arrows Realizace staveb arrows Vodohospodářské stavby arrowsŠikmé lodní zdvihadlo Orlík
grafické podklady: archiv autorů
text: Vojtěch Dynybyl, Pavel Malý, Michael Trnka
číslo: 05/2011
Šikmé lodní zdvihadlo Orlík

· Šikmé lodní zdvihadlo Orlík
Překonávání překážek, jako jsou například přehrady, je možné při plavbě lodí řešit nejrůznějšími způsoby. Vedle plavebních komor jsou z historie známa lodní zdvihadla, která byla a jsou provozována především na vodních kanálech vybudovaných na celé řadě míst.
odeslat odeslat    tisk tisk
Prof. Ing. Vojtěch Dynybyl, Ph.D.
Prof. Ing. Vojtěch Dynybyl, Ph.D.
Fakultu strojní ČVUT v Praze v oboru Automatizace a robotizace technologických procesů absolvoval v roce 1987. V roce 2010 byl jmenován profesorem pro obor Konstrukční a procesní inženýrství. V současné době je vedoucím Ústavu konstruování a částí strojů na Fakultě strojní ČVUT v Praze.
E-mail: vojtech.dynybyl@fs.cvut.cz
Spoluautoři:
Ing. Pavel Malý
E-mail: pavel.maly@fs.cvut.cz
Ing. Michael Trnka, CSc.
E-mail: michael.trnka@poyry.com

Lodě jsou přepravovány samostatně, nebo ve vodních nádržích. Šikmá lodní zdvihadla umožňují přepravu lodí mezi horní a dolní hladinou po nakloněné rovině. Na přehradě Orlík bylo takové zařízení plánováno již při stavbě přehrady. To dosvědčuje existující, na pravém břehu vybetonovaný žlab s kolejnicemi a ozubnicí. V průběhu minulých desetiletí byly navrženy různé varianty technického řešení zdvihadla Orlík.
Tento článek popisuje návrh, který vznikl pro investora – Ředitelství vodních cest ČR – na podzim roku 2010 ve spolupráci projektové kanceláře VPÚ Deco a.s., Fakulty strojní ČVUT a firmy Pöyry Environment a.s. Potřeba řešení pomocí aplikace protizávaží byla znovu oživena výsledkem projektu, který využíval k pohonu zdvihadla elektropřevodovek o velmi vysokém výkonu. Použití protizávaží má tedy snížit provozní náklady zdvihadla, zjednodušit zatížení dráhy zdvihadla a soustředit zatížení do jedné omezené a přesně definované oblasti vodního díla.

Šikmé lodní zdvihadlo Orlík
¤ Šikmé lodní zdvihadlo Orlík


Celý článek naleznete v archivu čísel (č. 05/2011)

 

Licence Creative Commons

www.casopisstavebnictvi.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora | Neužívejte dílo komerčně | Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.

RSS
tip: insurance working capital
© 2007