Rozhovory, diskuze

Bedřich Hacar

Vloženo: 12.12.2011  |  Aktualizováno: 12.12.2011
Rubrika: Rozhovory, diskuze
Autor: text: Petr Zázvorka | foto: archiv ČVUT

Jméno profesora Bedřicha Hacara se možná ne zcela právem nachází poněkud ve stínu jeho slavného učitele a předchůdce, profesora Františka Kloknera. Zanícení pro vědu i vlohy pro její aplikaci v praxi však spojují obě velké osobnosti českého stavitelství natolik, že úspěch společného díla, kterým bylo především založení a úspěšné fungování ústavu nesoucího dnes Kloknerovo jméno, by bez jejich mnohaleté spolupráce nebyl představitelný.

Osobnost stavitelství Karlovarského kraje

Vloženo: 23.11.2011  |  Aktualizováno: 23.11.2011
Rubrika: Rozhovory, diskuze
Autor: text: redakce | foto: Tomáš Malý

Prvním laureátem ceny Osobnost stavitelství Karlovarského kraje se stal dlouholetý manažer (i dlouholetý praktik) společnosti EUROVIA CS (dříve Stavby silnic a železnic) Jaromír Pešek. V současnosti končí svou profesní kariéru na postu ředitele oblasti Čechy západ EUROVIA CS, a.s.

Dynastie Lannů - čeští šlechtici s lopatou v erbu

Vloženo: 23.11.2011  |  Aktualizováno: 23.11.2011
Rubrika: Rozhovory, diskuze
Autor: text: Petr Zázvorka | foto: archiv autora

Vojtěch (Adalbert) Lanna (1805–1866) patří k velkým postavám doby, kdy se Čechy postupně stávaly nejrozvinutější průmyslovou základnou rakousko-uherského císařství. Správně pochopil nezastupitelný význam dopravních staveb pro rozvoj území a dokázal řadu z nich úspěšně dokončit a provozovat. Jeho syn, Vojtěch rytíř Lanna (1836–1909), rozvíjel v hospodářské, kulturní i politické sféře dále otcovy aktivity. Stavební firma Lanna, která přes sto let dominovala ve svém oboru, se stala přímým předchůdcem řady současných akciových společností, působících na území ČR.

Stavebnictví on-line

Vloženo: 19.09.2011  |  Aktualizováno: 19.09.2011
Rubrika: Rozhovory, diskuze
Autor: text: Petr Zázvorka | foto: Tomáš Malý

Ve společnosti ÚRS Praha, a.s., se sbíhají nitky informací o stavebnictví na území Čech a Moravy již půl století. Nenahraditelná databáze firem, výrobků i cen umožňuje odborným pracovníkům odhadnout další vývoj v segmentech trhu i uvnitř zkoumané firmy někdy dřív, než to zaznamená vlastní management.

František Klokner

Vloženo: 26.08.2011  |  Aktualizováno: 26.08.2011
Rubrika: Rozhovory, diskuze
Autor: text: Petr Zázvorka | foto: archiv Kloknerova ústavu

Pokud platí, že význam osobnosti a jejího díla lze dostatečně zhodnotit teprve s odstupem času, pak jméno profesora Františka Kloknera, významného organizátora, zakladatele české betonářské školy a zakladatele zkušebnictví a výzkumnictví v oboru stavebních hmot a konstrukcí, je i ze současného pohledu právem řazeno na přední místo v dějinách naší techniky.

Jak to bylo s projektem Čabárny?

Vloženo: 17.05.2011  |  Aktualizováno: 17.05.2011
Rubrika: Rozhovory, diskuze | Reakce
Autor: Autor reakce: Ing. arch Josef Smola

K projektu Centra ekologické výchovy, kladenské „Čabárny“ (článek Centrum ekologické výchovy mezi haldami, časopis Stavebnictví, číslo 02/11, str. 8–12, autor Ing. arch. Jan Červený), jsem se dostal díky tomu, že jsem byl osloven profesorem Janem Tywoniakem z pražské techniky, kterému byly známé moje předchozí kritické výhrady ke konceptu Sluňákova, často prezentované na přednáškách o moderních dřevostavbách.

"Stavebnictví na dotek" má letos dvacet let

Vloženo: 19.04.2011  |  Aktualizováno: 19.04.2011
Rubrika: Rozhovory, diskuze
Autor: text: Petr Zázvorka | foto: Tomáš Malý

Ing. Jiří Košulič je generálním ředitelem a předsedou představenstva akciové společnosti RTS, která se specializuje na softwarová řešení zejména pro stavební společnosti, tvorbu cenové soustavy pro oceňování stavebních prací a pořádání veřejných zakázek. V čele společnosti, kterou spoluzakládal, působí již 20 let.

Ruské stavby v české režii

Vloženo: 17.03.2011  |  Aktualizováno: 17.03.2011
Rubrika: Rozhovory, diskuze
Autor: text: Petr Zázvorka | foto: Tomáš Malý, archiv PSJ a.s.

