arrows Soutěže arrowsSoutěž Fasáda roku 2009
text a foto: redakce
číslo: 05/10
Soutěž Fasáda roku 2009
V polovině dubna se v Hudebním divadle  Karlín konalo slavnostní vyhlášení vítězů prestižní soutěže Fasáda roku 2009. Tato soutěž, pořádaná společností Baumit, se letos dočkala svého jubilejního desátého ročníku.
odeslat odeslat    tisk tisk

Odborná porota udělila celkem osm ocenění. V hlavních kategoriích Novostavba a Rekonstrukce bylo oceněno vždy po třech stavbách. Navíc odborná porota udělila zvláštní cenu v kategoriích Rodinný dům a Rekonstrukce bytového domu. Svého favorita vybrali i zástupci mediálních partnerů, kteří ocenili citlivou obnovu rozsáhlého funkcionalistického komplexu střední školy stavební ve Volyni. U přihlášených staveb se již tradičně hodnotí jejich fasáda z inovačního hlediska, dále architektonické ztvárnění a kvalita realizace.

Kategorie novostavba
Nominované novostavby letos zcela jednoznačně ovládla Praha, což se promítlo i při vyhlašování vítězů. První místo získal bytový dům Tulipa v pražské Modřanské rokli, na kterém porota ocenila kvalitní návrh a realizaci. Ve fasádě jsou zdařile aplikovány kvalitní materiály a je využita jejich přirozená barevnost. Promyšleně a funkčně jsou navržené také konstrukční prvky a detaily, které spoluvytváří harmonický celek. Druhé místo putuje rovněž do hlavního města. Reprezentativní vila v pražské Tróji je ukázkou velmi kvalitní architektury pro náročné investory. Měřítko, proporce, kombinace materiálů a střídmé použití barev vytvářejí napětí, které umocňuje výrazná kombinace horizontály a vertikály. Kvalitně navržené a řemeslně zvládnuté detaily podtrhují celkový vynikající dojem. Třetí místo bylo uděleno technicky náročné a esteticky velmi zdařilé fasádě obchodního domu Atrium v Hradci Králové. Fasáda složená z kontaktního tepelně izolačního systému s keramickou povrchovou úpravou je ukázkou současných technologických a materiálových možností.

1. místo v kategorii Novostavba:
Bytový dům Tulipa
Projektant:
LOXIA, a.s.
Zhotovitel fasády: IMOS Brno, a.s.
Investor: TULIPA Modřanská rokle, s.r.o.

2. místo v kategorii Novostavba:
Rodinný dům v Praze–Tróji
Projektant:
Adam Rujbr Architects
Zhotovitel fasády: SPING STAV, spol. s r.o.
Investor: soukromá osoba

3. místo v kategorii Novostavba:
Obchodní centrum ATRIUM Hradec Králové
Projektant:
Ing. arch. Antonín Juštík, Ing. Vladimír Tůma
Zhotovitel fasády: Krušnohorská stavební, s.r.o.
Investor: AMON REAL, a.s.

Bytový dům Tulipa
¤ Bytový dům Tulipa

Kategorie rekonstrukce
První cenu v této kategorii získala rekonstrukce pláště plzeňského Divadla Alfa. Porota ocenila kvalitní realizaci fasády, která využívá systému Baumit a předsazené konstrukce hliníkových pozinkovaných lamel, které tvoří jistou formu transparentní opony. Tím je vytvořen zajímavý kontrast a napětí, které je od divadelní budovy návštěvníkem očekáváno. Druhé místo získal vynikající příklad obnovy fasády panelového domu, který je založen na nově koncipovaném architektonickém členění. Porotu zejména zaujal návrh výtvarného řešení štítu objektu, který navozuje naprosto odlišné měřítko dvanáctipatrového prefabrikovaného domu. Jediným zástupcem historických budov se stala obnova bytového domu v Karlových Varech, která uchvátila precizním zpracováním detailů a střídmým barevným pojetím.

