arrows Realizace staveb arrowsVýplně otvorů s integrovanými rámy
grafické podklady autoři
Jaroslav Capůrka, Petr Školník
číslo: 06-07/2012
Výplně otvorů s integrovanými rámy
Článek představuje řešení, které může významnou měrou přispět ke zjednodušení montáže výplní otvorů stavby a k odstranění stávajících negativních aspektů při vlastní realizaci, zvláště v oblasti připojovací spáry.
odeslat odeslat    tisk tisk
Ing. Jaroslav Capůrka
Absolvent Fakulty stavební ČVUT v Praze, oboru pozemní stavby (1977). Od roku 1995 působí ve stavební firmě FEMA Farben+Putze s.r.o. zaměřené na problematiku technologických návrhů a aplikací tepelně izolačních systémů a povrchových úprav. Autorizovaný inženýr pro obor pozemní stavby s praxí ve stavební výrobě i v projekci.
E-mail: fema@centrum.cz
Spoluautor:
Ing. Petr Školník
E-mail: skolnik@csias.cz

Univerzální integrovaný rám výplní otvorů
Univerzální integrovaný rám představuje konstrukční prvek, jehož profilový systém na straně exteriéru dotváří po zabudování v obvodové stěně hrubé stavby vnější ostění, nadpraží a parapet. Jsou tak eliminovány nezbytné stavební úpravy detailů po obvodu výplně, které jsou z důvodu mokrého procesu v technologickém postupu časově velmi náročné, řemeslně pracné a tím i ekonomicky značně nákladné.

Rám je navržen ve 2 variantách:
IR – základní typ bez roletového systému;
IRK – kompletizovaný typ s roletovým systémem (roletová skřínka a vodicí kolejničky).

Vícekomorový profilový systém integrovaného rámu IR/IRK je navržen z koextrudovaného PVC-U-PMMA v kombinaci vláknového kompozitního materiálu s jádrovou PU termoizolační výplní. Dolní profil přebírající funkci vnějšího parapetu má ve střední části průřezu odvodňovací kanálky, propojující prostor mezi křídlem a rámem výplně, odvodňovací drážkou ve spodní ploše okapnice. Prvek pro nadpraží je opatřen okapničkou. Oba typy mají vestavěné větrací jednotky (válcové ventilátory) s minimální energetickou náročností, s možností využití energie i z fotovoltaických článků, zajišťujících nezávislou, automaticky řízenou výměnu vzduchu bez nepřiměřených ztrát. Propojení s armovací vrstvou zateplovacího systému může být buď nedílnou součástí IR/IRK ve formě nataveného připojovacího pásu armovací tkaniny, nebo jsou v rámu drážky zámkového typu, do kterých jsou, po dokončení tepelně izolační vrstvy fasádního pláště, zasunuty PVC připojovací profily s integrovanou armovací tkaninou. Součástí kompletizovaného IRK je roletová skřínka s vloženou tepelnou izolací z XPS s revizní klapkou přístupnou z interiéru. Provádění rohových spojů a spojů profilů se předpokládá obdobným způsobem jako u současných typů výplní otvorů.


Vizualizace zabudovaného okna s větrací jednotkou

Celý článek naleznete v archivu čísel (č. 06-07/2012)

Licence Creative Commons

www.casopisstavebnictvi.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora | Neužívejte dílo komerčně | Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.

RSS
Líbí se nám: Insurance working capital. Vše o stavbách a architektůře najdete na 4stav.cz. Použité stroje jako brusky, lisy a jiné naleznete na AKKstroje.cz. Studijní materiály nejen o stavebnictví, ale i strojírenství a zeměpis najdete na Škola, studium, wiki. Pomozte klikem, udělejte dobrou věc a přečtěte si v magazínu nejen o životním stylu.
© 2007