Rozhovory, diskuze

Jak se za pomoci českých výtahů stavěl nejvyšší mrakodrap světa

Vloženo: 09.02.2010  |  Aktualizováno: 09.02.2010
Rubrika: Rozhovory, diskuze
Autor: text: Petr Zázvorka | foto: Pavel Policar

Krátce po otevření nejvyššího mrakodrapu na světě oznámil guvernér dubajského emirátu, šejch Muhammad bin Rašíd Al Maktúm, že nejvyšší budova na světě bude pojmenována po prezidentovi země, šejku Chalífovi bin Sajíd Al Nahaján neboli Burdž Chalífa.

Trh s pasivními domy akceleruje

Vloženo: 29.01.2010  |  Aktualizováno: 29.01.2010
Rubrika: Rozhovory, diskuze | Zelená úsporám a projektanti
Autor: text: Hana Dušková foto: Tomáš Malý

„Výstavba v pasivním standardu začala být brána vážně, jako zcela legitimní způsob výstavby, v tomto směru vidíme do budoucna velkou šanci,“ shodují se zakladatelé sdružení Centrum pasivního domu (CPD) Ing. arch. Josef Smola a Ing. Jan Bárta.

Přístupy k záchraně průmyslového dědictví v České republice

Vloženo: 25.01.2010  |  Aktualizováno: 25.01.2010
Rubrika: Rozhovory, diskuze
Autor: text: Hana Duškováfoto: Tomáš Malý, archiv autora

„V přístupu stavebních inženýrů a techniků k průmyslovému dědictví je důležitý důraz na technickou ctižádost a profesionalitu řešení, které hodnoty uchová, umocní a přitom umožní nově využít průmyslové dědictví v 21. století,“ tvrdí PhDr. Benjamin Fragner, který řídí Výzkumné centrum průmyslového dědictví ČVUT v Praze.

Anketa mezi stavebními firmami: všeobecná skepse a obavy

Vloženo: 17.12.2009  |  Aktualizováno: 17.12.2009
Rubrika: Rozhovory, diskuze
Autor: text: redakce

V rámci prosincového speciálu položila redakce časopisu Stavebnictví malým, středním i velkým stavebním firmám několik v této době spíše nepříjemných otázek. Ohlas byl obrovský, ale odpovědi nejčastěji skeptické.

Česká vláda musí eliminovat škůdce českého stavebnictví

Vloženo: 17.12.2009  |  Aktualizováno: 17.12.2009
Rubrika: Rozhovory, diskuze
Autor: text: Jan Táborský | foto: SMP CZ, a.s.

Martin Doksanský, generální ředitel SMP CZ, a.s., je jedním z nejzkušenějších manažerů české stavební výroby. Stejně jako většina jeho kolegů oplývá při výhledu stavebního průmyslu pro nejbližší roky silnou skepsí.

Úspěch odlévaný betonem

Vloženo: 14.12.2009  |  Aktualizováno: 14.12.2009
Rubrika: Rozhovory, diskuze
Autor: text: Petr Zázvorka | foto: Tomáš Malý

Generální ředitel Ing. Jaroslav Starosta stojí v čele společnosti Prefa Brno a.s., která v současné podobě existuje již od roku 1992. Akciová společnost s převážně tuzemskou majetkovou strukturou má sedm výrobních areálů v šesti závodech, dvě dceřiné společnosti v ČR a jednu organizační složku na Slovensku. Firma byla oceněna v rámci soutěže Nejlepší výrobce stavebnin roku 2009 Cenou časopisu Stavebnictví.

Bez evropských dotací je situace krajů tragická

Vloženo: 11.12.2009  |  Aktualizováno: 11.12.2009
Rubrika: Rozhovory, diskuze
Autor: text: Jan Táborský | foto: archiv Pardubického kraje

Hejtman Pardubického kraje Radko Martínek je stínovým ministrem pro místní rozvoj za ČSSD. Tato strana, poněkud překvapivě, velmi pozitivně reagovala na doporučení velkým politickým stranám o opatřeních v rámci výstavby, které zpracoval Svaz podnikatelů v ČR.

Most u Suchdola na severní části SOKP

Vloženo: 01.12.2009  |  Aktualizováno: 01.12.2009
Rubrika: Rozhovory, diskuze | Reakce
Autor: Ing. Vladimír Tvrzník, CSc. a Ing. Milan Strnad, doc. Ing. Tomáš Rotter, CSc.

V srpnovém čísle časopisu Stavebnictví byl otištěn článek Most u Suchdola na severní části SOKP (Silniční okruh kolem Prahy), který napsal doc. Ing. Tomáš Rotter, CSc. Ten je také autorem návrhu v článku popsaného přemostění. Na článek reagovali konzultanti firmy Mott MacDonald Praha s.r.o. Ing. Vladimír Tvrzník, CSc. a Ing. Milan Strnad. Uvádíme jak jejich kritické výhrady k obsahu textu docenta Rottera, tak odpověď tohoto autora. Oba příspěvky nebyly redakčně upraveny.

