Stavba roku

Nástavba vysoké pece č. 1 v Ostravě - Vítkovicích

Vloženo: 06.06.2016  |  Aktualizováno: 06.06.2016
Rubrika: Stavba roku
Autor: text Ing. arch. Josef Pleskot | grafické podklady archiv autora, Tomáš Souček

Stavba se nachází v zastavěné části průmyslového areálu Dolní oblasti Vítkovic, v prostorách Národní kulturní památky industriálního dědictví – vysoké pece č. 1. Dokonale zrekonstruovaná báze této vysoké pece byla použita jako základna více než dvacetimetrové nástavby – vyhlídkové věže s multifunkčními prostory, která se tak stává novou dominantou města. Nástavba vysoké pece získala titul Stavba roku 2015.

Novostavba výrobny v opatství Nový Dvůr

Vloženo: 24.05.2016  |  Aktualizováno: 24.05.2016
Rubrika: Informační servis | Stavba roku
Autor: text Ing. arch. Jan Soukup | grafické podklady ATELIER SOUKUP s.r.o.

Klášter řádu cisterciáků přísné observance, krátce zvaných trapisté, v Novém Dvoře nedaleko Teplé v Karlovarském kraji, je jistě neobvyklá a výjimečná stavba na českém území. Klášter využívá historický hospodářský dvůr, který do roku 1946 patřil klášteru v Teplé. Od roku 1999 se obnovuje areál, včetně částí, které komplex nově doplňují. Takovou stavbou je i moderní novostavba výrobny, nominovaná v soutěži Stavba Karlovarského kraje, která získala Cenu časopisu Stavebnictví.

Lávka přes Labe v Čelákovicích

Vloženo: 02.11.2015  |  Aktualizováno: 02.11.2015
Rubrika: Stavba roku
Autor: text Ing. Milan Kalný | grafické podklady archiv autora

Lávka v Čelákovicích je první stavbou v ČR, která má nosnou konstrukci z UHPC (Ultra High Performance Concrete), nového materiálu s vysokými parametry z hlediska mechanického působení a odolnosti proti agresivnímu prostředí. Tento materiál (viz časopis Stavebnictví 05/2015, str. 66) se vyznačuje vysokou trvanlivostí. Unikátní stavba lávky přes Labe, navržená jako zavěšená konstrukce s dosud největším rozpětím v ČR, byla nominována v soutěži Stavba roku 2014, kde získala Cenu Státního fondu dopravní infrastruktury.

Rekonstrukce vodního díla Šance: stavba drenážní štoly

Vloženo: 08.10.2015  |  Aktualizováno: 08.10.2015
Rubrika: Stavba roku
Autor: text Ing. Jiří Švancara | grafické podklady archiv autora, Pöyry Environment a.s., AMBERG Engineering Brno, a.s.

Součástí rekonstrukce jednoho z klíčových vodních zdrojů moravskoslezského regionu, vodního díla (VD) Šance na řece Ostravici, byla stavba drenážní štoly, která je jedním z opatření zaměřených na zvýšení bezpečnosti hráze. Stavba získala Cenu ČKAIT v Soutěži stavba roku 2014.

STAVBA ROKU 2015 vyhlásila nominace

Vloženo: 11.09.2015  |  Aktualizováno: 11.09.2015
Rubrika: Informační servis | Stavba roku
Autor: text redakce

Už jen 15 projektů bude bojovat o letošní titul soutěže STAVBA ROKU. Nominace byly slavnostně vyhlášeny na nominačním večeru 10. září 2015 v sídle Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství.

Svět techniky: moderní symbol Dolních Vítkovic

Vloženo: 23.04.2015  |  Aktualizováno: 23.04.2015
Rubrika: Stavba roku
Autor: text Ing. arch. Josef Pleskot | grafické podklady Tomáš Souček

Science and Technology Centre, tj. Svět techniky v Ostravě – Dolních Vítkovicích, je vzdělávacím centrem s halovými prostorami pro trvalé expozice, učebnami, 3D kinem a přednáškovým sálem. Toto zařízení slouží k zprostředkování komplexního naučného programu pro žáky základních a středních škol i veřejnosti. Novostavba byla nominována na titul Stavba roku 2014, v této soutěži jí byla udělena Cena předsedy Senátu PČR a Cena veřejnosti.

Splněná vize: Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi

Vloženo: 17.02.2015  |  Aktualizováno: 17.02.2015
Rubrika: Stavba roku
Autor: text doc. Ing. arch. Michal Hlaváček, Ing. arch. Ludvík Holub, Kristina Hlaváčková | grafické podklady archiv autorů

Letecké muzeum, umístěné na letišti v Mladé Boleslavi, slibuje živou expozici s interaktivními prvky, jejíž exponáty tvoří funkční historická letadla či jejich repliky. Návštěvník bude mít možnost ponořit se do historie létání, seznámit se s osobností konstruktéra Metoděje Vlacha a zažít „let“ v leteckém simulátoru. Unikátní stavba, vycházející z konceptu tvaru letadel stealth, byla oceněna titulem Stavba roku 2014.

Středoevropský technologický institut: nové vědecké centrum v Brně

Vloženo: 08.01.2015  |  Aktualizováno: 08.01.2015
Rubrika: Stavba roku
Autor: text Karel Tuza, Jiří Babánek | foto Zdeněk Náplava, Lukáš Pelech

Středoevropský technologický institut (CEITEC – Central European Institute of Technology) je společným vědeckým centrem šesti nejvýznamnějších brněnských výzkumných institucí v oblasti infrastruktury živé přírody a pokročilých mezioborových technologií v mezinárodním rozměru. Institut tvoří součást areálu Univerzitního kampusu Masarykovy univerzity v Brně – Bohunicích, o jehož výstavbě časopis Stavebnictví podrobně informoval (v čísle 01/2008 a v čísle 01/2012. Stavba CEITEC byla oceněna titulem Stavba roku 2014.

