arrows Realizace staveb arrows Oprava a obnova staveb arrowsVítkovský památník po rekonstrukci
text a foto: Petr Zázvorka
číslo: 11-12/09
Vítkovský památník po rekonstrukci
Památník na pražském Vítkově se dočkal náročné rekonstrukce v celkové hodnotě 321 milionů korun.
odeslat odeslat    tisk tisk

Dodavatel, sdružení společností HOCHTIEF CZ a GEMA ART GROUP, zahájil generální opravu v květnu 2007 a v říjnu letošního roku byly stavební a restaurátorské práce dokončeny a prostory předány do užívání investorovi, kterým je Národní muzeum, jemuž od roku 2001 Památník patří.

Hlavní vstup do prostoru Památníku po současné rekonstrukci
¤ Hlavní vstup do prostoru Památníku po současné rekonstrukci

Původní budova, koncipovaná jako Památník Národního osvobození, jejíž hrubá stavba byla dokončena v roce 1933 podle návrhu architekta Jana Zázvorky, má monolitickou železobetonovou konstrukci s vyzdívaným pláštěm. Snahou autorů rekonstrukce a dostavby Památníku z Projektového ateliéru pro architekturu a pozemní stavby s.r.o. (Ing. arch. Tomáš Šantavý, Ing. arch. Tomáš Šedina) bylo očistit budovu od nevhodných stavebních úprav z padesátých let 20. století a provést úpravy, které vyplývaly z požadavku investora na funkční využití objektu jako expozice české a československé státnosti, navrácení původní symboliky (uložení ostatků Neznámého vojína z bitvy u Zborova) a rovněž pořádání státních, armádních a kulturních akcí.

Hlavní vstup do prostoru Památníku na konci 30. let dvacátého století
¤ Hlavní vstup do prostoru Památníku na konci 30. let dvacátého století

Podstatných stavebních úprav se dočkala východní část objektu, kde jsou prostory bývalého mauzolea Klementa Gottwalda. V úrovni 1. NP byl interiér propojen v jeden výstavní celek, nad jehož částí je nově vybudovaná prosklená vestavba s muzejní kavárnou. V západní části budovy byly proskleny původní prostory průjezdu, který v současnosti plní funkci zádveří. Historicky cenná okna, dveře i svítidla uvnitř Památníku byla repasována, ostatní umělecké a umělecko-řemeslné prvky byly kompletně restaurovány. Krytina z kazetových parket byla kompletně nahrazena novou podle původního vzoru. V příštích letech bude rovněž nákladem cca 30 milionů korun opravena šestnáctitunová socha Jana Žižky od sochaře Bohumila Kafky, která je největší jezdeckou sochou v Evropě. K rekonstrukci budovy Památníku se v časopise vrátíme v obsáhlejším autorském článku.

Licence Creative Commons

www.casopisstavebnictvi.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora | Neužívejte dílo komerčně | Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.

RSS
Líbí se nám: Vše o stavbách a architektůře najdete na 4stav.cz. Použité stroje jako brusky, lisy a jiné naleznete na AKKstroje.cz. Studijní materiály nejen o stavebnictví, ale i strojírenství a zeměpis najdete na Škola, studium, wiki. Pomozte klikem, udělejte dobrou věc a přečtěte si v magazínu nejen o životním stylu.
© 2007