arrows Soutěže arrowsNejlepší výrobce stavebnin roku 2008
foto: Martina Dvořáčková
text: redakce
číslo: 11-12/08
Nejlepší výrobce stavebnin roku 2008
Unikátní malý Pivovar Černá Hora, resp. jeho společenské centrum posloužilo v první polovině října účastníkům nové soutěže Nejlepší výrobce stavebnin roku 2008 jako místo pro předání ocenění. Kromě šesti firem ve dvou kategoriích (do 100 pracovníků a nad 100 pracovníků) byla udělena i Cena časopisu Stavebnictví.
odeslat odeslat    tisk tisk

 

Výrobcům stavebních hmot a stavebních výrobků dlouho chyběla soutěž, která by prezentovala výsledky jejich práce, o nichž se v souvislosti s medializací nových staveb moc nemluví. Že je z čeho stavět a že právě nové materiály a technologie mnohdy umožní realizovat vizi architekta či projektanta, zůstávalo doposud trochu v pozadí. Nicméně na rozdíl od staveb samotných (jež lze většinou rozdělit mezi několik málo kategorií) se pro ohodnocení výrobců stavebnin a jejich produktů jen těžko hledají hodnoticí kritéria. Možnost nějak jednoduše kategorizovat druhy výrobků je v podstatě nesmyslná. Proto vyhlašovatelé soutěže Nejlepší výrobce stavebnin 2008 – Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, Svaz podnikatelů ve stavebnictví v ČR a ÚRS Praha, a.s. – zvolili zřejmě nejschůdnější řešení – ocenit ne produkty, ale výrobce samotné. Hodnocenými kritérii pak byly: ekonomická úspěšnost; síla pozice na trhu; energetická náročnost výroby; kvalita výroby; řešení odpadového hospodářství; zavádění systémů řízení do výroby; investiční činnost. Z každé ze dvou velikostních kategorií firem (do 100 pracovníků a nad 100 pracovníků) byli bez rozdílu v pořadí vybráni tři nejlepší výrobci stavebnin, další účastníci získali ocenění za umístění v užší nominaci. Hlavním mediálním partnerem soutěže se stal časopis Stavebnictví.
„Cíl soutěže představit odborné i laické veřejnosti nejmodernější výrobní provozy a závody průmyslu stavebních hmot v České republice s jejich progresivními výrobky pro stavebnictví a ostatní průmysl a ukázat, že i výroba stavebních hmot a materiálů může být ohleduplná, šetrná a přitom moderní a úsporná, byl naplněn,“ konstatoval Pavel Malinský, vedoucí referátu stavebních hmot Ministerstva průmyslu a obchodu ČR.

Vítězové kategorie do 100 zaměstnanců
HBS CZ s.r.o.
Odborná porota při udělení vítězství v soutěži přihlédla k progresivní technologii uplatňované při výrobě prefabrikovaných koupelen, které umožňují snadnou montáž, snížení potřebného času a zejména omezení velkého počtu řemeslníků při provádění instalací klasickým způsobem. Ten může vést k poklesu kvality, časové ztrátě a i k nejistému složení nákladů.
Prefabrikované koupelny se doporučují všude tam, kde je požadován větší počet kusů stejného typu v co nejkratším čase: jako tomu je např. v pečovatelských službách (nemocnice, domovy důchodců, sanatoria, lázeňské kliniky, rehabilitační centra), v hotelnictví (od standardních až po pětihvězdičkové hotely) a v bytové výstavbě (obytné domy, studentské koleje, kancelářské budovy, domovy pro tělesně postižené, správní budovy).

STOMIX, spol. s r. o.
Odborná porota při udělení vítězství přihlédla k tomu, že úspěšný vývoj firmy je výsledkem dlouhodobé strategické orientace na vývoj, kvalitu, a zejména pak na potřeby zákazníků. Těm je poskytován bezplatný informační a poradenský servis v oblasti zateplování, správné aplikace zateplovacích systémů STOMIX®, stavební dohled, servisní činnost, ale i pomoc při zpracovávání nabídek. Trvalá pozornost je věnována výzkumu a vývoji nových výrobků.
Dynamický vývoj uskupení dnes tvoří mateřská společnost v Žulové na Jesenicku, deset re- gionálních firem v České republice a deset společností v zahraničí (Slovensko 2, Polsko 1, Rusko 5, Ukrajina 1, Litva 1).

