Rozhovory, diskuze

Moderní výstavba na bázi technologie lehké prefabrikace dřeva v ČR

Vloženo: 10.03.2012  |  Aktualizováno: 10.03.2012
Rubrika: Rozhovory, diskuze
Autor: text Hana Dušková | grafické podklady archiv autorky

„Sendvičový systém na bázi dřeva je technologií třetího tisíciletí, kde spojení tradičního, v přírodě obnovitelného materiálu spolu s kvalitními moderními materiály vytváří systém suché výstavby, který splňuje všechny parametry současných požadavků na stavbu,“ zdůrazňuje v následujícím rozhovoru Ing. Jiří Pohloudek, obchodní ředitel  firmy RD Rýmařov s.r.o.

Bedřich Hacar

Vloženo: 12.12.2011  |  Aktualizováno: 12.12.2011
Rubrika: Rozhovory, diskuze
Autor: text: Petr Zázvorka | foto: archiv ČVUT

Jméno profesora Bedřicha Hacara se možná ne zcela právem nachází poněkud ve stínu jeho slavného učitele a předchůdce, profesora Františka Kloknera. Zanícení pro vědu i vlohy pro její aplikaci v praxi však spojují obě velké osobnosti českého stavitelství natolik, že úspěch společného díla, kterým bylo především založení a úspěšné fungování ústavu nesoucího dnes Kloknerovo jméno, by bez jejich mnohaleté spolupráce nebyl představitelný.

Osobnost stavitelství Karlovarského kraje

Vloženo: 23.11.2011  |  Aktualizováno: 23.11.2011
Rubrika: Rozhovory, diskuze
Autor: text: redakce | foto: Tomáš Malý

Prvním laureátem ceny Osobnost stavitelství Karlovarského kraje se stal dlouholetý manažer (i dlouholetý praktik) společnosti EUROVIA CS (dříve Stavby silnic a železnic) Jaromír Pešek. V současnosti končí svou profesní kariéru na postu ředitele oblasti Čechy západ EUROVIA CS, a.s.

Dynastie Lannů - čeští šlechtici s lopatou v erbu

Vloženo: 23.11.2011  |  Aktualizováno: 23.11.2011
Rubrika: Rozhovory, diskuze
Autor: text: Petr Zázvorka | foto: archiv autora

Vojtěch (Adalbert) Lanna (1805–1866) patří k velkým postavám doby, kdy se Čechy postupně stávaly nejrozvinutější průmyslovou základnou rakousko-uherského císařství. Správně pochopil nezastupitelný význam dopravních staveb pro rozvoj území a dokázal řadu z nich úspěšně dokončit a provozovat. Jeho syn, Vojtěch rytíř Lanna (1836–1909), rozvíjel v hospodářské, kulturní i politické sféře dále otcovy aktivity. Stavební firma Lanna, která přes sto let dominovala ve svém oboru, se stala přímým předchůdcem řady současných akciových společností, působících na území ČR.

Stavebnictví on-line

Vloženo: 19.09.2011  |  Aktualizováno: 19.09.2011
Rubrika: Rozhovory, diskuze
Autor: text: Petr Zázvorka | foto: Tomáš Malý

Ve společnosti ÚRS Praha, a.s., se sbíhají nitky informací o stavebnictví na území Čech a Moravy již půl století. Nenahraditelná databáze firem, výrobků i cen umožňuje odborným pracovníkům odhadnout další vývoj v segmentech trhu i uvnitř zkoumané firmy někdy dřív, než to zaznamená vlastní management.

František Klokner

Vloženo: 26.08.2011  |  Aktualizováno: 26.08.2011
Rubrika: Rozhovory, diskuze
Autor: text: Petr Zázvorka | foto: archiv Kloknerova ústavu

Pokud platí, že význam osobnosti a jejího díla lze dostatečně zhodnotit teprve s odstupem času, pak jméno profesora Františka Kloknera, významného organizátora, zakladatele české betonářské školy a zakladatele zkušebnictví a výzkumnictví v oboru stavebních hmot a konstrukcí, je i ze současného pohledu právem řazeno na přední místo v dějinách naší techniky.

Jak to bylo s projektem Čabárny?

Vloženo: 17.05.2011  |  Aktualizováno: 17.05.2011
Rubrika: Rozhovory, diskuze | Reakce
Autor: Autor reakce: Ing. arch Josef Smola

K projektu Centra ekologické výchovy, kladenské „Čabárny“ (článek Centrum ekologické výchovy mezi haldami, časopis Stavebnictví, číslo 02/11, str. 8–12, autor Ing. arch. Jan Červený), jsem se dostal díky tomu, že jsem byl osloven profesorem Janem Tywoniakem z pražské techniky, kterému byly známé moje předchozí kritické výhrady ke konceptu Sluňákova, často prezentované na přednáškách o moderních dřevostavbách.

"Stavebnictví na dotek" má letos dvacet let

Vloženo: 19.04.2011  |  Aktualizováno: 19.04.2011
Rubrika: Rozhovory, diskuze
Autor: text: Petr Zázvorka | foto: Tomáš Malý

Ing. Jiří Košulič je generálním ředitelem a předsedou představenstva akciové společnosti RTS, která se specializuje na softwarová řešení zejména pro stavební společnosti, tvorbu cenové soustavy pro oceňování stavebních prací a pořádání veřejných zakázek. V čele společnosti, kterou spoluzakládal, působí již 20 let.

