arrows Soutěže arrowsPOROTHERM DŮM STUDENT 2009
text: Hana Duškováfoto: organizátor soutěže
číslo: 01/10
POROTHERM DŮM STUDENT 2009

· Zvláštní cenu časopisu Stavebnictví ve výši 35 000 Kč získal Jan Stolek, student Fakulty architektury VUT v Brně
Výsledky soutěží pořádaných společností Wienerberger cihlářský průmysl, a. s.: 11. roč- níku veřejné anonymní architektonické soutěže pro architekty, projektanty a studenty POROTHERM DŮM 2009, 5. ročníku přehlídkové neanonymní jednokolové soutěže Nejlepší realizované stavby a 2. ročníku soutěže POROTHERM DŮM STUDENT 2009, byly v polovině listopadu vyhlášeny v Divadle Bez zábradlí.
odeslat odeslat    tisk tisk

Oba letošní ročníky návrhových soutěží POROTHERM DŮM 2009 a POROTHERM DŮM STUDENT 2009 byly tematizovány mottem „Rodinný dům budoucnosti“. Mediálním partnerem soutěže POROTHERM DŮM STUDENT 2009 s možností udělení jedné zvláštní ceny a tří odměn je časopis Stavebnictví.

Poslání soutěže
Cílem, proč společnost Wienerberger cihlářský průmysl, a. s. soutěž Porotherm dům student vyhlašuje, je snaha trvale podněcovat tvorbu inspirativních návrhů staveb pro kvalitní bydlení a prezentovat invenční využití možností cihlového systému POROTHERM. Oceněné návrhy kloubí moderní architekturu, materiálovou kvalitu a současně možnosti energetických úspor jak z hlediska vlastní výstavby, tak následného provozu a údržby staveb.

Výsledky soutěže

Ve 2. ročníku soutěže POROTHERM DŮM STUDENT byly uděleny ceny a odměny, vyhlášené společností Wienerberger cihlářský průmysl, a. s. a mediálními partnery soutěže – časopisem Stavebnictví, vydavatelství EXPO DATA spol s r.o., časopisem Stavebnictví a interiér, vydavatelství VEGA, s.r.o. a internetovým portálem Tvůj Dům.

Hlavní cena Porotherm dům student 2009 ve výši 50 000 Kč
Hlavní cenu POrotherm dům student 2009 ve výši 50 000 Kč získal:

Marek Benada, student Fakulty architektury VUT v Brně
Vyjádření poroty: Návrh předpokládá především nezbytnost úsporného využívání energií. Velmi dobře uspořádaná, pohodlná, dostatečně vybavená dispozice minimalizuje nutnost otvorů na sever. Na jih se otevírá velkými okny do lodžií, které lze podle potřeby plně uzavírat vnějšími harmonikovými okenicemi. Návrh velmi dobře kombinuje tradiční přístupy a moderní technologie.

Hlavní cenu POROTHERM DŮM STUDENT 2009 ve výši 50 000 Kč získal Marek Benada
¤ Hlavni cenu POROTHERM DŮM STUDENT 2009 ve vyši 50 000 Kč ziskal Marek Benada, student Fakulty architektury VUT v Brně

Zvláštní cena časopisu Stavebnictví ve výši 35 000 Kč
Zvláštní cenu časopisu Stavebnictví ve výši 35 000 Kč získal:

Jan Stolek, student Fakulty architektury VUT v Brně
Vyjádření poroty: Je třeba ocenit zejména velmi citlivé zasazení stavby do terénu, výborné využití zastavěného prostoru a využití části střechy pro solární kolektory.

Zvláštní cenu časopisu Stavebnictví ve výši 35 000 Kč získal Jan Stolek
¤ Zvlaštni cenu časopisu Stavebnictvi ve vyši 35 000 Kč ziskal Jan Stolek, student Fakulty architektury VUT v Brně

Odměny časopisu Stavebnictví ve výši 5000 Kč
Odměny časopisu Stavebnictví ve výši 5000 Kč získaly návrhy těchto studentů:

Ondřej Fiala a Tomáš Henel, studenti Fakulty architektury ČVUT v Praze
Vyjádření poroty: Návrh nabízí velkorysý dům s přehlednou a dobře vybavenou dispozicí, s kombinací prostředků vedoucích k úspoře energie. Jako jeden z mála soutěžních návrhů počítá i s dílnou, která je včleněna do zadní partie přístavku pro auto. 

