arrows Soutěže arrows Stavební výrobek-technologie roku arrowsTechnologie Rigips pro řešení uceleného systému zabezpečených prostor
text a foto: redakce
číslo: 04/09
Technologie Rigips pro řešení uceleného systému zabezpečených prostor
Technologie Rigips pro řešení uceleného systému zabezpečených prostor systémem suché výstavby obdržela Bronzovou cenu České stavební akademie. Ocenění získala 10. března 2009 na půdě Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství při slavnostním vyhlášení výsledků soutěže Stavební výrobek-technologie roku 2008, která byla vypsána pod záštitou Ministerstva pro místní rozvoj ČR, Ministerstva dopravy ČR, Ministerstva životního prostředí ČR spolu s dalšími spoluvypisovateli.
odeslat odeslat    tisk tisk

Společnost Rigips nabízí komplexní řešení zabezpečených prostor systémem suché výstavby nejen v novostavbách, ale i v rekonstrukcích budov, které jsou tak chráněny proti vloupání či násilnému vniknutí.
Celé zabezpečené prostory, například byty, kanceláře, apartmány, části hotelů, pojišťoven, bank atd., jsou vytvořeny kombinací bezpečnostních příček, předstěn, mezistropu a uvnitř přepažovány hybridními konstrukcemi Duragips.
Bezpečnostní konstrukce ze sádrokartonu či v kombinaci se sádrovláknitými deskami jsou navrženy a odzkoušeny podle normy ČSN P ENV 1627, certifikovány autorizovanou zkušebnou a zatříděny do skupiny BT3, tj. použití pro chráněné prostory. Bezpečnostní konstrukce Rigips svým charakterem splňují pravidla pojišťovacích podmínek a jsou plnohodnotným a ověřeným řešením pro výstavbu těchto prostor.

Skladba bezpečnostní sádrokarotonové konstrukce
Bezpečnostní sádrokartonové konstrukce jsou tvořeny standardními systémovými ocelovými profily a opláštěny sádrokartonovými deskami. K zajištění dostatečné bezpečnosti slouží přidání jedné nebo dvou vrstev ocelového pozinkovaného plechu. V dutinách bezpečnostních konstrukcí je vložena minerální izolace, zajišťující hlavně optimální funkci z hlediska akustické izolace (například vzduchová neprůzvučnost příčky SK14 /BT3/ číslo 3.40.05 B3 na jednoduché konstrukci z profilů CW činí Rw = 61 dB). Taková bezpečnostní příčka při tloušťce pouhých 127 mm je vhodná jako příčka mezibytová nejen s ohledem na bezpečnost proti neoprávněnému vniknutí (pojistitelnost bytu), ale vyhovuje i předepsaným nárokům na zvukovou izolaci mezi sousedícími byty.
Tato konstrukce obstála nejen při měření vzduchové neprůzvučnosti v laboratorních podmínkách, ale prokazatelně vyhověla i při konkrétních měřeních na dokončených stavbách.

Bezpečnostní příčky Duragips
Bezpečnostní příčky Duragips vznikají kombinací sádrokartonových a sádrovláknitých desek v plášti s přidanou vrstvou ocelového plechu. Výhodou je dosažení vyšší odolnosti při zatížení rázem než při použití jen sádrokartonových desek. Odtud pramení menší riziko proražení nebo mechanického poškození v exponovaných oblastech. Při relativně nižší plošné hmotnosti vykazují stěny vyšší hodnoty vzduchové neprůzvučnosti než tradiční zděné konstrukce. Tyto stěny mají také vysokou únosnost, snadnější kotvení zavěšovaných břemen a dosahují požární odolnosti až 90 minut.
Kombinované stěny Duragips vyřeší i případy, kdy investorům z různých důvodů vadí „dutý“ zvuk při poklepu na povrch obvyklých sádrokartonových konstrukcí, protože prostě již takto nezní.

Bezpečnostní příčka Duragips (mezibytová příčka). Realizace: 5* luxusní Buddha-Bar Hotel, Praha 1
 Bezpečnostní příčka Duragips (mezibytová příčka). Realizace: 5* luxusní Buddha-Bar Hotel, Praha 1

Ocenění
Porota soutěže Stavební výrobek-technologie roku 2008 hodnotila především vysokou technickou úroveň, uživatelský a ekologický přínos, inovativní přístup a využití produktů při realizaci staveb.
Technologie Rigips pro řešení uceleného systému zabezpečených prostor je svými technickými a ekonomickými parametry zcela splnila:

Nízká hmotnost: 49–66 kg/m2
Rychlý postup výstavby: bez mokrých procesů
Systémové certifikované řešení: bezpečnostní třída BT3
Minimální tloušťka: od 127 mm, tj. zvětšení užitné plochy
Požární odolnost: EI 60 – EI 90
Vysoké hodnoty zvukové izolace: normová hodnota 52 dB pro mezibytovou příčku již při tloušťce 127 mm
Další parametry: Vysoká lokální únosnost, snadnější kotvení, možnost zavěšování těžkých břemen (např. kuchyňské linky). Možnost vytvoření chráněného prostoru uvnitř halových objektů.
Ekonomicky efektivní řešení.

Centrum technické podpory Rigips, tel.: 296 411 800 E-mail: ctp@rigips.cz www.rigips.cz

Licence Creative Commons

www.casopisstavebnictvi.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora | Neužívejte dílo komerčně | Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.

RSS
Líbí se nám: Vše o stavbách a architektůře najdete na 4stav.cz. Použité stroje jako brusky, lisy a jiné naleznete na AKKstroje.cz. Studijní materiály nejen o stavebnictví, ale i strojírenství a zeměpis najdete na Škola, studium, wiki. Pomozte klikem, udělejte dobrou věc a přečtěte si v magazínu nejen o životním stylu.
© 2007