Zpět na materiály, výrobky, technologie

Označování stavebních výrobků českou značkou shody CCZ

28. června 2024
Ing. Lubomír Keim, CSc.

Projektant i zhotovitel stavby by měly mít k dispozici věrohodné doklady o deklarovaných vlastnostech stavebních výrobků a jejich určená použití ve stavbě, na základě kterých se lze rozhodnout, zda předmětný výrobek je vhodný do navrhované nebo prováděné stavební konstrukce z hlediska plnění základních požadavků na stavby.

Autor:


Výzkumný ústav pozemních staveb – Certifikační společnost, s.r.o., autorizovaný inženýr v oboru pozemních staveb a v oboru zkoušení a diagnostika staveb, člen výboru oblasti Praha a Technické komise ČKAIT

Použít při provádění stavby výrobky s požadovanými vlastnostmi je jedním z předpokladů vedoucích ke splnění technických požadavků na stavby.    

Požadavky na výrobky do stavby

Jaké stavební výrobky a s jakými vlastnostmi mohou být navrženy a použity do stavby z hlediska zajištění její způsobilosti pro navržený účel a splnění základních požadavků na stavby, stanoví nový stavební zákon č. 283/2021 Sb., v § 153 odst. 1 shodně jako předchozí stavební zákon č. 183/2002 Sb. v § 156 odst. 1. Nový stavební zákon v § 153 odst. 2 rozšiřuje aspekty stanovení výrobků pro povinné posuzování na ty výrobky, které mají rozhodující význam pro výslednou kvalitu stavby a které by mohly ve zvýšené míře ohrozit život nebo zdraví osob nebo zvířat, bezpečnost anebo životní prostředí, popřípadě jiný veřejný zájem. Tyto výrobky se nazývají výrobky stanovené.

Práva a povinnosti osob, které výrobky uvádějí a dodávají na trh, stanoví zákon č. 22/1997 Sb. Povinnosti výrobců a dovozců stavebních výrobků při uvádění výrobků na Evropský jednotný trh stanoví nařízení (EU) č. 305/2011, kterým se stanoví harmonizované podmínky pro uvádění stavebních výrobků na trh. Nařízení se vztahuje pouze na harmonizované stavební výrobky, to je výrobky, pro které existují harmonizované evropské normy, případně evropská technická posouzení, na které Komise zveřejnila odkaz v Úředním věstníku EU. Neharmonizované stavební výrobky se řídí národní právní úpravou, nařízením vlády č. 163/2002 Sb., kterým se stanoví technické požadavky na vybrané stavební výrobky. 

Informační povinnosti výrobců harmonizovaných výrobků

Nařízení (EU) č. 305/2011 ukládá výrobci před uvedením výrobku na trh vypracovat a zpřístupnit prohlášení o vlastnostech. Obsah prohlášení stanoví nařízení Komise č. 574/2014, vydané Komisí v přenesené pravomoci, kterým se mění příloha III nařízení (EU) č. 305/2011. Prohlášení o vlastnostech obsahuje, kromě jiného, výrobcem závazně deklarované vlastnosti výrobku pro zamýšlené použití výrobku, v rozsahu podle příslušné harmonizované normy. Součástí prohlášení o vlastnostech je též tabulka deklarovaných vlastností stavebního výrobku, jak ji uvádí příslušná harmonizovaná evropská norma obvykle v příloze ZA.1, vyjádřených úrovní, třídou nebo popisem v rozsahu zamýšleného použití výrobku. Výrobce k výrobku, na který vydal prohlášení o vlastnostech, připojuje označení CE, čímž dává na vědomí, že nese odpovědnost za shodu stavebního výrobku s vlastnostmi uvedenými v prohlášení o vlastnostech. Označení CE je obvykle součástí štítku výrobku, ve kterém výrobce uvádí vlastností výrobku uvedené v prohlášení o vlastnostech a další informace, jak stanoví článek č. 9, Nařízení (EU) č. 305/2011.

Informační povinnosti výrobců a dovozců neharmonizovaných výrobků

Nařízení vlády č. 163/2002 Sb. ukládá výrobci nebo dovozci vydat prohlášení o shodě, jehož obsah upravuje § 13 nařízení vlády. Nařízení vlády však neukládá výrobci nebo dovozci povinnost uvést v prohlášení o shodě deklarované vlastnosti výrobku, ani opatřit výrobek značkou shody.

Novela nařízení vlády č. 163/2002 Sb.

Následkem nepřijetí zákona o stavebních výrobcích trvá stav, kdy projektant ani zhotovitel stavby nemá u neharmonizovaných stavebních výrobků k dispozici závazně deklarované vlastnosti stavebního výrobku potřebné jak pro návrh, tak pro výběr vhodných výrobků pro provedení stavby, aby mohl zajistit splnění požadavků podle § 153 nového stavebního zákona.

Z tohoto důvodu Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě dala podnět a účastnila se vypracování novely nařízení vlády č. 163/2002 Sb., která v principu spočívala  v  doplnění ustanovení § 13 nařízení vlády, ukládající výrobci nebo dovozci uvádět v prohlášení o shodě též deklarované vlastnosti výrobku v rozsahu počáteční zkoušky typu a označovat výrobky, na které vydal výrobce nebo dovozce prohlášení o shodě podle nařízení vlády č. 163/2002 Sb. českou značkou shody vyobrazenou v nařízení vlády č. 179/1997 Sb.

Novela nařízení vlády č. 163/2002 Sb. byla přijata usnesením vlády České republiky č. 245 dne 17. 4. 2024 a připravuje se její vydání ve sbírce zákonů.

Novela ukládá výrobci nebo dovozci na základě vydaného prohlášení o shodě připojit k výrobku českou značku shody. Pokud to vzhledem k povaze výrobku není možné nebo odůvodněné, je třeba připojit českou značku shody k obalu nebo k průvodní dokumentaci výrobku. Výrobce nebo dovozce nemusí připojit českou značku shody v případě posouzení shody při kusové výrobě podle § 9 nařízení vlády č. 163/2002 Sb.

Vzor české značky shody stanoví příloha č. 4 k nařízení vlády.

Obsah prohlášení o shodě se v § 13 doplňuje o nový odstavec, který zní: „Úplný soubor deklarovaných technických vlastností výrobku, které mohou ovlivnit alespoň jeden ze základních požadavků na stavby uvedených v příloze č. 1 k tomuto nařízení; tyto vlastnosti se uvádějí v rozsahu počáteční zkoušky typu a vyjadřují se třídou, úrovní, mezní hodnotou nebo popisem tak, aby stavba mohla být řádně navržena a provedena.“

Novela nařízení vlády nabude účinnosti 1. 1. 2025 s tím, že za podmínek uvedených v nařízení vlády bude platnost prohlášení o shodě vydaných před dnem účinnosti novely nařízení vlády 3 roky.

Novela nařízení vlády zajistí jednotné podmínky pro identifikaci stanovených stavebních výrobků řádně uvedených na trh, zajistí srovnatelné technické podklady pro návrh a použití výrobků ve stavbě, kontrolu při přejímání výrobků apod.