arrows Analýzy, trendy arrows Materiály arrowsNová fasádní barva s nanotechnologií
foto: Baumit, spol. s r.o.
text: Ing. Petr Lorenc
číslo: 09/08
Nová fasádní barva s nanotechnologií
Po úspěchu Baumit Nanopor omítky uvádí letos Baumit, spol. s r.o., na trh i doplňující výrobek pro oblast optických sanací a renovací fasád – Baumit Nanopor barvu.
odeslat odeslat    tisk tisk

Přirozený samočisticí efekt je v obou dvou případech dosažen spojením klasických silikátových pojiv s nejnovějšími objevy z oblasti nanotechnologií. Vysoká prodyšnost, snížený elektrostatický náboj a mikroskopicky hladký povrch znesnadňují zachytávání špíny na fasádě, vytvářejí nepříznivé podmínky pro růst mikroorganizmů a posilují nepřetržité a samovolné čištění pomocí přírodních sil. Díky speciální nanoporézní struktuře nemusí fasády s Baumit Nanopor omítkou či barvou, na rozdíl od jiných samočisticích povrchových úprav, čekat na nastartování očistné kůry vytouženým deštěm nebo dokonce proudem vody z čisticího zařízení a nemusí být natírány dalšími speciálními nátěry.
Zatímco probarvená tenkovrstvá pastózní omítka Baumit Nanopor se používá především na zateplovacích systémech nebo při důkladných renovacích fasád, Baumit Nanopor barva nachází navíc uplatnění i v oblasti sanačních omítkových systémů a při optických renovacích již existujících zachovalých fasád. Stejně tak se může použít i jako konečný nátěr vápenocementových omítek a štuků, neprobarvovaných ušlechtilých omítek či omítkových stěrek na novostavbách a zateplovacích systémech.
Baumit Nanopor barva je standardně a bez příplatku dodávána ve dvou stech odstínech colours of more emotions a v mimořádných případech je možné ji tónovat i podle jiných vzorníků. Její zpracování se nijak neliší od ostatních fasádních barev Baumit, což znamená, že není potřeba žádný základní penetrační nátěr či vyrovnávač nasákavosti. Na očištěnou fasádu zbavenou prachu se nanese první nátěr zředěnou barvou a po něm následuje konečný nátěr stejnou, ale nezředěnou barvou.
Srovnávací pokusy v laboratořích i na stavbách v Německu, Rakousku a České republice prokázaly, že rozdíl mezi standardními omítkami či barvami a Baumit Nanopor omítkou a barvou stejného odstínu jsou zřejmé již po jednom roce. Fasády s Baumit Nanopor omítkou či barvou zůstávají dlouhodobě jasné a nezašpiněné.

Nanopor barva 500krát zvětšeno
¤ Nanopor barva 500krát zvětšeno

Nanopor omítka 500krát zvětšeno
¤ Nanopor omítka 500krát zvětšeno

Silikonová omítka 500krát zvětšeno
¤ Silikonová omítka 500krát zvětšeno

Vpravo Nanopor omítka po 2 letech
¤ Vpravo Nanopor omítka po 2 letech

Vlevo Nanopor omítka po roce
¤ Vlevo Nanopor omítka po roce

Rodinný dům v Doubí u Turnova
¤ Rodinný dům v Doubí u Turnova

Vila v Jablonci nad Nisou
¤ Vila v Jablonci nad Nisou

Licence Creative Commons

www.casopisstavebnictvi.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora | Neužívejte dílo komerčně | Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.

RSS
Líbí se nám: Vše o stavbách a architektůře najdete na 4stav.cz. Použité stroje jako brusky, lisy a jiné naleznete na AKKstroje.cz. Studijní materiály nejen o stavebnictví, ale i strojírenství a zeměpis najdete na Škola, studium, wiki. Pomozte klikem, udělejte dobrou věc a přečtěte si v magazínu nejen o životním stylu.
© 2007