arrows Soutěže arrows Stavba roku arrowsStavba roku: 15 vyvolených
text a foto: redakce
číslo: 09/09
Stavba roku: 15 vyvolených
Díky spolupráci s pořadatelem prestižní soutěže Stavba roku 2009 může časopis Stavebnictví nabídnout svým čtenářům (pro měsíčník) zpravodajský unikát – 10. září byla vyhlášena finálová patnáctka soutěže Stavba roku 2009. Den nato našli první čtenáři časopis ve schránce s níže uvedeným přehledem všech nominovaných staveb.
odeslat odeslat    tisk tisk

Finálová nominace patnácti staveb je v soutěži Stavba roku zásadním momentem, možná podstatnějším, než samotné vyhlášení pětice s titulem Stavba roku. Letošní ročník soutěže totiž zvětšil balík ocenění vyhlašovatelů a dalších zvláštních cen na úctyhodných jedenáct (navíc k pěti titulům Stavba roku 2009). Teoreticky to nastolilo princip „každý postupující vyhrává“, i když zvláštní ocenění nebo cenu vypisovatele mohou získat i stavby, které do finále nepostoupily.

Jestli je to dobře nebo špatně, to je námětem pro rubriky prezentující subjektivní názory, takže více v editorialu na straně 3. Každopádně složení finálové patnáctky letošního ročníku má oproti dřívějším ročníkům jedno pozitivní překvapení – nominaci dvou rodinných domů. Jen pro připomenutí, kategorie rodinný dům byla ve finálové nominaci zastoupena naposledy v roce 2005! A to jedním exemplářem. Oba rodinné domy v letošní nominaci jsou si tak málo podobné, jak jen mohou být, i když jsou umístěny volně v nádherné krajině. Excentrický The Bird, plný zajímavých designérských detailů, dává svou existenci okolí jasně najevo, zatímco konzervativní dům v Heřmanově Městci je ve „své“ krajině vysloveně nenápadný.

Pokud byla řeč o inflaci ocenění, tak nebylo zmíněno ještě další – tedy sedmnácté – nicméně tradiční a podstatné. Hlas pro Cenu veřejnosti je letos nově možné poslat i via sms (klíč najdete na inzerátu v druhé části časopisu).

Dálnice D 47, stavba 4707 Bílovec – Ostrava (Rudná).
¤ Dálnice D 47, stavba 4707 Bílovec – Ostrava (Rudná). Nominace na titul Stavba roku 2009 je udělena za vytvoření dopravní stavby organicky posazené do přírodního prostředí se zřetelem k řešení tunelové části.

Hanspaulka – nové vily v Praze.
¤ Hanspaulka – nové vily v Praze. Nominace na titul Stavba roku 2009 je udělena za vytvoření obytné skupiny zhodnocující architektonickou tradici místa se zřetelem k dispozičnímu a prostorovému řešení jednotlivých bytů.

 Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové.
¤ Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové. Nominace na titul Stavba roku 2009 je udělena za vytvoření stavby nevšedního architektonického řešení se zřetelem ke způsobu práce s pohledovým betonem a k vnitřnímu prostorovému uspořádání.

Modernizace letiště III. etapa, Karlovy Vary.
¤ Modernizace letiště III. etapa, Karlovy Vary. Nominace na titul Stavba roku 2009 je udělena za nápadité řešení a provedení ocelové konstrukce se zřetelem k architektonickému výrazu stavby.

Administrativní centrum Amazon Court v Praze.
¤ Administrativní centrum Amazon Court v Praze. Nominace na titul Stavba roku 2009 je udělena za ojedinělé konstrukční řešení se zřetelem k nevšednímu prostorovému řešení stavby.

The Bird.
¤ The Bird. Nominace na titul Stavba roku 2009 je udělena za vysokou kvalitu stavebních prací se zřetelem k nápaditému architektonickému řešení s přírodními inspiracemi. Stavba získala Cenu časopisu Stavitel.

