arrows ČKAIT, ČSSI, SPS v ČR arrowsZ tiskové konference SPS v ČR na IBF: situace ve stavebnictví se nelepší
Ing. Václav Matyáš, Petr Zázvorka
číslo: 05/2012
Z tiskové konference SPS v ČR na IBF: situace ve stavebnictví se nelepší
Prohlubující se propad ekonomiky řeší vláda i nadále radikálními škrty, razantním omezením veřejných investic s veškerými negativními dopady. Úpadek stavebnictví má nepříznivé důsledky na ekonomiku státu, přestože oživení investic by mělo bezprostřední vliv na postupnou obnovu dynamiky.
odeslat odeslat    tisk tisk

Politika drastických výdajových restrikcí v oblasti veřejných investic působí zcela protisměrně – snižuje příjmovou stránku rozpočtu, zvyšuje nezaměstnanost v oboru a působí negativně i v řadě dalších oborů. Počátek roku 2012 navazuje na klesající trend předchozích období a nenaznačuje žádnou změnu k lepšímu, naopak – dává téměř jistou záruku ještě prudšího sestupu stavební výroby.
Veřejná zakázka se pohybuje oproti počátku roku 2011 na pouhých 63 %, pozemní stavitelství má zakázky o 17 % menší, inženýrské stavitelství je pod polovinou (46,2 %) a z toho dopravní infrastruktura je pouze na čtvrtině (24,3 %). Nebyla zahájena žádná nová dopravní stavba, bytů bylo zahájeno o čtvrtinu méně. Situaci za leden až únor 2012 charakterizují údaje publikované ČSÚ. Stavební produkce poklesla v únoru na 0,84; za první dva měsíce na 0,89; k roku 2008 je index pouhých 0,62. Dramatičtější je orientační hodnota stavebních povolení – za únor činí 0,50; součtově za leden a únor pak 0,69. Stavebnictví jistě nečeká radostný rok.

„Paneláky spadnou,“ navrhnul předseda České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě Ing. Pavel Křeček titulek článku novinářům, hledajícím senzační témata, při zahájení tradiční tiskové konference na Mezinárodním stavebním veletrhu v Brně. Jeho komentář byl, přes narážku na někdy příliš zjednodušené a neinformované zpravodajství o situaci v českém stavebnictví v médiích, přesný. Panelové domy z druhé poloviny dvacátého století trpí často vážnými statickými poruchami.

Licence Creative Commons

www.casopisstavebnictvi.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora | Neužívejte dílo komerčně | Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.

RSS
Líbí se nám: Insurance working capital. Vše o stavbách a architektůře najdete na 4stav.cz. Použité stroje jako brusky, lisy a jiné naleznete na AKKstroje.cz. Studijní materiály nejen o stavebnictví, ale i strojírenství a zeměpis najdete na Škola, studium, wiki. Pomozte klikem, udělejte dobrou věc a přečtěte si v magazínu nejen o životním stylu.
© 2007