arrows Realizace staveb arrowsObnova ocelové konstrukce 100 let staré průmyslové haly Witkowitz - Presswerk
grafické podklady archiv I.K.Skyva, spol. s r.o.
Ing. Jiří Skyva
číslo: 06-07/2012
Obnova ocelové konstrukce 100 let staré průmyslové haly Witkowitz - Presswerk

· Objekt po dokončené rekonstrukci
V letech 2010–2011 byl vypracován návrh obnovy nosných ocelových konstrukcí stoleté dvoulodní haly s mostovými jeřáby bývalé lisovny firmy Witkowitz – Presswerk v areálu Vítkovických železáren v Ostravě.
odeslat odeslat    tisk tisk
Ing. Jiří Skyva
Vystudoval Stavební fakultu VUT v Brně, obor inženýrské konstrukce a mosty. Od roku 1962 působí jako statik ocelových konstrukcí, v roce 1992 založil vlastní projektovou kancelář I.K.Skyva spol. s r.o. Podílel se na tvorbě norem oboru ocelových konstrukcí, je předsedou OP ČSSI v Brně, předsedou Společnosti pro ocelové konstrukce při ČSVTS. Je autorizovaným inženýrem ČKAIT v oboru mosty a inženýrské konstrukce.
E-mail: jiri.skyva@ikskyva.cz

Historický objekt firmy Witkowitz – Presswerk navazuje na novou ocelovou konstrukci budovy výrobní linky moderní strojírenské technologie volného kování, jež v uzavřeném výrobním cyklu umožňuje produkovat výrobky pro nejrůznější strojírenská odvětví. Bývalá lisovna z roku 1905 se po obnově využívá jako skladovací expediční hala.

Výstavba dvoulodní haly byla realizována ve dvou etapách. V letech 1905–1906 byla postavena první část o délce 90 m; v druhé etapě, v roce 1925, byla hala v rámci dostavby prodloužena o dalších 90 m. Hala se používala do 90. let minulého století. Od té doby chátrala a uvažovalo se o její demolici. Absence pravidelné údržby se projevila zejména rozsáhlým korozivním napadením některých nosných prvků stavby. Nejvíce byly silnou korozí zasaženy prvky kotvení sloupů.

 
Rekonstruovaný stěnový plášť z hrázděného zdiva

Celý článek naleznete v archivu čísel (č. 06-07/2012)

Licence Creative Commons

www.casopisstavebnictvi.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora | Neužívejte dílo komerčně | Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.

RSS
Líbí se nám: Insurance working capital. Vše o stavbách a architektůře najdete na 4stav.cz. Použité stroje jako brusky, lisy a jiné naleznete na AKKstroje.cz. Studijní materiály nejen o stavebnictví, ale i strojírenství a zeměpis najdete na Škola, studium, wiki. Pomozte klikem, udělejte dobrou věc a přečtěte si v magazínu nejen o životním stylu.
© 2007