Břizolit se opět vrací na fasády našich domů
Renesance břizolitových omítek v praxi: jejich pevnost, soudržnost a dlouhá životnost oslovuje, podobně jako ve 30. letech minulého století, i současné architekty, kteří jsou již přesyceni tenkovstvými omítkami. Břizolit si rozumí také s moderními zateplovacími systémy, pozornost však vyžaduje při řešení detailů. Díky spolupráci architektů a společnosti Sto se v průběhu modernizace staršího rodinného domu ve slovenské Šali podařilo úspěšně zateplit fasádu a současně vrátit domu jeho původní tvář.
Starší domy často ztrácejí svůj charakter a pěkné vzdušné detaily pod nánosem vrstev zateplovacích systémů. Tomu se Róbert Bakyta chtěl vyhnout a zachovat proporce původních detailů. Potřeba snížit energetickou náročnost staršího domu v průběhu rekonstrukce byla také prioritou. "Současně jsme chtěli zachovat všechny prvky, které jsou pro dům typické a jsou v dobrém funkčním stavu. Jako například zábradlí nebo sloup s mozaikovým obkladem při vstupu do domu," dodává Róbert Bakyta. Na fasádě rodinného domu v Šali byla původně břizolitová omítka a tento typ omítky zdobí fasádu domu i po zateplení. Své největší slávě se břizolit těšil v 70. a 80. letech minulého století, ale jeho kořeny jsou mnohem starší.
Břizolitová omítka Sto na fasádě
Pokud se na břizolitové omítky podíváme dnes, je vidět, že jsou stále v dobré kondici i po tolika letech. Proto se o tomto typu omítky dá říci, že je prověřen časem. Zajímavá je tato omítka i svým vzhledem - vypadá trochu jinak, když je pod mrakem a jinak, když zasvítí slunce, kdy se místy leskne. "Na fasádě domu v Šali je aplikována silnovrstvá minerální omítka StoMiral EdelkratzputzIng, známá jako břizolit, základem je zateplovací systém StoTherm Vario," vysvětluje arch. Ludvík Jelemenský, projektový manager Sto Slovensko a dodává: "Momentálně břizolitové omítky zažívají malou renesanci. Mnoho architektů je nasyceno novými tenkovrstvými povrchovými úpravami a znovu objevují materiál, který přiznává svou vlastní podstatu."