arrows Soutěže arrowsPOROTHERM DŮM STUDENT 2009
text: Hana Duškováfoto: organizátor soutěže
číslo: 12/09
POROTHERM DŮM STUDENT 2009
Ceny 2. ročníku soutěže POROTHERM DŮM STUDENT 2009 pro studenty Fakulty architektury a Fakulty stavební ČVUT v Praze, Fakulty architektury VUT v Brně a Fakulty umění a architektury TU v Liberci na téma Rodinný dům budoucnosti byly slavnostně vyhlášeny a uděleny 12. listopadu 2009 v pražském Divadle Bez zábradlí.
odeslat odeslat    tisk tisk

Poslání soutěže
Cílem, proč společnost Wienerberger cihlářský průmysl, a. s. soutěž Porotherm dům student vyhlašuje, je snaha trvale podněcovat tvorbu inspirativních návrhů staveb pro kvalitní bydlení a prezentovat invenční využití možností cihlového systému POROTHERM. Oceněné návrhy kloubí moderní architekturu, materiálovou kvalitu a současně možnosti energetických úspor jak z hlediska vlastní výstavby, tak následného provozu a údržby staveb.

Výsledky soutěže 
Ve 2. ročníku soutěže POROTHERM DŮM STUDENT byly uděleny ceny a odměny, vyhlášené společností Wienerberger cihlářský průmysl, a. s. a mediálními partnery soutěže – časopisem Stavebnictví, vydavatelství EXPO DATA spol s r.o., časopisem Stavebnictví a interiér, vydavatelství VEGA, s.r.o. a internetovým portálem Tvůj Dům.

Hlavní cena Porotherm dům student 2009 ve výši 50 000 Kč
Hlavní cenu Porotherm dům student 2009 ve výši 50 000 Kč získal:

  • Marek Benada, student Fakulty architektury VUT v Brně

Vyjádření poroty: Návrh předpokládá především nezbytnost úsporného využívání energií. Velmi dobře uspořádaná, pohodlná, dostatečně vybavená dispozice minimalizuje nutnost otvorů na sever. Na jih se otevírá velkými okny do lodžií, které lze podle potřeby plně uzavírat vnějšími harmonikovými okenicemi. Návrh velmi dobře kombinuje tradiční přístupy a moderní technologie.

Hlavní cenu Porotherm dům student 2009 ve výši 50 000 Kč získal Marek Benada, student Fakulty architektury VUT v Brně
¤ Hlavni cenu Porotherm dům student 2009 ve vyši 50 000 Kč ziskal Marek Benada, student Fakulty architektury VUT v Brně

Zvláštní cena časopisu Stavebnictví ve výši 35 000 Kč
Zvláštní cenu časopisu Stavebnictví ve výši 35 000 Kč získal:

  • Jan Stolek, student Fakulty architektury VUT v Brně

Vyjádření poroty: Je třeba ocenit zejména velmi citlivé zasazení stavby do terénu, výborné využití zastavěného prostoru a využití části střechy pro solární kolektory.

Zvláštní cenu časopisu Stavebnictví ve výši 35 000 Kč získal Jan Stolek, student Fakulty architektury VUT v Brně
¤ Zvlaštni cenu časopisu Stavebnictvi ve vyši 35 000 Kč ziskal Jan Stolek, student Fakulty architektury VUT v Brně

Odměny časopisu Stavebnictví ve výši 5000 Kč
Odměny časopisu Stavebnictví ve výši 5000 Kč získaly návrhy těchto studentů:

  • Ondřej Fiala a Tomáš Henel, studenti Fakulty architektury ČVUT v Praze

Vyjádření poroty: Návrh nabízí velkorysý dům s přehlednou a dobře vybavenou dispozicí, s kombinací prostředků vedoucích k úspoře energie. Jako jeden z mála soutěžních návrhů počítá i s dílnou, která je včleněna do zadní partie přístavku pro auto.

Jednu z odměn časopisu Stavebnictví ve výši 5000 Kč získali Ondřej Fiala a Tomáš Henel, studenti Fakulty architektury ČVUT v Praze
¤ Jednu z odměn časopisu Stavebnictvi ve vyši 5000 Kč ziskali Ondřej Fiala a Tomaš Henel, studenti Fakulty architektury ČVUT v Praze

  • Jiří Kolomazník a Aleš Javůrek, studenti Fakulty architektury VUT v Brně

Vyjádření poroty: Návrh vychází z atriového typu domu s pohodlnou dispozicí bydlení pro čtyři osoby, jehož okna v celé výšce podlaží jsou obrácena na venek. Atrium je částečně zastřešeno a určeno jako vnitřní přístřešek pro čtyři auta. Návrh počítá s variabilním využitím budovy – jako izolovaného domu či domu začleněného v různě velikých skupinách. Návrh počítá také s využitím sluneční energie.

Jednu z odměn časopisu Stavebnictví ve výši 5000 Kč získali Jiří Kolomazník a Aleš Javůrek, studenti Fakulty architektury VUT v Brně
¤ Jednu z odměn časopisu Stavebnictvi ve vyši 5000 Kč ziskali Jiři Kolomaznik a Aleš Javůrek, studenti Fakulty architektury VUT v Brně

  • Pavla Wolfová, studentka Fakulty architektury VUT v Brně

Vyjádření poroty: Inovačním prvkem návrhu tradičního rodinného domu je mírné prohnutí půdorysu a posun dispozičního řešení. Počítá s okny na celou výšku podlaží. Do prostorů domu zahrnuje i dílnu. Je jen otázkou, zda vybavení hygienickými prostory (pouze jedna koupelna na tři ložnice) je dostatečné.

Jednu z odměn časopisu Stavebnictví ve výši 5000 Kč získala Pavla Wolfová, studentka Fakulty architektury VUT v Brně
¤ Jednu z odměn časopisu Stavebnictvi ve vyši 5000 Kč ziskala Pavla Wolfova, studentka Fakulty architektury VUT v Brně

Licence Creative Commons

www.casopisstavebnictvi.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora | Neužívejte dílo komerčně | Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.

RSS
Líbí se nám: Vše o stavbách a architektůře najdete na 4stav.cz. Použité stroje jako brusky, lisy a jiné naleznete na AKKstroje.cz. Studijní materiály nejen o stavebnictví, ale i strojírenství a zeměpis najdete na Škola, studium, wiki. Pomozte klikem, udělejte dobrou věc a přečtěte si v magazínu nejen o životním stylu.
© 2007