arrows Informační servis arrows Realizace staveb arrowsPěnové sklo Refaglass - materiál pro všechny stavby
Text: Redakce
číslo:
Pěnové sklo Refaglass - materiál pro všechny stavby
Stavební materiály jsou v oblasti stavebnictví samostatnou rozsáhlou kapitolou a častým tématem k diskusi. Výrobci stavebních hmot musí reagovat na zpomalení ekonomického růstu, vyšší energetickou náročnost, zvyšující se cenu lidské práce. Změny nastávají i na straně zadavatelů. Ti čím dál častěji kladou důraz na výběr vhodného stavebního partnera a především stavebních materiálů. V této době nestačí, aby byl materiál jen ekonomický a dobře zpracovatelný. Ve 21. století, v době hledání obnovitelných zdrojů, je důležitý i ekologický aspekt, trvanlivost a univerzálnost materiálu.
odeslat odeslat    tisk tisk

Poměrně mladým stavebním prvkem, který splňuje veškeré požadavky současného stavebního trhu, je pěnové sklo REFAGLASS. Jde o tepelně izolační materiál, který je vyrobený ze stoprocentně recyklovaného skla.  Pro své technologické vlastnosti se hodí prakticky na všechny druhy staveb.

Pěnové sklo ? materiál vhodný pro školky, školy a objekty, kde je důraz na ekologii a snižování obecních rozpočtů
Pro provozovatele mateřských škol je obzvláště v poslední době otázka použitých stavebních materiálů v jejich zařízení více než aktuální. Vždyť nedávno hlavní hygienik České republiky nechal prověřit přes 200 škol kvůli podezření na zvýšenou koncentraci nebezpečného azbestu. Ten se dříve ve stavebnictví hojně používal díky jeho dobrým tepelným a mechanickým vlastnostem. Postupem času se však prokázaly jeho negativní účinky na lidské zdraví. Uvolňováním azbestu při narušení materiálu může docházet k závažným onemocněním. S osvětou dochází i k nahrazování negativních materiálů za materiály ekologické. Stoprocentně nezávadným a ekologickým materiálem je pěnové sklo REFAGLASS. Výrobní technologie spočívá ve zpracování odpadových střepů z obalového skla. To je rozdrceno na skelnou moučku. Tato skelná moučka je následně smíchána s chemickými činidly, která samotná nepředstavují žádnou ekologickou zátěž pro životní prostředí. Po procesu roztavení pokračuje řízené tavení při teplotách 800 stupňů Celsia a následné ochlazení. Tím se vytvoří umělé sopečné sklo, pemza, nebo-li pěnové sklo. Vhodnost tohoto materiálu dokazuje i projektant Jiří Čech ze AB ateliér, která dostala zakázku postavit moderní, ?zelenou? mateřskou školku ve Slivenci. ?Již při řešení projektu jsem věděl, že nejvhodnějším materiálem pro toto zadání je právě pěnové sklo REFAGLASS. A to nejen pro svou stoprocentní ekologičnost, ale i jiné parametry. V době energetické krize je neustále vyvíjen tlak na snížení energetické náročnosti budovy. Obce škrtají ve svých rozpočtech a žádají co nejefektivnější řešení, obzvláště u neziskových objektů.? Nejenom že REFAGLASS je trvanlivý materiál, znovu stoprocentně recyklovatelný, ale díky tomu, že je vyroben z odpadu, může být i mnohonásobně levnější než konkurenční materiály.


Pokládka pěnového skla REFAGLASS, při rekonstrukci balkónů na Pražském hradě

Důležité vlastnosti pro použití u objektů typu mateřských škol:
?    zdravotní nezávadnost
?    ekologičnost
?    stoprocentní recyklace
?    nízké náklady

Pěnové sklo ? materiál vhodný pro historické památky
Při rekonstrukci jakékoliv stavební památky podléhá stavební dokumentace a použité materiály obzvláště velmi přísnému schvalovacímu procesu. Historické dědictví staré stovky let je třeba uchovat i pro příští generace. Proto architekti, projektanti i stavbyvedoucí hledají vždy nové a lepší řešení. Ivan Podracký, stavitel a restaurátor některých částí Pražského hradu, si pěnové sklo REFAGLASS oblíbil pro své parametry a používá tento materiál ve svých projektech. Naposledy byl tento materiál z odpadových obalových lahví použit při rekonstrukci 12 balkónů objektu bývalého tereziánského Ústavu šlechtičen na Pražském hradě. Restaurátoři požadovali lehký materiál, který nezatěžuje konstrukci. Ze zkušeností se zatékáním vody potřebovali také materiál, který nebude nasákavý. Oba hlavní parametry pěnové sklo REFAGLASS splňuje. Skládá se totiž z malých uzavřených skleněných buněk, které drží pevně u sebe. Tyto buňky zajišťují, že zrno absolutně nepropustí vodu. Tím je vyloučen vznik kapilár a následné promrzání materiálu. Navíc je tento materiál nehořlavý a odolný vůči mechanickým vlivům. ?Je to vynikající alternativa hořlavému a neekologickému polystyrenu a je vhodný například pro ty památky, kde je vlhko, nebo se vyskytují hlodavci,? říká Ivan Podracký.

Důležité vlastnosti pro použití u historických objektů:
?    Nehořlavost
?    Dlouhověkost
?    Nenasákavost vody
?    lehkost

Licence Creative Commons

www.casopisstavebnictvi.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora | Neužívejte dílo komerčně | Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.

RSS
Líbí se nám: Insurance working capital. Vše o stavbách a architektůře najdete na 4stav.cz. Použité stroje jako brusky, lisy a jiné naleznete na AKKstroje.cz. Studijní materiály nejen o stavebnictví, ale i strojírenství a zeměpis najdete na Škola, studium, wiki. Pomozte klikem, udělejte dobrou věc a přečtěte si v magazínu nejen o životním stylu.
© 2007