arrows Stavební materiály a technologie arrowsVyužití recyklovaných šedých odpadních vod v budovách
grafické podklady VUT v Brně a Asio, spol. s r.o.
Ing. Bohdan Víra, CSc.
číslo: 09/2012
Využití recyklovaných šedých odpadních vod v budovách
V posledních letech do našeho života stále intenzivněji zasahují technologie, které respektují principy udržitelného rozvoje, využívají obnovitelné zdroje energie i materiálů a usilují o snižování nákladů. V oboru vodního hospodářství je jedním z trendů akceptujících tyto podmínky (zvláště v oblastech, kde je nedostatek vodních zdrojů) využívání recyklovaných šedých odpadních vod pro potřeby v budovách a na přilehlých pozemcích. Opětovné využívání šedých vod je v současnosti již technicky zvládnuté a je i ekonomicky odůvodnitelné.
odeslat odeslat    tisk tisk
Ing. Bohdan Víra, CSc.
V roce 1971 absolvoval Stavební fakultu VUT v Brně, obor zdravotně-technické stavby, a v roce 1994 získal aspiranturu na Stavební fakultě ČVUT v Praze. Pracoval jako projektant v Hutním projektu Ostrava, následně ve VÚV v Praze a v letech 1975–2011 ve společnosti Skanska a.s., dříve IPS, na pozicích ředitele odboru technického rozvoje a investic, technického ředitele a ředitele odboru TR. Je autorizovaným inženýrem v oboru vodohospodářské stavby.
E-mail: bohdan.vira@seznam.cz

V České republice není dosud využívání upravené šedé odpadní vody rozšířené; většinou se používá v místech, kde osoby nebo organizace mají velmi dobrý vztah k životnímu prostředí. Stoupající cena pitné vody bude tento stav postupně měnit. Využívání vyčištěné šedé odpadní vody v České republice neomezuje žádný zákon, vyhláška ani předpis. Opětovné používání šedých odpadních vod je v různých oblastech světa zavedenou a běžnou skutečností. Jedná se především o země, kde je vysoká cena vody nebo kde jsou omezené zdroje vody. Šedé odpadní vody se využívají např. v Izraeli, Jordánsku, Jižní Koreji, Kanadě, USA, Austrálii, ale také v Německu nebo Velké Británii. V Japonsku je dokonce zpětné využívání šedých vod povinné.

Celý článek naleznete v archivu čísel (č. 09/2012).

Licence Creative Commons

www.casopisstavebnictvi.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora | Neužívejte dílo komerčně | Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.

RSS
Líbí se nám: Insurance working capital. Vše o stavbách a architektůře najdete na 4stav.cz. Použité stroje jako brusky, lisy a jiné naleznete na AKKstroje.cz. Studijní materiály nejen o stavebnictví, ale i strojírenství a zeměpis najdete na Škola, studium, wiki. Pomozte klikem, udělejte dobrou věc a přečtěte si v magazínu nejen o životním stylu.
© 2007