arrows Soutěže arrowsVýsledky architektonické soutěže POROTHERM DŮM STUDENT 2008
text: redakce
číslo: 10/08
Výsledky architektonické soutěže POROTHERM DŮM STUDENT 2008
Součástí programu společenského večera pořádaného 24. září společností Wienerberger cihlářský průmysl, a.s., v pražském Hudebním divadle v Karlíně, bylo také slavnostní vyhlášení výsledků 1. ročníku architektonické soutěže Fakulty architektury a Fakulty stavební ČVUT v Praze POROTHERM DŮM STUDENT 2008, na téma „Rodinný dům pro více generací“, jejímž mediálním partnerem je časopis Stavebnictví.
odeslat odeslat    tisk tisk

 

Soutěž byla uspořádána pod záštitou ministra pro místní rozvoj a ministra průmyslu a obchodu ČR, ve spolupráci se Státním fondem rozvoje bydlení, Českou komorou architektů, Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků, Fakultou stavební a Fakultou architektury ČVUT v Praze.
Z 35 do soutěže přihlášených návrhů odborná porota ocenila celkem pět studentských prací.

Předání Zvláštní ceny časopisu Stavebnictví studentu Martinu Pavlíkovi na slavnostním večeru, pořádaném 24. září společností Wienerberger cihlářský průmysl, a.s., v pražském Hudebním divadle v Karlíně
¤ Předání Zvláštní ceny časopisu Stavebnictví studentu Martinu Pavlíkovi na slavnostním večeru, pořádaném 24. září společností Wienerberger cihlářský průmysl, a.s., v pražském Hudebním divadle v Karlíně

Hlavní cena POROTHERM DŮM STUDENT 2008

Hlavní cenu POROTHERM DŮM STUDENT 2008 ve výši 50 000 Kč získala studentka Anna Nováková z Prahy11 za návrh nepodsklepeného dvoupatrového rodinného domu obdélníkového tvaru.

Hodnocení poroty
Dům nabízí dva nezávislé byty nad sebou se sympaticky, přiměřeně velkoryse řešeným uspořádáním horního bytu. Dům vypadá méně prostorově komfortně, než ve skutečnosti je.

Technické údaje
Celková zastavěná plocha: 180 m2
Celková užitná plocha: 293 m2
Celkový obestavěný prostor: 1043 m3
Počet nadzemních podlaží: 2
Počet podzemních podlaží: 0

Koncepce návrhu
Zvoleným řešením vícegeneračního domu, který splňuje požadavky na ekonomičnost, jednoduchost a univerzálnost, je jediná kompaktní hmota. Celý dům je koncipován jako trojgenerační. Všem generacím stavba vytváří vlastní zázemí a zároveň nabízí možnost setkávání. Dispozice je rozdělena na tři trakty v obou směrech, přičemž vnitřní trakt je navržen pro obsluhu místností ve vnějších traktech. Ve středním traktu na jihu jsou umístěny společné místnosti. Vnitřní prostory jsou navrženy tak, aby byly eliminovány chodby. Absence kontaktu se zahradou ve druhém patře doplňuje zelená terasa napojená na přiléhající obytné místnosti, která dává možnost venkovního posezení. Přízemní podlaží je připraveno k bezbariérovému použití jednoduchou úpravou nábytku.

Konstrukční řešení
Celá stavba je nepodsklepená, dvoupatrová, o rozměrech cca 18x10 m. Je řešena jako stěnový příčný konstrukční systém s funkčním dělením prostoru na obsluhující a obsluhované. Zvolený rozpon 5,5 m dovoluje jednoduché překlenutí.

Hlavní cena soutěže POROTHERM DŮM STUDENT 2008, autorka návrhu Anna Nováková


 
¤ Hlavní cena soutěže POROTHERM DŮM STUDENT 2008, autorka návrhu Anna Nováková

Zvláštní cena časopisu Stavebnictví ve výši 35 000 Kč

Zvláštní cena časopisu Stavebnictví ve výši 35 000 Kč byla udělena studentu Martinu Pavlíkovi z Prahy 5 který představil návrh dvougeneračnho rodinného domu pro čtyřčlennou rodinu a prarodiče.

Hodnocení poroty
Dům má navrženou fasádu z režného zdiva. Má kvalitní dispozici, byty rodiny a seniorů propojené centrální jídelnou. Vzhled stavby je střídmý, přitom dostatečně výrazný se zdůrazněním prosklených stěn společenských prostor.

Technické údaje
Celková zastavěná plocha: 273,49 m2
Celková užitná plocha: 426,17 m2
Celkový obestavěný prostor: 1400,57 m3
Počet nadzemních podlaží: 2
Počet podzemních podlaží: 0

Základní principy navrhovaného řešení
Předmětem zadání bylo vypracování studie vícegeneračního rodinného domu za použití komplexního stavebního systému POROTHERM.
Hlavní ideou návrhu je vytvoření optimálního životního prostoru pro všechny členy domácnosti, který zajišťuje jednak dostatek soukromí pro jednotlivé členy a současně umožňuje i jejich společné kontakty a aktivity.

