arrows Realizace staveb arrowsPřístup k revitalizaci zámku Vimperk - 1. díl: Výškopisné a polohopisné zaměření
grafické podklady archiv GEODIS BRNO, spol. s r.o.
Ing. Jiří Lhota
číslo: 06-07/2012
Přístup k revitalizaci zámku Vimperk - 1. díl: Výškopisné a polohopisné zaměření

· V rámci městské a krajinné dominanty se primárně uplatňuje segmentovaná hmota Horního zámku
Revitalizace rozsáhlého zámeckého komplexu má v souladu s požadavky památkové péče a s podporou stavebních činností zahrnujících především sanace, restaurátorské, stavební a rekonstrukční práce naplnit v maximálně možné míře investiční záměr objednatele, Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava – vybavit zámecké prostoty pro činnost Mezinárodního vzdělávacího environmentálního centra.
odeslat odeslat    tisk tisk
Ing. Jiří Lhota
Absolvoval Stavební fakultu VUT v Brně, obor inženýrská geodezie (2007). V současné době působí ve firmě Geodis Brno, spol. s r.o. Jako technik laserscanu se zabývá tvorbou výškopisného a polohopisného zaměření a vyhotovení podkladů pro projektové dokumentace staveb.
E-mail: jiri.lhota@geodis.cz
Spoluautoři:
Ing. arch. Václav Drchal
E-mail: drchal@ppaa.cz
Ing. Miroslav Havel
E-mail: havel.sanace@tiscali.cz

Poloha zámku

Zámek Vimperk je vystavěn na skalnaté vyvýšenině severně nad historickým středem stejnojmenného jihočeského města. Místo zvolil jeho zakladatel ve 13. století ze strategických důvodů. Původní stavba byla královským hradem – ten vedle obytné funkce splňoval požadavky na ochranu jeho obyvatel a podhradí. Postupem času byla stavba několikrát rozšířena a přestavěna na renesanční, později barokní sídlo. Na rozloze přibližně 3,5 ha stojí několik samostatných staveb. Největší z nich je komplex tří budov – složený z Horního a Dolního zámku a navazující hospodářské části – který doplňují arkády rozdělující zahrady na dvě samostatné části.

Terénní podnož se sestavou budov zámeckého komplexu vytváří městskou a krajinnou dominantu, primárně se přitom uplatňuje segmentovaná hmota Horního zámku. Bohatou terénní konfiguraci zámeckého komplexu dokumentuje výškový rozdíl terénu přiléhajícího k jeho starší západní části, tj. k Hornímu zámku s kótou 760 m n. m. ve výškovém systému Balt po vyrovnání oproti výšce terénu na východě při vstupu do Dolního zámku na úrovni 734 m n. m. Nejnižším místem zámeckého areálu je terén přiléhající k Černé věži v úrovni cca 714 m n. m. Jižně ve svahu pod zámkem se nachází střed města s centrálním náměstím. Patu terénní konfigurace tvoří údolí s řekou Volyňkou. V roce 2010 byl zámek zapsán na seznam národních kulturních památek.


Zámecký komplex vytváří městskou a krajinnou dominantu, kde se primárně uplatňuje segmentovaná hmota Horního zámku

Celý článek naleznete v archivu čísel (č. 06-07/2012)

Licence Creative Commons

www.casopisstavebnictvi.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora | Neužívejte dílo komerčně | Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.

RSS
Líbí se nám: Insurance working capital. Vše o stavbách a architektůře najdete na 4stav.cz. Použité stroje jako brusky, lisy a jiné naleznete na AKKstroje.cz. Studijní materiály nejen o stavebnictví, ale i strojírenství a zeměpis najdete na Škola, studium, wiki. Pomozte klikem, udělejte dobrou věc a přečtěte si v magazínu nejen o životním stylu.
© 2007