arrows Realizace staveb arrows Stavba roku arrowsObnovená dominanta Malé Strany
foto: Zdeněk Helfert, archiv autorů
text: Ing. arch. Jan Karásek, Ing. Vít Mlázovský
číslo: 03/2011
Obnovená dominanta Malé Strany

· Celkový pohled na západní průčelí z Malostranského náměstí
Grafika Václava Hollara z roku 1636 zachycuje podobu jedné z výjimečných budov Prahy, tehdejší Malostranskou radnici. Její západní fasáda byla ukončena dvěma štíty a třemi věžemi s báněmi. V roce 1826 došlo k zásadní změně pozdně renesanční budovy snesením radničních věží a štítů.
odeslat odeslat    tisk tisk

V roce 1868 se budova stala sídlem obrozeneckého zábavního spolku, Malostranské besedy měšťanské (Malostranské besedy), s bohatou škálou kulturních aktivit, které v prostoru s významným geniem loci probíhaly prakticky až do roku 2006. Úplná rekonstrukce, jež navrátila průčelí budovy majestátní vzhled, byla oceněna titulem Stavba roku 2010, Cenou předsedy Senátu Parlamentu ČR, Cenou primátora Hlavního města Prahy a Cenou za nejlepší stavebně architektonický detail.

Pohled do nové střední věže
¤ Pohled do nové střední věže

Celý článek naleznete v archivu čísel (č. 03/2011).

Licence Creative Commons

www.casopisstavebnictvi.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora | Neužívejte dílo komerčně | Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.

RSS
Líbí se nám: Vše o stavbách a architektůře najdete na 4stav.cz. Použité stroje jako brusky, lisy a jiné naleznete na AKKstroje.cz. Studijní materiály nejen o stavebnictví, ale i strojírenství a zeměpis najdete na Škola, studium, wiki. Pomozte klikem, udělejte dobrou věc a přečtěte si v magazínu nejen o životním stylu.
© 2007