Pozemní stavby, architektura

Vloženo: 27.11.2009  |  Aktualizováno: 27.11.2009
Rubrika: Rozhovory, diskuze | Lidské zdroje
Autor: Ing. Pavel Křeček

„Architektura je souhrn stavitelského umění (tedy architektury v užším slova smyslu a stavitelské techniky), jednotné dílo jak architekta, tak stavitele (stavebního inženýra). Též stavba jako taková, výsledek díla stavitele či architekta.“ Encyklopedie světové architektury, Baset, Praha 2003

Splněné přání paní stavbyvedoucí

Vloženo: 23.11.2009  |  Aktualizováno: 23.11.2009
Rubrika: Rozhovory, diskuze | Reportáž
Autor: text: Petr Zázvorka | foto: Tomáš Malý

Iva Pecháčková se narodila v Hradci Králové. Vystudovala na Stavební fakultě ČVUT v Praze, obor Pozemní stavby. Od počátku chtěla pracovat jako stavbyvedoucí. Přání se jí bohatě vyplnilo u jejího třetího zaměstnavatele, firmy VCES a.s., kam nastoupila v roce 2006 jako stavbyvedoucí na rozsahem i technologicky náročnou stavbu knihovny právě v Hradci Králové, kterou dokončila v pozici projektového manažera.

Nejen industriální stopy Svatopluka Zídka

Vloženo: 11.11.2009  |  Aktualizováno: 11.11.2009
Rubrika: Rozhovory, diskuze
Autor: text: Jan Táborský | foto: Tomáš Malý

Osobností stavitelství byl za rok 2009 zvolen Ing. Svatopluk Zídek. Držitelé tohoto ocenění – jeho předchůdci Ing. Bořivoj Kačena a Ing. Václav Mach, první dlouholetý úspěšný manažer a druhý vyhlášený projektant mostních konstrukcí – stáli každý u založení jedné stěžejní nevládní organizace činné ve výstavbě.

Sdružení stavebních firem Ústeckého kraje

Vloženo: 20.10.2009  |  Aktualizováno: 20.10.2009
Rubrika: Rozhovory, diskuze
Autor: text: redakce

Není obvyklé, aby se redaktoři časopisu Stavebnictví přímo účastnili jednání regionálních poboček Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR. Jaroslav Tvrzský, regionální manažer Sdružení stavebních firem Ústeckého kraje a oblastní manažer SPS v ČR v Ústeckém kraji, spolu s předsedou pobočky Martinem Doksanským se však rozhodli představit činnost pobočky osobně. Výsledkem setkání je krátká beseda s členy výboru, která vystihuje situaci ve Sdružení a přináší i regionální pohled na činnost svazu.

Zelená úsporám - výjimečná šance pro energetickou bezpečnost domácností

Vloženo: 07.10.2009  |  Aktualizováno: 07.10.2009
Rubrika: Rozhovory, diskuze | Zelená úsporám a projektanti
Autor: Hana Dušková

K 10. srpnu 2009 bylo v rámci dotačního programu Ministerstva životního prostředí ČR Zelená úsporám podáno jen 205 žádostí. Bylo nutné pravidla programu upravit tak, aby se stal dostupnějším pro individuální stavebníky. Příjem žádostí podle nových podmínek byl zahájen 17. srpna 2009, respektive 1. září 2009 pro panelové domy. Je již program v upravené podobě atraktivní a smysluplný?

Normou nelze omezit technický rozvoj

Vloženo: 01.10.2009  |  Aktualizováno: 01.10.2009
Rubrika: Rozhovory, diskuze | Otvorové výplně staveb
Autor: text: Hana Duškováfoto: Tomáš Malý

Chybné zabudování otvorových výplní do stavební konstrukce negativně ovlivňuje nejen technické parametry výrobku, ale také stavebně fyzikální vlastnosti celé stavby. To v následujícím rozhovoru, konaném 20. srpna, zdůrazňují doc. Ing. Václav Hájek, CSc. a Ing. Jiří Šála, CSc., hlavní zpracovatelé připravované nové normy ČSN 74 6077-1 Okna a dveře ? Použití ve stavebnictví Část 1: Vhodnost použití oken a balkonových dveří podle technických požadavků a ČSN 74 6077-2 Okna a dveře ? Použití ve stavebnictví Část 2: Technické požadavky na zabudování oken a balkonových dveří.

Úroveň práce stavbyvedoucího je přímo úměrná kvalitě jeho týmu

Vloženo: 29.09.2009  |  Aktualizováno: 29.09.2009
Rubrika: Rozhovory, diskuze
Autor: text a foto: Petr Zázvorka

Richard Lajksner, hlavní stavbyvedoucí odštěpného závodu oblasti Čechy – východ, akciové společnosti Eurovia, získal za významný přínos práce stavbyvedoucího na stavbě přeložky silnice I/14 Liberec – Kunratická, II. a III. etapa Cenu České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě.

Strana:  1   2   3   4   5   6   7   8   9 Licence Creative Commons

www.casopisstavebnictvi.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora | Neužívejte dílo komerčně | Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.

RSS
časopis Stavebnictví | Expodata Brno
© 2007