Fasádní zateplovací systémy – trendy a inovace
Neustále se zvyšují požadavky na energetickou náročnost budov, roste tloušťka izolantů, zároveň se výrazně zpřísnily požadavky na požární bezpečnost. O těchto skutečnostech i o inovacích v oboru promluvil Ing. Pavel Zemene, Ph.D.
Jak se zpřísňující se požadavky na energetickou náročnost budov v EU promítají do produkce EPS v ČR?
Zpřísňující se požadavky na energetickou náročnost budov s sebou přirozeně nesou zvýšené nároky na množství tepelněizolačních materiálů, mezi kterými se expandovaný polystyren (EPS) těší největší oblibě. Celkový objem tepelněizolačních materiálů se ve stavebnictví drží již více než deset let na podobné úrovni. Například u EPS to činí cca 51 kt, což představuje zhruba 3 miliony m3. Tloušťky tepelných izolací obálky budovy se neustále zvyšují a naopak celková plocha ročně zateplených konstrukcí v posledních letech klesá, což v důsledku znamená, že celkové množství tepelněizolačních materiálů používaných ve stavebnictví je podobné jako před deseti lety. Spotřebu EPS ve vnějších tepelněizolačních kompozitních systémech (ETICS) negativně ovlivnila požární norma z roku 2016, která předepisuje velmi přísné požadavky diskriminující větší využívání EPS v této aplikaci. Toto si odborníci na danou problematiku uvědomují, a proto je nyní předmětem diskuse případná změna požárních požadavků na ETICS.
Plánují se v tomto směru další inovace kontaktních zateplovacích systémů?
ETICS je jedním z nejvíce používaných zateplovacích systémů pro obvodové stěny u nás i v okolních zemích. V současné době probíhá revize evropských předpisů pro ETICS z důvodu velkých tlouštěk izolantů. Průměrná tloušťka tepelných izolací se zvýšila z 50 mm v roce 2000 na současných 150 – 200 mm. Na to přirozeně reagují výrobci zateplovacích systémů a evropské standardizační instituce. EPS je v tomto ohledu bezpečný, a i při své velmi nízké objemové hmotnosti nabízí vynikající mechanické a izolační vlastnosti, které se ani po několika desetiletích nemění. Co nás však v dohledné době čeká, je vyšší využívání recyklovaných materiálů, a i zde připravují výrobci EPS odpovídající řešení.
Objevují se nové požadavky na skladby a technické parametry ETICS v souvislosti se snižováním součinitele prostupu tepla obálkou budovy?
Jak již bylo uvedeno výše, rostoucí požadavky na snižování součinitele prostupu tepla s sebou zákonitě nesou nárůst tlouštěk izolantů a s tím související zvýšené požadavky na mechanické vlastnosti a trvanlivost v čase. V praxi se stále častěji vyskytují případy, kdy stávající tloušťka izolačního systému již nestačí, a tak se aplikuje tzv. zateplení na zateplení. Poslední významnou inovací EPS bylo zavedení tzv. grafitového typu, který nabízí o 20 % lepší tepelněizolační vlastnosti.
text a foto Sdružení EPS ČR