VELOX - WERK s.r.o.
Odborná porota udělila vítězství této firmě za univerzálnost stavebního systému VELOX. Desky VELOX je možné opracovávat jako dřevo – řezat, vrtat, sbíjet hřebíky, frézovat a šroubovat bez hmoždinek. Dům postavený technologií VELOX tak může hýřit originalitou, protože tento stavební systém dokáže realizovat stavebníkovy představy bez jakýchkoliv omezení. Stavební systém uspokojí projektanty variabilitou použití a funkčností, investory hospodárností, efektivností a cenou staveb, stavbaře rychlostí výstavby a přesností staveb a uživatele nízkými provozními náklady a uživatelským komfortem ekologického bydlení.

Za společnost STOMIX, spol. s r.o., převzal ocenění její marketingový ředitel Ladislav Chromek
¤ Za společnost STOMIX, spol. s r.o., převzal ocenění její marketingový ředitel Ladislav Chromek


Vítězové kategorie nad 100 zaměstnanců
HELUZ cihlářský průmysl v.o.s.
Odborná porota při udělení vítězství přihlédla k zavedení nové výroby tzv. broušené cihly s lepším tepelným odporem, která umožňuje podstatné snížení tloušťky maltovacího lože a vede i k úsporám omítací vrstvy. Firma také investuje do rozvoje nemalé finanční částky, o čemž svědčí i probíhající výstavba nového moderního cihlářského závodu v Hevlíně.

LASSELSBERGER, a.s.
Odborná porota udělila vítězství s přihlédnutím k tomu, že sortiment vyráběných obkladových materiálů je pro svoji kvalitu a estetický vzhled dlouhodobě vyhledávaný a dobře uplatňovaný jak v tuzemsku, tak i na zahraničních nejvyspělejších trzích. Zavedené systémy řízení výroby a trvale prováděné celkové modernizace keramických závodů jsou dobrým příkladem i ostatním výrobním firmám v oboru průmyslové výroby stavebních hmot.

Lias Vintířov, lehký stavební materiál k.s.
Odborná porota při udělení vítězství v soutěži přihlédla k tomu, že Lias Vintířov je konsolidovaná firma s moderní technologií a progresivní obchodní politikou. Mezi nejzajímavější referenční stavby poslední doby patří nový fotbalový stadion Slavie Praha, multifunkční hala v Karlových Varech, dodávky 100 000 m3 keramického kameniva na průtah rychlostní silnice R 6 mezi Karlovými Vary a Chebem a bytové objekty a protihlukové stěny po celé ČR. Firma výrazně expanduje na zahraniční trhy a chce se stát významným výrobcem stavebních materiálů evropského formátu s cílem poskytnout komplexní dodávky a servis pro hrubou stavbu podle představ zákazníků. Jejím cílem je výkon, efektivnost, kvalita a zákazník.

Cena časopisu Stavebnictví
P-D Refractories CZ a.s.
Redakce časopisu Stavebnictví při udělení své ceny přihlédla k tomu, že společnost je jedním z největších výrobců a dodavatelů a hlavně exportérů žáruvzdorných výrobků a surovin v ČR. P-D Refractories CZ vyrábí a dodává materiál pro kompletní i částečné vyzdívky pro tepelná zařízení (agregáty), především pro koksové pece, vysoké pece (včetně ohřívačů větru), sklářské pece, elektrolyzéry primární výroby hliníku a další. Firma také zavádí výrobu nových výrobků žáruvzdorného sortimentu pro oblast sklářství. Tato výroba odléváním do speciálních forem umožňuje výrobu tvarově složitých a přesných výrobků. Výrobky vyváží prakticky do všech světadílů kromě Afriky. Společnost se zapojila do evropského programu čistší produkce a v loňském roce obdržela certifikát od Ministerstva životního prostředí ČR.

Cenu časopisu Stavebnictví převzal předseda představenstva a generální editel P-D Refractories CZ a.s. Ladislav Kašpar
¤ Cenu časopisu Stavebnictví převzal předseda představenstva a generální editel P-D Refractories CZ a.s. Ladislav Kašpar

Licence Creative Commons

www.casopisstavebnictvi.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora | Neužívejte dílo komerčně | Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.

RSS
Líbí se nám: Vše o stavbách a architektůře najdete na 4stav.cz. Použité stroje jako brusky, lisy a jiné naleznete na AKKstroje.cz. Studijní materiály nejen o stavebnictví, ale i strojírenství a zeměpis najdete na Škola, studium, wiki. Pomozte klikem, udělejte dobrou věc a přečtěte si v magazínu nejen o životním stylu.
© 2007