arrows Firemní blok arrowsNejvětší školské zařízení v ČR z modulárního stavebnicového systému
foto: Algeco, s.r.o.
text: redakce
číslo: 09/10
Největší školské zařízení v ČR z modulárního stavebnicového systému
Největší školské zařízení v České republice postavené z modulárního stavebního systému firmy Algeco, s.r.o., vyrostlo v Dolních Břežanech u Prahy. Nový dvoupodlažní objekt byl úspěšně předán 15. července 2010 a školní rok bude zahájen 1. září 2010.
odeslat odeslat    tisk tisk

V roce 2009 obec Dolní Břežany uspěla se dvěma projekty v získání podpory z fondů EU. Výsledkem byla realizace dostavby dvou tříd pro žáky základní školy a dvou tříd mateřské školy z modulárního stavebnicového systému firmy Algeco, s.r.o. Realizace projektu proběhla ve druhém čtvrtletí roku 2010. Celkový objem zakázky dosáhl 894 000 eur včetně DPH.

Mateřská školka Algeco
¤ Mateřská školka Algeco

Hlavním dodavatelem stavebnicového modulárního systému přístavby a současně koordinátorem a organizátorem sekundárních prací byla firma Algeco, s.r.o. Objekt je realizován ze 44 jednotlivých modulů (800 m²) a budova je koncipována do dvou pater. V přízemí jsou situovány dvě třídy mateřské školy, současně s celým servisním zázemím pro tuto věkovou kategorii, jako jsou speciálně vybavené toalety, kuchyně, resp. přípravna jídla a zázemí pro učitelky. V druhém nadzemním podlaží nového objektu jsou zrcadlově proti sobě umístěny dvě třídy pro žáky základní školy a kompletní obslužný servis pro žáky a pedagogický sbor v podobě sociálního zařízení, sboroven, úklidových místností a šaten. Společnost Algeco, s.r.o., současně realizovala i úpravy bezprostředního okolí školky včetně nového dětského hřiště.
Veškeré činnosti spojené s přípravou a realizací stavby i parametry veškerých použitých materiálů splňují striktní normy a nařízení České republiky na zdravotní a hygienickou nezávadnost staveb a materiálů a požární bezpečnost a jsou ve vzájemném souladu s nařízením Evropského parlamentu a Rady ES 852/2004 a č. 89/106/EHS o hygieně potravin. Ke splnění nejpřísnějších bezpečnostních norem v oblasti požární ochrany přispělo použití sádrovláknitých desek Fermacell, které byly využity k bezpečnostnímu obložení stěn a stropů v celkové ploše 6000 m² v tloušťce 10, 12,5 a 15 mm. V souladu s požadavky na vysokou požární odolnost jsou na stěnách použity ověřené a certifikované typové konstrukce z jedné až dvou vrstev desek FERMACELL, na stropech pak ze dvou až tří vrstev těchto desek. Sádrovláknité desky FERMACELL jsou v tloušťkách od 10 do 18 mm, včetně odpovídajícího zpracování povrchu, považovány podle ETA-03/0050 za nehořlavé stavební materiály s třídou reakce na oheň A2-s1 d0, podle ČSN EN 13 501-1.
Podle Miloše Kincela, ředitele společnosti Fermacell GmbH, o.s., která materiály FERMACELL na tuzemském trhu dodává, se modulová výstavba uplatňuje díky výhodám, jako jsou výstavba na klíč během krátké doby v dohodnutém termínu za výhodnou pevnou cenu, individuálnímu řešení a využití ověřených a certifikovaných materiálů. „Těmto kritériím materiály FERMACELL plně vyhovují. Hlavní přednosti našich materiálů jsou navíc nízká hmotnost konstrukcí, vysoká pevnost a odolnost, tepelný komfort, vynikající požární odolnost a v neposlední řadě i výborná akustická pohoda. S dodávkou desek FERMACELL pro tuzemské výrobce modulárních systémů máme bohaté zkušenosti, naši dodavatelé mají navíc řadu výborných referencí v zahraničí.“
Podle demografických studií bude nutné v roce 2011 rozšířit kapacity – konkrétně v mateřských školkách – o dalších cca sedmnáct tisíc míst. To otevírá poměrně velký prostor pro výstavbu nových či rozšiřování současných školských zařízení prostřednictvím modulárního stavebnicového systému, který je ve srovnání s jinými variantami výrazně rychlejší, levnější a efektivnější. Nespornou výhodou tohoto systému je, kromě příznivé cenové dostupnosti a rychlosti výstavby, především značná variabilita. Každá budova či objekt je sestaven z jednotlivých modulů – montáž může laikovi připomínat skládání stavebnice lego a objekt lze podobně rozebírat, přestavovat, přistavovat či upravovat. Jednotlivé stěny se mohou skládat z vyměnitelných segmentových panelů, což opět zvyšuje variabilitu systému. Jednotlivé moduly i celé sestavené objekty lze pronajmout (v současné době pronájemní park firmy Algeco v ČR tvoří 2900 kusů modulů), či odkoupit nově vyrobené moduly přesně podle zákazníkových představ.
Firma Algeco byla založena v roce 1955 ve Francii, v České republice působí od roku 1998. Své stavebnicové modulární systémy určené k pronájmu, či výrobě a prodeji nabízí v osmnácti evropských státech. V evropském pronájemním parku má v současné době přes 241 000 obytných modulů a skladových kontejnerů na více než sto provozovnách.
Fermacell GmbH je součástí Xella Gruppe, jednoho z vedoucích podniků na evropském trhu se stavebninami a surovinami. Xella Gruppe je se značkou FERMACELL největším evropským výrobcem sádrovláknitých desek, se svými značkami Ytong, Hebel a Silka pak největším světovým výrobcem pórobetonu a vápenopískových tvárnic.

Licence Creative Commons

www.casopisstavebnictvi.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora | Neužívejte dílo komerčně | Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.

RSS
Líbí se nám: Vše o stavbách a architektůře najdete na 4stav.cz. Použité stroje jako brusky, lisy a jiné naleznete na AKKstroje.cz. Studijní materiály nejen o stavebnictví, ale i strojírenství a zeměpis najdete na Škola, studium, wiki. Pomozte klikem, udělejte dobrou věc a přečtěte si v magazínu nejen o životním stylu.
© 2007