arrows Realizace staveb arrows Životní cyklus staveb arrowsObnova chmelařských staveb v Žatci
foto: Ester Havlová, archiv autora
text: Jiří Vaníček
číslo: 03/2011
Obnova chmelařských staveb v Žatci

· Fasáda budovy z perforovaného nerezového plechu umožňuje optické spojení interiéru s obrazem exteriéru (v noci naopak), foto: Ester Havlová
Na začátku byla recese. Málokdo tušil, že z nápadu skupiny mladíků, kteří převlečeni za archeology vykopali na žateckém náměstí kostru člověka, vedle níž ležela jen malá hliněná destička se šesti přeškrtnutými vrypy (pivní účet starý 4000 let), a rozbitá hliněná nádoba o objemu 0,499 litru, vznikne unikátní projekt konverze stávajících chmelařských objektů.
odeslat odeslat    tisk tisk
Ing. arch. Jiří Vaníček
Ing. arch. Jiří VaníčekNarodil se v Žatci, kde maturoval v roce 1979 na zdejším gymnáziu. Fakultu architektury ČVUT v Praze dokončil v roce 1984 v ateliéru prof. ing. arch. Věkoslava Pardyla, CSc. Působí v architektonickém a projektovém atelieru Huml & Vaníček.
Spoluautoři projektu:
Ing. Pavel Huml, Petr Bažant, Blanka Zernerová, Eva Zelenková, Karel Hrách a Tomáš Sychra.

Nadsázku všichni pochopili. Kde jinde by se takový objev mohl uskutečnit, než v Žatci, ve kterém jsou chmel a pivo doslova doma. Tak se představila teorie o bájném území, zhruba kopírujícím dnešní regiony Žatecka, Podbořanska a Rakovnicka, na němž žilo několik tisíc prapěstitelů chmele (Homo Lupulus ? člověk chmelový).
Dnes mají v Žatci opravdové muzeum Homolupulů, protože občanské sdružení Chrám Chmele a Piva Žatec společně s Městem Žatec iniciovalo projekt konverze části komplexu chmelařských staveb, který měl podpořit rozvoj turizmu na Žatecku i ve městě samotném. Evropská unie a Rada regionu soudržnosti podpořily projekt konverze téměř čtvrtmiliardovou částkou v korunách českých. V téže době MK ČR zařadilo komplex zachovaných chmelařských staveb do kandidátní listiny na zápis do Seznamu technických památek UNESCO s vědomím, že tyto původní chmelařské sklady, sušárny a balírny z přelomu 19. a 20. století jsou i se svými komíny opravdu jediným zachovaným unikátem tohoto druhu na světě.
Na pražském předměstí v Žatci byly vytipovány dva z několika desítek původních chmelařských skladů, ve kterých měly po jejich obnově vzniknout prostory, které by turistům nenásilnou zábavnou formou představily možnosti chmelařského regionu Žatecka a také historii místního chmelařství.
Do projektu byla zařazena obnova stavby původní renesanční sladovny chmele, výstavba minipivovaru s restaurací, informační centrum, obnova zahrady kapucínského kláštera, dětské hřiště a herny na motivy chmelnice, dostavba vstupu Chmelařského muzea a vyhlídková věž s výtahem. Řešení posledních dvou zmiňovaných staveb je v článku představeno podrobněji.

Chmelový Maják v Žatci. Z každého stanoviště se jeví fasáda z různě natočených proroštů jinak ? večer i ve dne. Foto: Ester Havlová.
¤ Chmelový Maják v Žatci. Z každého stanoviště se jeví fasáda z různě natočených proroštů jinak ? večer i ve dne. Foto: Ester Havlová.

Celý článek naleznete v archivu čísel (č. 03/2011).

replique cartierLicence Creative Commons

www.casopisstavebnictvi.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora | Neužívejte dílo komerčně | Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.

RSS
Líbí se nám: Vše o stavbách a architektůře najdete na 4stav.cz. Použité stroje jako brusky, lisy a jiné naleznete na AKKstroje.cz. Studijní materiály nejen o stavebnictví, ale i strojírenství a zeměpis najdete na Škola, studium, wiki. Pomozte klikem, udělejte dobrou věc a přečtěte si v magazínu nejen o životním stylu.
© 2007