Ruské stavby v české režii

Vloženo: 17.03.2011  |  Aktualizováno: 17.03.2011
Rubrika: Rozhovory, diskuze
Autor: text: Petr Zázvorka | foto: Tomáš Malý, archiv PSJ a.s.

Inženýr Josef Noha je výrobním ředitelem Divize export akciové společnosti PSJ pro Ruskou federaci. Jako zkušený projektový manažer prošel řadou významných staveb v ČR i v zahraničí, jakými byly například Rekonstrukce Obecního domu v Praze, Zlatý AndělSmíchov, BB Centrum Pankrác, Obchodní  centrum Fénix a Kongres hotel Clarion v Praze nebo prezidentský komplex v kazašské Astaně. Mezi stavbami v zahraničí, kde chce firma PSJ letos získat až 30 % obratu, zaujímají největší podíl stavby na území Ruské federace.

Od Rudolfina k Ještědu - přes Letnou

Vloženo: 18.02.2011  |  Aktualizováno: 18.02.2011
Rubrika: Rozhovory, diskuze
Autor: text: Petr Zázvorka | foto: Tomáš Malý

Unikáty sbírek Národního technického muzea v Praze (NTM) patří již více než jedno století k „rodinnému stříbru“ hlavního města. Od roku 2006 však byla jeho funkcionalistická budova na Letné od profesora Milana Babušky z let 1938–1941 pro rekonstrukci uzavřena a termín jejího dokončení byl odkládán. Rozhovor redakce s novým generálním ředitelem NTM Bc. Karlem Ksandrem přináší aktuální  informace týkající se provozu muzea i perspektivy jeho dalšího rozvoje.

Nejtěžší roky jako nový začátek?

Vloženo: 18.01.2011  |  Aktualizováno: 18.01.2011
Rubrika: Rozhovory, diskuze
Autor: text: Petr Zázvorka | foto: Tomáš Malý

Generální ředitel Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Ing. Miloslav Mašek, CSc., odpovídal na otázky redakce krátce před jednáním Tripartity, kdy podnikatelé a odbory vyzvaly vládu ČR, aby jejím rozhodnutím a převážně restriktivním opatřením předcházela pečlivá analýza konkrétních příčin vzniklých problémů.

Dotační programy v obecné rovině zvyšují úroveň bytového fondu

Vloženo: 14.12.2010  |  Aktualizováno: 14.12.2010
Rubrika: Rozhovory, diskuze
Autor: text: Daniel Doležal | foto: archiv: Saint-Gobain Weber Terranova, a.s.

Výrobce stavebních materiálů Saint-Gobain Weber Terranova, a.s., slaví letos dvacet let existence na českém trhu. Vzhledem k sortimentu, který nabízí, není v současnosti v tak těžké ekonomické situaci jako mnoho dalších výrobců stavebních hmot a materiálů.

Cihelna v Hevlíně je jednou z nejmodernějších v Evropě

Vloženo: 14.12.2010  |  Aktualizováno: 14.12.2010
Rubrika: Rozhovory, diskuze
Autor: text: Aleš Sirný | foto: archiv Heluz, Daniel Doležal

„Za dobu své existence jsme udělali velký kus práce,“ říká o společnosti HELUZ cihlářský průmysl v.o.s. její obchodní a marketingový ředitel Ing. Jan Krampl. Od roku 1992, kdy byla společnost založena, každoročně stoupá obrat i produkce, která je nyní z 80 % určena pro český trh. Firma v soutěži Nejlepší výrobce stavebnin roku 2010 obdržela Cenu časopisu Stavebnictví.

Firmy musejí být připravené na nečekané změny stavebního trhu

Vloženo: 13.12.2010  |  Aktualizováno: 13.12.2010
Rubrika: Rozhovory, diskuze
Autor: text: Jan Táborský | foto: archiv časopis Stavebnictví, archiv Baumit

Společnost Baumit, spol. s r.o., je jednou z těch mála „šťastnějších“ firem na českém trhu, která přítomnost hospodářské krize ve stavebnictví vnímá jen okrajově. Pomáhá jí k tomu i fakt, že jde o předního výrobce zateplovacích systémů, což je komodita, která v roce 2010 zaznamenala rekordní spotřebu.

Současnost a budoucí cíle Cechu pro zateplování budov ČR

Vloženo: 13.12.2010  |  Aktualizováno: 13.12.2010
Rubrika: Rozhovory, diskuze
Autor: text: Hana Dušková | foto: Tomáš Malý, Saint-Gobain Weber Terranova, a.s.

„Lidé si dříve nemohli vybírat – když chtěli v 80. letech bydlet, tak jedině v domech postavených panelovou technologií. Pětačtyřicet procent těchto bytů, které dnes stále ještě čekají na nutné stavební úpravy, představuje daň z této doby, a my se k ní musíme postavit čelem,“ upozorňuje v rozhovoru pro časopis Stavebnictví Ing. Robert Mikeš, člen představenstva Cechu pro zateplování budov ČR.

Strana:  1   2   3   4   5   6   7   8   9 Licence Creative Commons

www.casopisstavebnictvi.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora | Neužívejte dílo komerčně | Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.

RSS
časopis Stavebnictví | Expodata Brno
© 2007