Jednu z odměn časopisu Stavebnictví ve výši 5000 Kč získali Ondřej Fiala a Tomáš Henel, studenti Fakulty architektury ČVUT v Praze
¤ Jednu z odměn časopisu Stavebnictví ve výši 5000 Kč získali Ondřej Fiala a Tomáš Henel, studenti Fakulty architektury ČVUT v Praze

Jiří Kolomazník a Aleš Javůrek, studenti Fakulty architektury VUT v Brně
Vyjádření poroty: Návrh vychází z atriového typu domu s pohodlnou dispozicí bydlení pro čtyři osoby, jehož okna v celé výšce podlaží jsou obrácena na venek. Atrium je částečně zastřešeno a určeno jako vnitřní přístřešek pro čtyři auta. Návrh počítá s variabilním využitím budovy – jako izolovaného domu či domu začleněného v různě velikých skupinách. Návrh počítá také s využitím sluneční energie.

Jednu z odměn časopisu Stavebnictví ve výši 5000 Kč získali Jiří Kolomazník a Aleš Javůrek, studenti Fakulty architektury VUT v Brně
¤ Jednu z odměn časopisu Stavebnictví ve výši 5000 Kč získali Jiří Kolomazník a Aleš Javůrek, studenti Fakulty architektury VUT v Brně

Pavla Wolfová, studentka Fakulty architektury VUT v Brně
Vyjádření poroty: Inovačním prvkem návrhu tradičního rodinného domu je mírné prohnutí půdorysu a posun dispozičního řešení. Počítá s okny na celou výšku podlaží. Do prostorů domu zahrnuje i dílnu. Je jen otázkou, zda vybavení hygienickými prostory (pouze jedna koupelna na tři ložnice) je dostatečné.

Jednu z odměn časopisu Stavebnictví ve výši 5000 Kč získala Pavla Wolfová, studentka Fakulty architektury VUT v Brně 
¤ Jednu z odměn časopisu Stavebnictví ve výši 5000 Kč získala Pavla Wolfová, studentka Fakulty architektury VUT v Brně

Vítězové dalších soutěží
Hlavní cenu v soutěži POROTHERM DŮM 2009 ve výši 200 000 Kč získal soutěžní návrh Ing. arch. Jana Tesaře.
Jeho návrh představuje nestárnoucí typ rodinného domu – velmi sevřený jednoduchý blok individuálního domu v zahradě s jasným výrazem pohodlného bydlení. Porota kromě toho ocenila velmi dobrou a přehlednou dispozici, v níž se počítá s proměňujícími se potřebami rodiny. Sympatické je i jednoduché řešení přístřešku pro auta.

Vítězný návrh Ing. arch. Jana Tesaře v soutěži POROTHERM DŮM 2009
¤ Vitězny navrh Ing. arch. Jana Tesaře v soutěži POROTHERM DŮM 2009

Hlavní cenu v soutěži Nejlepší realizované stavby ve výši 150 000 Kč získali Pavel Nasadil, Jan Horký a Marek Nábělek z ateliéru FAM Architekti, s.r.o. Jejich stavba představuje ojediněle čistou, jednoduchou architekturu klidného, úsporného a výrazově velmi čistého rodinného domu. Jeho dispozice je dostatečně komfortní, nápaditě uspořádaná s pohodlnými funkčními vazbami a prostorovým vylehčením celkového objemu. Je to dům symbolizující nadčasový ideál kvalitního bydlení v přírodě.

Hlavní cena v soutěži Nejlepší realizované stavby, rodinný dům navržený ateliérem FAM Architekti, s.r.o.
¤ Hlavní cena v soutěži Nejlepší realizované stavby, rodinný dům navržený ateliérem FAM Architekti, s.r.o.

Licence Creative Commons

www.casopisstavebnictvi.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora | Neužívejte dílo komerčně | Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.

RSS
Líbí se nám: Vše o stavbách a architektůře najdete na 4stav.cz. Použité stroje jako brusky, lisy a jiné naleznete na AKKstroje.cz. Studijní materiály nejen o stavebnictví, ale i strojírenství a zeměpis najdete na Škola, studium, wiki. Pomozte klikem, udělejte dobrou věc a přečtěte si v magazínu nejen o životním stylu.
© 2007