arrows Soutěže arrows Bytová výstavba arrowsVýsledky 5. ročníku soutěžní přehlídky Nový domov roku 2006
foto: ČKA v ČR
text: Hana Dušková
číslo: 01/07
Výsledky 5. ročníku soutěžní přehlídky Nový domov roku 2006
Soutěž „Nový domov 2006“, která byla letos vyhlašována již pátým rokem, je aktuální přehlídkou realizovaných staveb pro účely bydlení. Jejím vypisovatelem je Ministerstvo pro místní rozvoj ČR v úzké spolupráci s Českou komorou architektů. V letošním ročníku soutěžily stavby dokončené v období konce roku 2005 až 2006. Celkem bylo přihlášeno 27 soutěžních návrhů.
odeslat odeslat    tisk tisk

1. kategorie – Novostavba rodinného domu

obrazekRodinný dům ve Vraném nad Vltavou
Autor:
Ing. arch. Ján Štempel
Dům má jednoduchou a jednoznačně definovanou objemovou kompozici. Byl vytvořen pro mladou rodinu. Standardní stavební materiály a postupy vedly k harmonickému výsledku, kdy citlivý a zkušený architekt nalezl rovnováhu mezi možností a potřebou. Konstrukční systém je stěnový. Stropní deska je polomontovaná, keramicko-betonová, zdivo keramické, podkroví s hambalkovou vazbou a se středovými nosnými příčkami jako plnými vazbami.

obrazekRodinný dům Praha-Lipany
Autor:
Arch. Helmut Ditrich, Ing. arch. Josef Smola
Dům je navržen jako energeticky úsporná dřevostavba jednoduchého tvaru ležatého kvádru s plochou střechou. Spodní stavba je zděná z betonových skořepinových tvárnic. Na střeše jsou umístěny solární kolektory sloužící zejména k vyhřívání vnějšího bazénu a ohřevu TUV.
Architektonický koncept je zdůrazněn lehkostí formy a horizontálním uspořádáním.

2. kategorie – Novostavba bytového domu

Rezidence Kollárova
Autor:
Šafer Hájek Architekti, s. r. o.
Stavba je příkladem vhodného začlenění novostavby do historického prostředí.
Stávající rekonstruovaná budova je součástí pevné uliční fronty. Dvorní novostavba se naopak otvírá do budoucího městského parku. Její breitling replica ustupující hmotové řešení v maximální míře využívá jižní fasádu. Stavba je řešena jako železobetonový, monolitický, kombinovaný konstrukční systém se sloupy a obvodovými stěnami.

3. kategorie – Rekonstrukce bytového domu nebo jiné budovy pro účel bydlení

obrazekRodinný dům v Hroněticích
Autor: Ing. arch. Tomáš Bezpalec, Ing. arch. Alena Bezpalcová
Selské stavení s kvalitním pozemkem poskytlo autorům prostor pro kvalitní využití dané kompozice a dosažení mimořádného výsledku bez zásadních konstrukčních zásahů. Zajímavé řešení nabízí fasáda z režných cihel a jednoduše členěná, velká, vertikálně dimenzovaná dřevěná okna.

4. kategorie – Výstavba bytů v domech zvláštního určení

Penzion pro seniory Hvězda
Autor: Ing. arch. Jan Línek, Ing. arch. Josef Kolář, Ing. Věra Dubská
Dvoupodlažní dům s celkem 19 byty je navržen a postaven jako organická součást obytné čtvrti s převažující vilovou zástavbou. Příčné nosné zděné stěny doplňují monolitické sloupy tak, aby bylo dosaženo přijatelných replica audemars piguet rozpětí stropů. Všechny byty mají přímý kontakt s exteriérem. Celý koncept je důkazem, že i finančně relativně úsporná investice může přinést architekturu na vysoké estetické i funkční úrovni.

Licence Creative Commons

www.casopisstavebnictvi.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora | Neužívejte dílo komerčně | Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.

RSS
Líbí se nám: Vše o stavbách a architektůře najdete na 4stav.cz. Použité stroje jako brusky, lisy a jiné naleznete na AKKstroje.cz. Studijní materiály nejen o stavebnictví, ale i strojírenství a zeměpis najdete na Škola, studium, wiki. Pomozte klikem, udělejte dobrou věc a přečtěte si v magazínu nejen o životním stylu.
© 2007