arrows Soutěže arrowsVítězné návrhy soutěže REVIT OPEN 2009
text a foto: redakce
číslo: 06-07/10
Vítězné návrhy soutěže REVIT OPEN 2009
Společnost Autodesk společně s Kabinetem modelového projektování Fakulty architektury ČVUT (MOLAB) vyhlásily vítěze III. ročníku soutěže REVIT OPEN, tentokrát tematicky zaměřeného na ideový návrh soběstačné a ekologické ovčí farmy v lokalitě Santov. Soutěž byla vypsána pro studenty a čerstvé absolventy vysokých škol s architektonickým nebo stavebním zaměřením v České a Slovenské republice a zahraniční studenty studující v ČR na stipendium.
odeslat odeslat    tisk tisk

V návrhu objektu bylo třeba zohlednit minimální provozní náklady a minimální provozní zátěž pro životní prostředí. Studie 3D modelů byly vytvářeny v softwarových řešeních firmy Autodesk, konkrétně v aplikacích Revit Architecture, AutoCAD Architecture a vizualizace v Autodesk 3D Studio Max.
„Porota posuzovala návrhy již 3. ročníku soutěže a jako obvykle měla nelehkou úlohu,“ řekla o soutěži Dana Matějovská, vedoucí kabinetu MOLAB FA ČVUT. „Soutěžní projekty se za dobu trvání soutěže vypracovaly na výbornou úroveň. Výsledky jednotlivých kategorií: architektonický návrh, stavebně technické řešení i softwarové zpracování, byly velmi vyrovnané.

Soutěžní návrhy byly hodnoceny z následujících hledisek:

  • architektonické hledisko a schopnost objektu plnit požadovaný účel (45 %);
  • technické, konstrukční a materiálové řešení, tepelné ztráty (výpočet), energetický systém (grafické schéma), zdravotechnika (zdroj vody a likvidace), ekologie provozu (30 %),
  • softwarové řešení (15 %),
  • bonus za preciznost zpracování v softwaru Revit (10 %).

Vítězné návrhy
Vítězi se stali studenti z Fakulty architektury (FA VUT v Brně) – Petra Grísová a Josef Veselý, kterým se nejlépe podařilo začlenit relativně netradiční objekt do nádherné beskydské krajiny s výhledem na Radhošť. Návrh nabízí zajímavý architektonický koncept, který je vhodně zvolený pro danou lokalitu. Půdorysně objekt kopíruje kresbu vrstevnic. Úspěšně se podařilo včlenit do krajiny i velkou hmotu monobloku. Porota ocenila stavebně technické řešení, kdy jsou využity místní podmínky. Objekt má zelenou střechu, energetické řešení objektu je originální a funkční.

Vítězi se stali studenti z Fakulty architektury VUT v Brně – Petra Grísová a Josef Veselý
¤ Vítězi se stali studenti z Fakulty architektury VUT v Brně – Petra Grísová a Josef Veselý

Na 2. místě se umístil absolvent fakulty stavební ČVUT v Praze Ing. Tomáš Cendelín a 3. místo obsadila Bc. Kateřina Kosová, FA ČVUT v Praze.

 Na 2. místě se umístil absolvent Fakulty stavební ČVUT v Praze Ing. Tomáš Cendelín
¤ Na 2. místě se umístil absolvent Fakulty stavební ČVUT v Praze Ing. Tomáš Cendelín

3. místo obsadila Bc. Kateřina Kosová, Fakulta architektury ČVUT v Praze
¤ 3. místo obsadila Bc. Kateřina Kosová, Fakulta architektury ČVUT v Praze

Zvláštní cenu MOLABu, Kabinetu modelového projektování FA ČVUT, obdržely dva týmy studentů: Matúš Grega-Jakub a Juraj Haviar, studenti z Fakulty stavební STU v Bratislavě, za nejlepší zpracování soutěžního návrhu v softwaru REVIT. Druhý tým, Alexandra Masárová a Katarína Labáthová, studentky z Fakulty architektury STU v Bratislavě, zaujal porotu ideovým konceptem návrhu i jeho názornou prezentací.

Nejlepší soutěžní návrhy jsou vystaveny v prostorách atria Národní technické knihovny v Dejvicích. Více informací o soutěži a online katalog prací naleznete na www.revitopen.cz.

Licence Creative Commons

www.casopisstavebnictvi.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora | Neužívejte dílo komerčně | Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.

RSS
Líbí se nám: Vše o stavbách a architektůře najdete na 4stav.cz. Použité stroje jako brusky, lisy a jiné naleznete na AKKstroje.cz. Studijní materiály nejen o stavebnictví, ale i strojírenství a zeměpis najdete na Škola, studium, wiki. Pomozte klikem, udělejte dobrou věc a přečtěte si v magazínu nejen o životním stylu.
© 2007