Inženýr Josef Noha je výrobním ředitelem Divize export akciové společnosti PSJ pro Ruskou federaci. Jako zkušený projektový manažer prošel řadou významných staveb v ČR i v zahraničí, jakými byly například Rekonstrukce Obecního domu v Praze, Zlatý AndělSmíchov, BB Centrum Pankrác, Obchodní  centrum Fénix a Kongres hotel Clarion v Praze nebo prezidentský komplex v kazašské Astaně. Mezi stavbami v zahraničí, kde chce firma PSJ letos získat až 30 % obratu, zaujímají největší podíl stavby na území Ruské federace.

Od Rudolfina k Ještědu - přes Letnou

Vloženo: 18.02.2011  |  Aktualizováno: 18.02.2011
Rubrika: Rozhovory, diskuze
Autor: text: Petr Zázvorka | foto: Tomáš Malý

Unikáty sbírek Národního technického muzea v Praze (NTM) patří již více než jedno století k „rodinnému stříbru“ hlavního města. Od roku 2006 však byla jeho funkcionalistická budova na Letné od profesora Milana Babušky z let 1938–1941 pro rekonstrukci uzavřena a termín jejího dokončení byl odkládán. Rozhovor redakce s novým generálním ředitelem NTM Bc. Karlem Ksandrem přináší aktuální  informace týkající se provozu muzea i perspektivy jeho dalšího rozvoje.

Nejtěžší roky jako nový začátek?

Vloženo: 18.01.2011  |  Aktualizováno: 18.01.2011
Rubrika: Rozhovory, diskuze
Autor: text: Petr Zázvorka | foto: Tomáš Malý

Generální ředitel Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Ing. Miloslav Mašek, CSc., odpovídal na otázky redakce krátce před jednáním Tripartity, kdy podnikatelé a odbory vyzvaly vládu ČR, aby jejím rozhodnutím a převážně restriktivním opatřením předcházela pečlivá analýza konkrétních příčin vzniklých problémů.

Dotační programy v obecné rovině zvyšují úroveň bytového fondu

Vloženo: 14.12.2010  |  Aktualizováno: 14.12.2010
Rubrika: Rozhovory, diskuze
Autor: text: Daniel Doležal | foto: archiv: Saint-Gobain Weber Terranova, a.s.

Výrobce stavebních materiálů Saint-Gobain Weber Terranova, a.s., slaví letos dvacet let existence na českém trhu. Vzhledem k sortimentu, který nabízí, není v současnosti v tak těžké ekonomické situaci jako mnoho dalších výrobců stavebních hmot a materiálů.

Cihelna v Hevlíně je jednou z nejmodernějších v Evropě

Vloženo: 14.12.2010  |  Aktualizováno: 14.12.2010
Rubrika: Rozhovory, diskuze
Autor: text: Aleš Sirný | foto: archiv Heluz, Daniel Doležal

„Za dobu své existence jsme udělali velký kus práce,“ říká o společnosti HELUZ cihlářský průmysl v.o.s. její obchodní a marketingový ředitel Ing. Jan Krampl. Od roku 1992, kdy byla společnost založena, každoročně stoupá obrat i produkce, která je nyní z 80 % určena pro český trh. Firma v soutěži Nejlepší výrobce stavebnin roku 2010 obdržela Cenu časopisu Stavebnictví.

Firmy musejí být připravené na nečekané změny stavebního trhu

Vloženo: 13.12.2010  |  Aktualizováno: 13.12.2010
Rubrika: Rozhovory, diskuze
Autor: text: Jan Táborský | foto: archiv časopis Stavebnictví, archiv Baumit

Společnost Baumit, spol. s r.o., je jednou z těch mála „šťastnějších“ firem na českém trhu, která přítomnost hospodářské krize ve stavebnictví vnímá jen okrajově. Pomáhá jí k tomu i fakt, že jde o předního výrobce zateplovacích systémů, což je komodita, která v roce 2010 zaznamenala rekordní spotřebu.

Současnost a budoucí cíle Cechu pro zateplování budov ČR

Vloženo: 13.12.2010  |  Aktualizováno: 13.12.2010
Rubrika: Rozhovory, diskuze
Autor: text: Hana Dušková | foto: Tomáš Malý, Saint-Gobain Weber Terranova, a.s.

„Lidé si dříve nemohli vybírat – když chtěli v 80. letech bydlet, tak jedině v domech postavených panelovou technologií. Pětačtyřicet procent těchto bytů, které dnes stále ještě čekají na nutné stavební úpravy, představuje daň z této doby, a my se k ní musíme postavit čelem,“ upozorňuje v rozhovoru pro časopis Stavebnictví Ing. Robert Mikeš, člen představenstva Cechu pro zateplování budov ČR.

Anketa mezi stavebními firmami: Ať vláda škrtá, ale musí i investovat

Vloženo: 13.12.2010  |  Aktualizováno: 13.12.2010
Rubrika: Rozhovory, diskuze
Autor: text: redakce

Skeptické prognózy se naplnily a příští rok nebude lepší, spíše naopak. Úsporné kroky nové vlády ČR jsou samozřejmě důležité, ale katastrofálně se jim nedostává prorůstového akcentu. Takto by se dala shrnout tradiční anketa stavebních firem, kterou ve svém prosincovém speciálu pořádá časopis Stavebnictví.

Strana:  1   2   3   4   5   6   7   8   9 Licence Creative Commons

www.casopisstavebnictvi.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora | Neužívejte dílo komerčně | Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.

RSS
časopis Stavebnictví | Expodata Brno
© 2007