Zvláštní cena časopisu Stavebnictví, autor návrhu Martin Pavlík¤ Zvláštní cena časopisu Stavebnictví, autor návrhu Martin Pavlík

Odměny časopisu Stavebnictví ve výši 5000 Kč 

Odměnu časopisu Stavebnictví ve výši 5000 Kč získali za své soutěžní návrhy tito tři studenti:
• Markéta Březinová z Prahy 2 za soutěžní návrh třípodlažního rodinného vícegeneračního domu.

Hodnocení poroty Dům nabízí velmi kvalitní, bohaté dispozice, jako jeden z mála uvažuje s tím, že pokoje jednotlivců by měly mít širší využitelnost než jako pouhé ložnice. Vzhled domu je přiměřený, výraz standardní.

Technické údaje
Celková zastavěná plocha: 245 m2
Celková užitná plocha: 445 m2
Celkový obestavěný prostor: 1615 m3
Počet nadzemních podlaží: 2
Počet podzemních podlaží: 1

Charakteristika návrhu, principy řešení
Hlavní myšlenkou při návrhu RD pro více generací bylo vytvoření dvou odlišných domácností, které jsou ve velmi úzké vazbě, jsou propojeny, ale zároveň mohou fungovat nezávisle a umožňovat dostatečné soukromí každému obyvateli RD.
Z tohoto principu vychází jak hlavní architektonické pojetí, tak i dispoziční řešení.
Dům je složen ze dvou hmot, ze dvou domů, přičemž větší hmota obklopuje hmotu menší a tím dává najevo, že je její součástí.
Dispozičně má každá domácnost svůj vlastní vchod, může tak fungovat nezávisle. Vazbu tvoří propojení v prostoru zádveří, které zároveň umožňuje udržení dostatečného soukromí obyvatel domu.


Odměna časopisu Stavebnictví, autorka návrhu Markéta Březinová
¤ Odměna časopisu Stavebnictví, autorka návrhu Markéta Březinová

• Přemysl Jurák ze Zlína za návrh dvoupodlažního rodinného domu se dvěma oddělenými byty.

Hodnocení poroty
Dům nabízí velkorysou dispozici velkých volných, proto dobře uživatelných prostor s výrazně minimalistickým, přitom kompozičně velmi dobře zvládnutým vnějším vzhledem.

Technické údaje
Celková zastavěná plocha: 234 m2
Celková užitná plocha: 308 m2
Celkový obestavěný prostor: 701 m3
Počet nadzemních podlaží: 2
Počet podzemních podlaží: 0

Každý byt má svůj samostatný vchod a jejich prostory nejsou propojeny, proto může být menší byt využíván jako ubytování pro studenty nebo jako menší kancelář. Součástí domu je garáž pro jeden automobil. Tvarování navrhovaného objektu vychází z možností stavebního systému Porotherm a také z umístění domu na rovinný terén. Objekt není závislý na jediné orientaci ke světovým stranám, ale je možné měnit jeho natočení v závislosti na konfiguraci pozemku, bez toho, aby utrpěla kvalita osvětlení v místnostech.
Celkový objem domu je vyskládán ze tři hmot odlišné funkce, u každé je uplatněn jiný materiál. Stavba je plánována na rovinatém terénu. Na částech domu je uplatněna popínavá zeleň.

Odměna časopisu Stavebnictví, autor návrhu Přemysl Jurák 
¤ Odměna časopisu Stavebnictví, autor návrhu Přemysl Jurák

• Tomáš Matějíček z Chebu za návrh dvoupodlažního rodinného domu s garáží a přilehlou terasou.

Hodnocení poroty
Velmi dobře vyřešená dispozice se dvěma byty spojenými velkou jídelnou (ovšem se zachováním individuální kuchyně pro seniory), dispozice v patře vykazuje drobné nedostatky. Vzhled domu odpovídá aktuálnímu dobrému standardu.

Technické údaje
Celková zastavěná plocha: 340,45 m2
Celková užitná plocha: 457,0 m2
Celkový obestavěný prostor: 1738,35 m3
Počet nadzemních podlaží:
2 Počet podzemních podlaží: 1

Rodinný dům je zastřešen plochou stropní konstrukcí v různých výškových úrovních a s různými druhy povrchů. Střecha druhého nadzemního podlaží je plochá nepochůzná, plochy střech prvního nadzemního podlaží slouží jako terasy. Denní pobytová zóna je situována do jižní části domu. Ve vnitřním atriu je navržena venkovní terasa společná pro obě bytové jednotky.


Odměna časopisu Stavebnictví, autor návrhu Tomáš Matějíček
¤ Odměna časopisu Stavebnictví, autor návrhu Tomáš Matějíček
Licence Creative Commons

www.casopisstavebnictvi.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora | Neužívejte dílo komerčně | Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.

RSS
Líbí se nám: Vše o stavbách a architektůře najdete na 4stav.cz. Použité stroje jako brusky, lisy a jiné naleznete na AKKstroje.cz. Studijní materiály nejen o stavebnictví, ale i strojírenství a zeměpis najdete na Škola, studium, wiki. Pomozte klikem, udělejte dobrou věc a přečtěte si v magazínu nejen o životním stylu.
© 2007