Realizace staveb

Rozhledna Špulka na Benešovsku

Vloženo: 20.10.2015  |  Aktualizováno: 20.10.2015
Rubrika: Realizace staveb
Autor: text Ing. Vladimír Janata, CSc. | grafické podklady EXCON, a.s.

Rozhledna Špulka byla otevřena koncem dubna 2014 na vrcholu kopce Březák u obce Lbosín na Benešovsku. Z obce vede k rozhledně naučná stezka. Investorem je svazek 21 obcí sdružených v mikroregionu CHOPOS. Rozhledna roku 2014 zvítězila v anketě vyhlášené Klubem přátel rozhleden.

Rybníky v pražské Stromovce

Vloženo: 12.10.2015  |  Aktualizováno: 12.10.2015
Rubrika: Realizace staveb
Autor: text Ing. Jiří Karnecki | grafické podklady archiv autora

První zmínky o rybnících ve Stromovce pocházejí z roku 1548, kdy v místě Ferdinand I. založil rybník, do kterého byla voda hnána zdviží na břehu Vltavy. Císař Rudolf II., za jehož vlády došlo k nejvýznamnějšímu rozkvětu Stromovky, však nebyl s rybníkem, který založil jeho děd, spokojen.

Modernizace trati Rokycany - Plzeň

Vloženo: 31.08.2015  |  Aktualizováno: 31.08.2015
Rubrika: Realizace staveb
Autor: text Pavel Zelina | grafické podklady archiv autora

Na konci roku 2013 byla zahájena železniční stavba, která se po dokončení stane jednou z nejvýznamnějších v České republice – ať z pohledu strategického umístění, tak rovněž vzhledem k jejím parametrům. Vlaky mezi Rokycany a Plzní na této trati navíc projedou nejdelším železničním tunelem na českém území. Modernizace přibližně čtrnáctikilometrového úseku skončí v roce 2017.

Oprava historické památky: zámek Valeč u Třebíče

Vloženo: 24.07.2015  |  Aktualizováno: 24.07.2015
Rubrika: Realizace staveb
Autor: text Viktor Pavlíček | grafické podklady a foto V-STAV A, spol. s r.o., Tomáš Malý

Oprava renesančního zámku z 16. století se sgrafitovou fasádou, jenž od konce sedmdesátých let chátral, započala v roce 2008. Ze zámku a ostatních hospodářských stavení vznikl hotel v klidném prostředí zámeckého parku s dvěma rybníky. Zámek má tepelnou izolaci na úrovni nízkoenergetického domu a ke svému provozu využívá bioplynovou stanici. Všechny budovy hotelu – pokoje, zázemí, wellness, kongresový sál i restaurace s vinárnou – jsou propojeny podzemními komunikačními chodbami.

Pasivní dům pro aktivní seniory v Modřicích

Vloženo: 23.07.2015  |  Aktualizováno: 23.07.2015
Rubrika: Realizace staveb
Autor: text Ing. arch. Josef Smola architekt-projektant | foto Tomáš Malý

Pasivní bytový dům pro seniory v Modřicích (PBDS) je dosud největší stavbou odpovídající pasivnímu energetickému standardu v České republice, kterou postavila a financovala městská správa. Stavba je příkladnou ukázkou hospodaření s energiemi, řešení kvality vnitřního prostředí, nakládání s dešťovými vodami i šetrného přístupu k životnímu prostředí. Dům byl oceněn v několika soutěžích, získal např. Cenu Fondu životního prostředí v soutěži Stavba roku 2014 a Cenu Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství a Centra pasivního domu.

Nuselský most v Praze - významná stavba 20. století

Vloženo: 24.06.2015  |  Aktualizováno: 24.06.2015
Rubrika: Realizace staveb
Autor: text Ing. Jan Vítek, DrSc. | grafické podklady archiv autora

Letos uplyne již půl století od dokončení návrhu Nuselského mostu a zahájení jeho stavby. Počítáme-li, že rozvoj mostů z předpjatého betonu začal v tuzemsku kolem roku 1950, znamená to, že za patnáct let projektové a stavební činnosti bylo v této oblasti mostních staveb dosaženo takové technické úrovně, že bylo možno realizovat toto významné a technicky náročné dílo.

Crown Fountain v Chicagu: když progresivní technologie slouží umění

Vloženo: 23.04.2015  |  Aktualizováno: 23.04.2015
Rubrika: Realizace staveb
Autor: text Ing. Zuzana Ambrožová, Ph.D., Bc. Kateřina Kokešová, doc. Ing. Tatiana Kuťková, CSc. | grafické podklady archiv autorů

Fontána jako architektura, umění a interakce v jednom, konstrukčně nápaditá a do detailu promyšlená. Všechna tato kritéria splňuje Crown Fountain katalánského umělce Jaume Plensy, jež byla realizována v Chicagu v červnu roku 2004 a okamžitě se stala jednou z nejznámějších částí rozsáhlého projektu Millenium Park.

Nadace Louise Vuittona v Paříži: další překvapení z dílny Franka Gehryho

Vloženo: 09.03.2015  |  Aktualizováno: 09.03.2015
Rubrika: Realizace staveb
Autor: text Bc. František Kregl | grafické podklady archiv firmy František Kregl ? FK servis

Nejbohatší Francouz, král světového luxusu a majitel impéria Moët Hennessy Louis Vuitton (LVMH) Bernard Arnault, nechal v Paříži nedaleko Bouloňského lesíku postavit budovu nadace Fondation Louis Vuitton, jejíž návrh vytvořil světoznámý architekt Frank Gehry. Do výstavby se zapojila celá řada českých firem. Ojedinělé technické řešení systémů na odvod tepla a kouře vytvořila a dodala rovněž česká firma, jež se specializuje na obor protipožární ochrany.

