Ludvík Kysela, architekt moderního centra Prahy
Vynikající architekt, urbanista prosazující prioritu dopravního systému a dělení města na monofunkční zóny patřil do okruhu architektů sdružených kolem časopisu Stavba. Neměl vlastní projektový ateliér, přesto však svými velkými funkcionalistickými stavbami z let 1925 až 1929 stačil poznamenat tvář pražské „city“ více než kdekterý další moderní architekt [6].
Ludvík Kysela se narodil 25. dubna 1883 v Kouřimi, v rodině úředníka Františka Kysely a jeho manželky Anny. Rodina se však v roce 1891 přestěhovala do Prahy. Měl sedm sourozenců (byl o dva roky mladším bratrem známého výtvarníka a pedagoga Františka Kysely, 1881–1941). V letech 1902 až 1908 studoval architekturu na české technice v Praze, kde byl žákem Josefa Schulze (1840–1917). Bydlel v Praze 7 – Holešovicích, v Kostelní ulici 32. Po vypuknutí první světové války narukoval na italskou frontu, kde byl zajat.
Zaměstnání
Po válce pracoval jako úředník na pražském stavebním úřadu, později v Regulační komisi pro hlavní město Prahu a okolí, po 2. světové válce byl zaměstnán ve Státním ústavu pro projektování výstavby hl. m. Prahy a posléze v projektovém oddělení podniku Kovotechna.
Veřejná činnost, soutěže
Byl členem Klubu architektů (v roce 1922 byl zvolen do jeho rady a roku 1924 se stal jeho místopředsedou). Kromě spolupráce s časopisem Stavba, kde často publikoval, se zapojil do řady výstav a soutěží v Praze, v Brně i v cizině, např. ve Varšavě. Bělehradu, Stockholmu, Paříži, Milánu či Bruselu. Účastnil se například soutěže na přestavbu Michnova paláce – Tyršova domu na Malé Straně, podal soutěžní návrhy na druhé státní divadlo v Praze nebo do soutěže na budovu Úrazové pojišťovny dělnické v Holešovicích v roce 1924, kde byl oceněn.
První realizace
První Kyselovou realizací se stal obchodní a nájemní dům se znaky kubistické architektury č. p. 270/III na nároží Malostranského náměstí a Karmelitské ulice v Praze z let 1912 až 1913 (tzv. průlom U Klíčů). V roce 1914 navrhl budovu školy pro „Volksschule für Knaben und Mädchen“ č. p. 900/I v Dušní ulici na Starém Městě pražském, z doby kolem roku 1920 pochází návrh na budovu továrny Františka Křižíka v Nitranské ulici č. p. 2226/XII na Vinohradech, v letech 1922 až 1924 byly podle jeho návrhu stavěny nájemní domy č. p. 1291 a 1292/VII v Holešovicích na nároží ulic Kostelní a U Letenského sadu [7].
Lindtův dům
V letech 1925 až 1927 Kysela navrhl a realizoval ve spodní části Václavského náměstí, u tzv. „Myší díry“ (Nové Město č. p. 773, Václavské náměstí 4), obchodní a administrativní palác – jako jeden z prvních v Praze ve funkcionalistickém stylu – který nechal postavit August Lindt (Lövy), majitel firmy na výrobu umělých květin a ozdobných per.
Autor byl přímo osloven, nedošlo k žádné soutěži. Václavské náměstí tak získalo první dům, který měl lehké prosklené průčelí směrem do náměstí. Na fasádě se střídají okenní pásy s parapety z černého skla. Dům má železobetonový skelet a v přízemí krátkou pasáž do Jungmannova náměstí. Původně v něm sídlilo známé Štěrbovo lahůdkářství a v nejvyšším patře fotografický ateliér. Za nacistické okupace, v období protektorátu Čechy a Morava, nebylo možné, aby měl palác židovské jméno, proto byl přejmenován na obchodní dům Astra.
V roce 1970 bylo původní skleněné průčelí nahrazeno novou závěsnou stěnou, během roku 1998 pak proběhla další rekonstrukce, která navrátila domu původní vzhled. V letech 1998 až 2011 byl v prostoru umístěn největší specializovaný obchodní dům v ČR – Dům knihy. Budova o pěti podlažích měla prodejní plochu přes 2 000 m² a její součástí byla i literární kavárna. V průběhu let se však ukázalo, že prostory pro prodej knih nebyly ideální a větší úpravy nebyly možné – jedná se totiž o kulturní památku České republiky. V současnosti jsou v domě umístěny kanceláře banky. V provozu zůstala Lindtova pasáž s restauracemi a bary jako průchod z Václavského na Jungmannovo náměstí. Na tzv. Zlatém kříži pak Kysela řešil architektonický návrh dalších paláců, které výrazně ovlivnily atmosféru modernizujícího se centra předválečné Prahy.
Palác vzájemné pojišťovny Praha, dnes Dětský dům
Konstruktivistický nárožní dům v ulici Na Příkopě 583/15 a Havířská 583/5 v městské části Praha 1 byl navržen a postaven v letech 1925 až 1929. Jednalo se o obchodní a kancelářskou budovu s prostory kanceláří pojišťovny, s obchody a kavárnou. Parter budovy s výraznými výkladci původně zahrnoval rovněž vstup do pasáže, která však byla v dalších letech zrušena. Uvnitř se nachází hala na výšku několika pater s ochozy. Kanceláře horních pater jsou opatřeny americkými výsuvnými okny. Po 2. světové válce došlo k přestavbě budovy a k nové úpravě interiérů na Dětský dům s divadlem Sluníčko, který byl slavnostně otevřen v roce 1950. Po roce 2000 byl dům privatizován, v současné době v budově sídlí např. konfekční obchod ZARA, kancelářské prostory využívají advokátní kanceláře, v přízemí směrem do ulice Na Příkopě jsou umístěny obchody. Název Dětský dům s logem sluníčka budově zůstal a je zdaleka viditelný nad posledním patrem budovy.
Zdroje:
[1] LUKEŠ, Z. Praha moderní, 1900–1950 / Historické centrum. Paseka, 2012.
[2] NOVÝ, O. Česká architektonická avantgarda. Praha: Prostor, 2021.
[3] STAŇKOVÁ, J.; J. ŠTURSA; S. VODĚRA. Pražská architektura. Praha, 1991.
[4] STARÝ, O. Měsíčník pro stavební umění Stavba. Vyd. Klub architektů, roč. VI, 1927–1928.
[5] STARÝ, O. Měsíčník pro stavební umění Stavba. Vyd. Klub architektů, roč. VIII, 1929–1930.
[6] ŠVÁCHA, R. Od moderny k funkcionalismu. Praha: Viktoria Publishing, 1995.
[7] VLČEK, P. a kol. Encyklopedie architektů, stavitelů, zedníků a kameníků v Čechách. Praha: Academia, 2004.
[8] ZÁZVORKA, P. Osobnosti stavitelství. Praha: INFORMAČNÍ CENTRUM ČKAIT s.r.o. a Národní památkový ústav, 2016.