1. místo v kategorii Rekonstrukce
Rekonstrukce pláště budovy divadla ALFA
Projektant:
Ing. arch. Jan Toman
Zhotovitel fasády: Albet metal, s.r.o., Praha; Trigema Building, a.s., Praha
Investor: Divadlo Alfa, město Plzeň

2. místo v kategorii Rekonstrukce
Zateplení BD Pomořanská
Projektant:
Ing. Martin Rieger
Zhotovitel fasády: Trigema Building, a.s.
Investor: SVJ v budově č. p. 485–7, Pomořanská ul., Praha 8

3. místo v kategorii Rekonstrukce
Rekonstrukce bytového domu Karlovy Vary
Zhotovitel fasády:
STANAP Karlovy Vary, s.r.o.
Investor: Společenství vlastníků BJ

Rekonstrukce pláště budovy divadla ALFA
¤ Rekonstrukce pláště budovy divadla ALFA

Zvláštní ocenění
Odborná porota rovněž udělila dvě mimořádná ocenění. Bytový dům Trávník v České Třebové je tak druhým zástupcem panelových domů s titulem Fasáda roku 2009. Zajímavě řešená úprava lodžií a vkusné barevné pojetí dodávají tomuto panelovému domu noblesní novou dimenzi. Další cenu si převzal zástupce rodinného domu ve Zlíně-Kostelci. Realizátorům a architektovi se zde podařilo přetransformovat nevýraznou normalizační architekturu v hrdého následovníka zlínské funkcionalistické tradice.

Zvláštní cena Rekonstrukce bytového domu:
Revitalizace bytového domu Trávník 2013–2015
Projektant:
Ing. Tomáš Fremr
Zhotovitel fasády: ISOTEP, s.r.o., Ústí nad Orlicí
Investor: BD Trávník 2013-2015

Zvláštní cena Rodinný dům:
Rekonstrukce rodinného domu ve Zlíně-Kostelci
Projektant:
Ing. arch. Jiří Jílek
Zhotovitel fasády: Navláčil – stavební firma, s.r.o.
Investor: soukromá osoba

Revitalizace bytového domu Trávník 2013–2015
¤ Revitalizace bytového domu Trávník 2013–2015

Rekonstrukce rodinného domu ve Zlíně-Kostelci
¤ Rekonstrukce rodinného domu ve Zlíně-Kostelci

Cena mediálních partnerů
Posledním oceněným je citlivá obnova VOŠ a SPŠ stavební ve Volyni, která okouzlila porotu mediálních partnerů. Rozsáhlý komplex funkcionalistického stylu si i přes kompletní energetickou sanaci zachoval svou původní tvář. O této stavbě nejdete rozsáhlý článek v časopise Stavebnictví č. 03/10.

Cena mediálních partnerů:
Snížení energetické náročnosti VOŠ a SPŠ stavební Volyně
Projektant:
AIP, s.r.o., Plzeň
Zhotovitel fasády: Metrostav, a.s., divize 6
Investor: Jihočeský kraj

Snížení energetické náročnosti VOŠ a SPŠ stavební Volyně
¤ Snížení energetické náročnosti VOŠ a SPŠ stavební Volyně

O vítězích ve dvou hlavních kategoriích a o dvou mimořádných oceněních rozhodovala porota složená ze stavebních odborníků, které předsedal prof. Ing. Miloslav Pavlík, CSc. Dalšími členy poroty byli: autorizovaná architektka Ing. arch. Marcela Bílková; Doc. Pavel Svoboda, CSc.; z pražského ČVUT; Ing. arch. Oleg Haman, předseda Obce architektů; Ing. Tomáš Chromý, člen ČKAIT; Ing. Pavel Štěpán, viceprezident ČSSI, a Ing. Pavel Med, jednatel Baumit, spol. s r.o. V porotě mediálních partnerů zasedali: Jitka Korčeková z vydavatelství Economia, PhDr. Matěj Šišolák ze spol. Jaga Media, Mgr. Antonín Gottwald z vydavatelství BusinessMedia, s.r.o., a Mgr. Jan Táborský z firmy EXPO DATA spol. s r.o.

Licence Creative Commons

www.casopisstavebnictvi.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora | Neužívejte dílo komerčně | Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.

RSS
Líbí se nám: Vše o stavbách a architektůře najdete na 4stav.cz. Použité stroje jako brusky, lisy a jiné naleznete na AKKstroje.cz. Studijní materiály nejen o stavebnictví, ale i strojírenství a zeměpis najdete na Škola, studium, wiki. Pomozte klikem, udělejte dobrou věc a přečtěte si v magazínu nejen o životním stylu.
© 2007