Zpět na informační servis

Pořizujete si novou vrtačku? Poradíme vám, jak ji vybrat

7. září 2022
Text redakce

Vrtačka tvoří základ výbavy každého začínajícího i ostříleného kutila. Její multifunkční použití nadchne každého, kdo potřebuje ušetřit svůj čas, peníze i prostor v dílně? Přečtěte si, jak takovou kvalitní vrtačku správně vybrat a podle čeho se rozhodovat.

Envato Elements, Jarabak.cz
Envato Elements, Jarabak.cz

K čemu vrtačka vlastně slouží?

Klasická i aku vrtačka je všestranný pomocník, který dokáže práci v dílně, domě či bytě výrazně usnadnit.

Do sklíčidla vrtačky se navíc dají upevnit různé nástroje a nástavce, díky kterým můžete s vrtačkou:

  • vrtat do měkkých i tvrdých materiálů, podle toho, zda máte vrtačku s příklepem, či bez něj,
  • šroubovat - vrtačka s přehledem nahradí klasický ruční šroubovák, stačí mít v zásobě ty správné nástavce,
  • míchat - vrtačka dokáže dokonale a bez nežádoucích hrudek rozmíchat maltu nebo lepidlo, stačí si pořídit míchací metlu, která bude sedět na váš typ vrtačky,
  • brousit - u broušení dřeva mějte broušený materiál vždy pevně uchycený například svorkami a vrtačku držte pevně v rukou, aby se vám nesmekla a vy si tak neublížili.
prace-s-vrtackou-v-dilne

Vrtačka s příklepem, nebo bez příklepu?

Při rozhodování, jakou vrtačku koupit, zvažte, do jakého materiálu budete nejčastěji vrtat. Klasické akumulátorové vrtačky bez příklepu zvládnou měkčí materiály, jako je dřevo nebo plast. Hodí se pro vrtání děr o menším průměru. Disponují vysokým počtem otáček (až 3 000 za minutu).

Vrtačky s příklepem si naopak poradí i s materiály, jako jsou zdiva, beton nebo kámen. Ať už je příklepová vrtačka elektrická, nebo akumulátorová, je schopna dosáhnout až 60 000 příklepů za minutu.

Elektrické vrtačky s příklepem se příliš nehodí pro šroubování kvůli nemožnosti nastavení více než jedné rychlosti s vysokými otáčkami a nižším točivým momentem. Funkci příklepu můžete u většiny akumulátorových modelů vypnout.

priklepove-vrtacky

Na co se zaměřit u aku vrtaček?

Především na druh akumulátoru. Jedná se o část vrtačky, která určuje její výkon a nabíjí se pomocí elektrické energie.

Nejčastěji narazíte na 3 typy akumulátorů:

  • Nikl-kadmiový (Ni-Cd)

jde o starší typ akumulátoru, který se už dnes příliš nepoužívá. Vrtačky s tímto akumulátorem jsou sice levnější, za to mají nižší kapacitu.

  • Nikl-metal hydridový (Ni-Mh)

Jeho slabinou je malé napětí článků, zato však disponuje dlouhou životností, rychlejším nabíjením a vysokou kapacitou.

  • Lithium-iontový (LI-ion)

Jedná se o nejmodernější a nejpoužívanější typ akumulátoru. Má vyšší kapacitu a není náchylný k samovybíjení. Odradit však může jeho vyšší pořizovací cena.

Při pořizování nové vrtačky nepřehlédněte, zda ji kupujete s akumulátorem v balení, nebo je nutné jej dokoupit zvlášť. Pokud už teď víte, že vrtačku budete používat často, doporučujeme přikoupit jeden akumulátor navíc. Vyhnete se tak zbytečnému čekání na dobití.

elektricka-vrtacka-bez-priklepu

Výkon a otáčky

Počet otáček je jednou ze základních vlastností každé vrtačky. U aku vrtaček si počet otáček můžete zvolit sami, a to podle materiálu, do kterého vrtáte. Nižší otáčky používejte spíše u širších vrtáků a tvrdých materiálů, jako je kov nebo keramika. Hodí se také pro šroubování.

Naopak vyšší otáčky volte, pokud používáte užší vrtáky a vrtáte do měkčích materiálů typu dřevo nebo plast. Jestliže jste příležitostný kutil a sem tam poskládáte nějaký ten kus nábytku nebo přivrtáte obraz na stěnu, vystačíte si s vrtačkami o dvou rychlostech otáček. Pokud se prací v dílně živíte, sáhněte spíše po profesionálních modelech s více rychlostmi.

aku-vrtacky

Motor

Vrtačky s uhlíkovým motorem jsou levnější a na trhu jich najdete více. Nevýhodou však může být nutnost občasné údržby a nižší životnost.

Naopak vrtačky s bezuhlíkovým motorem se mohou pochlubit jednodušší konstrukcí, vyšším výkonem, nižší hmotností a snadnější údržbou. Cena vrtaček s tímto motorem je však o něco vyšší.

bity-do-vrtacky