arrows Realizace staveb arrows Stavba roku arrowsRekonstrukce a dostavba zastupitelského úřadu ČR v Brazílii
Ing. arch. Magdalena Hlaváčková, I stavba roku ng. Jaroslav Říčánek
Ing. arch. Magdalena Hlaváčková
číslo: 06-07/2012
Rekonstrukce a dostavba zastupitelského úřadu ČR v Brazílii

· Hlavní budova - administrativní část
Jedna ze tří budov bývalé československé ambasády (vybudované v letech 1965–1974) byla v letech 2008–2010 rekonstruována a dostavěna pro účely českého zastupitelského úřadu v hlavním městě Brazílie. Citlivá rekonstrukce cenné lokality získala Cenu nadace pro rozvoj architektury a stavitelství v soutěži Stavba roku 2011 v kategorii Zahraniční stavby.
odeslat odeslat    tisk tisk

Původní zastupitelský úřad byl po rozpadu Československa rozdělen mezi Českou republiku a Slovenskou republiku, přičemž Slovenské republice připadla budova administrativy a rezidence velvyslance, zatímco České republice připadla budova se služebními byty diplomatů. Toto rozdělení bylo umožněno situováním budov na podélné parcele rozložené mezi dvěma paralelními obslužnými komunikacemi. Původně vedlejší hospodářský vstup v horní obytné části pozemku se po rozdělení stal hlavním vstupem nové české ambasády. Jedním z důvodů rekonstrukce byla tudíž nutnost konverze čistě obytné budovy na administrativní a obytnou a přestavba vstupu do areálu s tím, že se posílí jeho reprezentativní charakter.

Druhým a mnohem naléhavějším důvodem rekonstrukce byl technický stav čtyřicet let staré budovy. V havarijním stavu byly nejenom veškeré instalace, ale i další části stavby. Neopravitelné se ukázaly rovněž hliníkové výplně posuvných oken. Konec životnosti vykazoval také glazovaný keramický obklad, v současnosti na trhu již nedostupný. Nevyhovující byly také jak původní dřevěné a keramické podlahy (nekvalitní již při vzniku stavby), tak kamenné venkovní dlažby, jejichž kámen se lety používání natolik obrousil, že se stal v tamním klimatu nebezpečně kluzkým. Dosloužil rovněž dřevěný vestavěný nábytek i vnitřní dveře.


Hlavní budova - průchod k bytům


Vstupní objekt

Celý článek naleznete v archivu čísel (č. 06-07/2012)

Licence Creative Commons

www.casopisstavebnictvi.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora | Neužívejte dílo komerčně | Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.

RSS
Líbí se nám: Insurance working capital. Vše o stavbách a architektůře najdete na 4stav.cz. Použité stroje jako brusky, lisy a jiné naleznete na AKKstroje.cz. Studijní materiály nejen o stavebnictví, ale i strojírenství a zeměpis najdete na Škola, studium, wiki. Pomozte klikem, udělejte dobrou věc a přečtěte si v magazínu nejen o životním stylu.
© 2007