Quadrio aneb návrat k městu

Vloženo: 09.03.2015  |  Aktualizováno: 09.03.2015
Rubrika: Realizace staveb
Autor: text Ing. arch. Petr Kučera | grafické podklady Cigler Marani Architects, a.s.

Koncem října 2014 byla v centru Prahy, nad stanicí metra Národní, otevřena nová polyfunkční budova Quadrio firmy CPI Property Group. Zahrnuje nejen obchodní a kancelářské plochy, ale také bytový dům, veřejnou pasáž a výstup ze stanice metra. Zároveň zde vznikl nový veřejný městský prostor, kamenné náměstí, s živým obchodním parterem a uměleckým dílem.

Historie vzniku a vývoje pavilonu A výstaviště Flora Olomouc očima autora

Vloženo: 19.11.2014  |  Aktualizováno: 19.11.2014
Rubrika: Realizace staveb
Autor: Ing. arch. Petr Brauner | grafické podklady archiv autora

Od roku 1958 se v Olomouci konaly pravidelně květinové výstavy. V první polovině šedesátých let rozhodlo vedení města pozvednout tyto výstavy nikoliv na lokální, ale na mezinárodní úroveň. Za tímto účelem se měly jednak rekonstruovat parky, ve kterých se výstavy konaly, a také zvýšit kvalita vlastních výstavních ploch. Dopravní stavby Olomouc byly proto pověřeny návrhem a realizací mimoúrovňového chodníku, propojujícího Čechovy a Smetanovy sady, Krajský projektový ústav v Olomouci (později Stavoprojekt Olomouc a.s.) pak návrhem nového pavilonu, který by byl hlavním reprezentantem těchto výstav, a následně jej realizovaly Pozemní stavby Olomouc a.s.

Zkušenosti z realizace a provozu domů v pasivním energetickém standardu v ČR

Vloženo: 05.08.2014  |  Aktualizováno: 05.08.2014
Rubrika: Realizace staveb
Autor: text Martin Jindrák | grafické podklady archiv autora, firmy Úsporné bydlení s.r.o. a ATREA

Pojem energeticky pasivní dům (EPD) již v roce 2014 nikoho nepřekvapí. Kolem roku 2020, tedy ve velmi blízké budoucnosti, by již ani jiný než energeticky nenáročný dům neměl být postaven. Při realizaci prvních EPD v České republice v roce 2004 však byla situace jiná. Nebylo kde získávat zkušenosti a na realizaci EPD se s netrpělivým očekáváním zaměřovala pouze úzká skupina zasvěcených.

IQlandia: exponáty v exponátu

Vloženo: 30.07.2014  |  Aktualizováno: 30.07.2014
Rubrika: Realizace staveb
Autor: text EUROVIA CS, a.s. | text EUROVIA CS, a.s., Tomáš Malý

Na konci března 2014 se v Liberci pro veřejnost otevřel nový zábavně-vědecký park IQlandia. Stavba je plná ojedinělých exponátů a sama je navíc velmi zajímavým exponátem. Nová budova vznikla kombinací konverze staré tovární haly a vybudování zcela nové stavby. Stavební práce trvaly necelé dva roky.

Dukla mezi kachličkami

Vloženo: 03.07.2014  |  Aktualizováno: 03.07.2014
Rubrika: Realizace staveb
Autor: Jaroslav Kupr, Jiří Slánský | grafické podklady archiv projektové kanceláře JIKA-CZ, foto Tomáš Malý

Dukla, to je ve světě sportu pojem. Každý, kdo má povědomí o Dukle Praha, ten ví, že s ní je spojena Juliska, přesněji řečeno stadion a také lázně. Historie Dukly sahá do období po konci 2. světové války, kdy 1. října 1948 byl ustaven Armádní tělovýchovný klub. Ten měl později své následovníky ve formě Ústředního domu armády, než 1. října 1956 vznikl pro všechna armádní sportovní družstva jednotný název Dukla. V současné době se jedná o ASC Dukla (Armádní sportovní centrum).

Výročí pražského metra

Vloženo: 27.06.2014  |  Aktualizováno: 27.06.2014
Rubrika: Realizace staveb
Autor: text Petr Zázvorka | grafické podklady Metrostav a.s., archiv autora

Na jaře letošního roku uplynulo čtyřicet let od zahájení provozu prvního úseku trasy C pražského metra. Úsek v délce 6,6 km vedl z Florence pod středem města přes stanici Muzeum na Kačerov a měl devět stanic. V době, kdy byla stavba zahajována, však nebyla koncepce pražské podpovrchové dopravy ještě dořešena.

Dům s jednovrstvou zděnou konstrukcí v pasivním energetickém standardu

Vloženo: 17.06.2014  |  Aktualizováno: 17.06.2014
Rubrika: Realizace staveb
Autor: Pavel Heinrich | grafické podklady HELUZ cihlářský průmysl v.o.s.

Experimentální dům HELUZ postavený na Výstavišti v Českých Budějovicích již není jedinou stavbou v ČR s jednovrstvou zděnou obvodovou konstrukcí, která je navržena v pasivním energetickém standardu (ve smyslu splnění podmínek dotačního programu Nová zelená úsporám). Před dokončením jsou také pasivní domy v Jihočeském a Olomouckém kraji a další se připravují k výstavbě.

Strana:  1   2   3   4   5   6   7   8   9 Licence Creative Commons

www.casopisstavebnictvi.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora | Neužívejte dílo komerčně | Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.

RSS
časopis Stavebnictví | Expodata Brno
© 2007