arrows arrowsSoutěž STAVBA ROKU 2018 vyhlašuje stavby nominované na titul
text redakce
číslo:
Soutěž STAVBA ROKU 2018 vyhlašuje stavby nominované na titul
Odborná porota se Sborem expertů představila 15 nominovaných staveb na titul STAVBA ROKU 2018 v již 26. ročníku prestižní celorepublikové soutěže. Soutěž oceňuje kvalitu stavebního provedení, architektonického návrhu a uživatelský komfort.
odeslat odeslat    tisk tisk

Na www.stavbaroku.cz si může široká veřejnost prohlédnout 15 nominovaných staveb ze 42 přihlášených, které budou soutěžit o titul STAVBA ROKU 2018. Každý může do 25. září do 12 hodin dát svůj hlas stavbě a ta s největším počtem hlasů získá Cenu veřejnosti. Novinkou letošního ročníku je, že se o tuto cenu utkají všechny přihlášené objekty. Udělení pěti titulů a zvláštních cen STAVBA ROKU, ocenění soutěží ZAHRANIČNÍ STAVBA ROKU A URBANISTICKÝ PROJEKT ROKU proběhne dne 3. října 2018 v Betlémské kapli v Praze na slavnostním večeru Dnů stavitelství a architektury.

„Nadace ABF se již 50 let (nástupnicky) drží svého záměru – podporovat kvalitu stavebnictví, uplatnění výsledkůtechnického rozvoje a zapojovat se do výzkumných programů (aktuálně v oblasti energetické úspornosti, vnitřního prostředí budov a větrání, rozvoje BIM (Building Information Modeling), rekodifikace stavebního práva, workshopů pro Stavebnictví 4.0.), komentuje práci Nadace ABF – Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, její předseda Ing. arch. Jan Fibiger, CSc., prezident SIA ČR - Rady výstavby a předseda rady soutěže STAVBA ROKU, a dodává: „Konečným cílem je však kvalitní architektura nových chytrých měst, zahrnující dobrou práci architekta, inženýra i stavebního mistra, a tu odborná porota a Sbor expertů multikriteriálně hodnotili i v letošní soutěži STAVBA ROKU ve snaze podat co nejexaktnější reportáž o stavu českého stavitelství.“

Kompletní dokumentaci každé přihlášené stavby viděla nejen odborná sedmičlenná porota, ale i Sbor expertů s 29 specialisty. Ani letos nebylo snadné vybrat 29 staveb do druhého kola a naplánovat jejich osobní prohlídku, při které porota ujela téměř 1700 km.

Doc. Ing. arch. Radomíra Sedláková, CSc., předsedkyně poroty, hodnotí letošní ročník: „Pokles veřejných zakázek se projevil i v soutěži a letos převládaly soukromé investice v nečekaně bohatém sortimentu – bydlení, kanceláře, sportovní či zdravotní stavby. Bydlení je převážně developerské s programovým důrazem na vyšší standard a poprvé i formou nájemního bydlení. Nepravidelnému územnímu zastoupení dominovala Praha a Středočeský kraj. Oproti předchozím letům došlo ke změně skladby soutěžících staveb podle funkce, zcela chyběly stavby dopravní. Letos soutěžilo 14 rekonstrukcí rozmanitého typu, historických objektů i novějších staveb, což je třetina z přihlášených děl. Deset z nich porota navštívila.“  

Mezi přihláškami jsou kvalitativně zajímavá díla s rozdílným účelem využití. Do užšího výběru 15 nominovaných staveb se dostalo široké spektrum objektů. Patří mezi ně ojedinělá vinařská stodola s chrámem vína, stříbřitá sportovní hala působící dojmem vzdálených světů, netradiční soubor rodinných domů, proměna výrobního objektu na hudební prostor, rekonstrukce nemocničního objektu v energeticky šetrném a ekologickém duchu, nově vzniklé náměstí uprostřed výrobního závodu s citem pro historické části, účelný a elegantní výrobní soubor budov podporující efektivitu provozu, rekonstruovaný městský palác, kancelářská budova s městotvorným řešením, rozsáhlá rekonstrukce vodních ploch, oprava technicky významné památkové konstrukce nádraží, novostavba zimního stadionu s účelovou jednoduchostí, dřevostavba domu integrovaná současně do obce i krajiny, městský obytný blok, nápaditě tvarovaná dřevostavba v golfovém resortu se stabilizační funkcí krajiny.

Všechny přihlášené stavby budou veřejnosti poprvé představeny na veletrhu FOR ARCH ve dnech 18.- 22. září 2018 v rámci putovní výstavy. Přehlídka soutěžních staveb se bude dále prezentovat v říjnu na Pražském Hradě v rámci Architecture Week, na slavnostním vyhlášení výsledků v Betlémské kapli a následovat budou další instituce a místa.
Partneři podporující tuto soutěž jsou společnosti Baumit, Českomoravský Beton, Lafarge, For Arch, Státní fond rozvoje bydlení a Státní fond dopravní infrastruktury.

Licence Creative Commons

www.casopisstavebnictvi.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora | Neužívejte dílo komerčně | Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.

RSS
© 2007