Třinecké železárny: injektáž prachového uhlí do vysokých pecí

Vloženo: 27.11.2014  |  Aktualizováno: 27.11.2014
Rubrika: Stavba roku
Autor: text Ing. Stanislav Smiga | grafické podklady autor, Pavel Zubek

Investičním záměrem ve vysokých pecích č. 4 a 6 firmy TŘINECKÉ ŽELEZÁRNY a.s. bylo nahrazení části vsázkového koksu levnějším prachovým uhlím. Stavba zahrnovala instalaci nového zařízení na mletí, dopravu a injektáž mletého uhlí a další servisní a podpůrná zařízení.

Wellness hotel Rajská zahrada jako pocta Dušanu Jurkovičovi

Vloženo: 27.11.2014  |  Aktualizováno: 27.11.2014
Rubrika: Stavba roku
Autor: text Ing. arch. Helena Dařbujánová | foto Ondřej Polák, Petr Kašulín, Tomáš Malý

Nový hotel, stavba, jež byla nominována do soutěže Stavba roku 2014, vznikl na místě bývalé tiskárny, jedné z nejpřednějších v době Rakouska-Uherska. V Novém Městě nad Metují ji založil úspěšný podnikatel Theodor Böhm. Hotel stojí na skále nad tajemnou ,,rajskou“ zahradou, pod kterou se klikatí meandry řeky Metuje. Podle zahrady dostal hotel také jméno – Rajská zahrada.

Stavba roku 2014: finále

Vloženo: 26.11.2014  |  Aktualizováno: 26.11.2014
Rubrika: Stavba roku
Autor: text: redakce | foto Nadace ABF

Z celkem padesáti osmi tuzemských a pěti zahraničních staveb získalo ocenění Stavba roku 2014 pět staveb – vzdělávací a výzkumné centrum, lanová dráha, muzeum, obchodní centrum a rodinný dům. Jejich dominantním rysem jsou kombinace výrazných konstrukcí a prosklených ploch. Mezi zvláštními cenami letos přibyla Cena Ministerstva pro místní rozvoj a Asociace pro urbanizmus a územní plánování za veřejný prostor.

Z bývalých městských lázní v Liberci je expozice oblastní galerie

Vloženo: 21.10.2014  |  Aktualizováno: 21.10.2014
Rubrika: Stavba roku
Autor: Ing. arch. Jiří Buček, | SIAL architekti a inženýři spol. s r.o.

Koncept konverze bývalých městských lázní pro potřeby Oblastní galerie v Liberci předpokládal vytvoření podmínek pro stálé expozice sbírek obrazů, grafik a plastik i pro krátkodobé výstavy v optimálních klimatických a prostorových podmínkách, včetně dalších požadavků vyplývajících z provozu galerie. Jednou z priorit byla i maximálně možná ochrana historické, památkově chráněné budovy. Stavba, nominovaná do soutěže Stavba roku 2014, získala v letošním roce rovněž Grand Prix architektů.

Nominace na titul Stavba roku 2014

Vloženo: 21.10.2014  |  Aktualizováno: 21.10.2014
Rubrika: Stavba roku
Autor: text: redakce | Nadace ABF

Nominační večer patnácti finalistů letošního, již 22. ročníku soutěže Stavba roku se letos uskutečnil 4. září.

Stavba roku 2014, 2. kolo

Vloženo: 03.09.2014  |  Aktualizováno: 03.09.2014
Rubrika: Stavba roku
Autor: text redakce | Nadace ABF

Mezi dvaceti osmi stavbami ve druhém kole soutěže Stavba roku 2014 figurují letos tři muzea a galerie – městské lázně proměněné na galerii v Liberci, Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi a úpravy galerie Mánes v Praze. Do užšího výběru byla zařazena také rekonstruovaná lanová dráha na Sněžku, pasivní bytový dům pro seniory v Modřicích či dálnice D3 mezi Táborem a Soběslaví.

Aulu ve Stockholmu zdobí fasádní plášť od české firmy

Vloženo: 30.07.2014  |  Aktualizováno: 30.07.2014
Rubrika: Stavba roku
Autor: text Ing. Jakub Řehák, | grafické podklady archiv FENESTRA WIEDEN s.r.o.

Karolinska Institutet Aula Medica (KI Aula) je nová budova univerzitního komplexu Karolinska Instituten ve Stockholmu, určená pro významné veřejné události, například předávání Nobelovy ceny za medicínu a fyziologii. V centrální síni pro tisíc posluchačů budou rovněž organizována sympozia předních odborníků a politiků z celého světa. Kompletní opláštění budovy, která získala nejvýznamnější švédskou cenu Årets Bygge v oboru stavitelství, stejně jako ocenění Stavba roku ČR 2013 pro stavby v zahraničí, navrhla a realizovala spolu se svými subdodavateli česká firma FENESTRA WIEDEN s.r.o.

Strana:  1   2   3   4   5   6   7   8   9 Licence Creative Commons

www.casopisstavebnictvi.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora | Neužívejte dílo komerčně | Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.

RSS
časopis Stavebnictví | Expodata Brno
© 2007