Nové spojení Praha Hlavní nádraží, Masarykovo nádraží – Libeň, Vysočany, Holešovice.
¤ Nové spojení Praha Hlavní nádraží, Masarykovo nádraží – Libeň, Vysočany, Holešovice. Nominace na titul Stavba roku 2009 je udělena za realizaci kolejové stavby, jež zásadním způsobem modernizuje železniční dopravu v Praze se zřetelem k charakteristickému architektonickému řešení.

CITY PARK JIHLAVA.
¤ CITY PARK JIHLAVA. Nominace na titul Stavba roku 2009 je udělena za architektonické řešení nákupního centra v těsném sousedství historického jádra se zřetelem k nápaditému pojetí pěti fasád a vytvoření biokoridoru.

Národní technická knihovna v Praze.
¤ Národní technická knihovna v Praze. Nominace na titul Stavba roku 2009 je udělena za vytvoření důležité části technického univerzitního kampusu s nápaditým architektonickým výrazem se zřetelem k energetickému řešení.

Multifunkční vzdělávací, komunitní a kulturní centrum Fabrika, Svitavy.
¤ Multifunkční vzdělávací, komunitní a kulturní centrum Fabrika, Svitavy. Nominace na titul Stavba roku 2009 je udělena za nápaditou proměnu opuštěné továrny v živou součást městského prostředí se zřetelem k citlivé rekonstrukci původních stavebních a konstrukčních prvků.

Rekonstrukce hospodářského dvora a zámku Ostrov.
¤ Rekonstrukce hospodářského dvora a zámku Ostrov. Nominace na titul Stavba roku 2009 je udělena za velkorysou rekonstrukci souboru historických staveb se zřetelem k nalezení vhodné kombinace nových funkcí a k citlivým zahradním úpravám.

Rodinný dům v Heřmanově Městci.
¤ Rodinný dům v Heřmanově Městci. Nominace na titul Stavba roku 2009 je udělena za vytvoření domu vskutku zeleného se zřetelem k netradiční kombinaci ryze přírodních konstrukčních materiálů a k řešení zahradních úprav.

Classic 7 Business Park – I. etapa, Praha.
¤ Classic 7 Business Park – I. etapa, Praha. Nominace na titul Stavba roku 2009 je udělena za proměnu historické technické stavby v ojedinělý soubor kancelářských staveb se zřetelem k citlivému a nápaditému využití původních konstrukcí a stavebních detailů.

Bytový dům Na Topolce v Praze.
¤ Bytový dům Na Topolce v Praze. Nominace na titul Stavba roku 2009 je udělena za vytvoření obytné stavby zajímavě vstupující do rozmanité starší zástavby se zřetelem k dispozičnímu řešení a kvalitě stavebních prací ve všech úrovních.

Hotel Karlov, Benešov u Prahy.
¤ Hotel Karlov, Benešov u Prahy. Nominace na titul Stavba roku 2009 je udělena za vytvoření stavebního celku, který citlivě připomíná původní architektonický charakter místa, se zřetelem ke stavbě ve složitých podmínkách malého staveniště. Stavba získala Cenu Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR.

Aquapark Olomouc.
¤ Aquapark Olomouc. Stavba není v nominované patnáctce, ale získala Cenu Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství za spojení architektury s technologií aquaparku.

Licence Creative Commons

www.casopisstavebnictvi.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora | Neužívejte dílo komerčně | Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.

RSS
Líbí se nám: Vše o stavbách a architektůře najdete na 4stav.cz. Použité stroje jako brusky, lisy a jiné naleznete na AKKstroje.cz. Studijní materiály nejen o stavebnictví, ale i strojírenství a zeměpis najdete na Škola, studium, wiki. Pomozte klikem, udělejte dobrou věc a přečtěte si v magazínu nejen o životním stylu.
© 2007