arrows Firemní blok arrowsModulové koupelny HBS CZ s.r.o. - řešení při výstavbě seniorského a bezbariérového bydlení
foto: HBS CZ s.r.o.
text: Mgr. Yvona Pěnkavová, doc. Ing. Zdenka Lhotáková
číslo: 11-12/10
Modulové koupelny HBS CZ s.r.o. - řešení při výstavbě seniorského a bezbariérového bydlení
Senioři tvoří velkou a různorodou skupinu české populace co do životního stylu, zdraví, pohyblivosti a věku. Sociální a společenské postavení seniorů, problémy s péčí o staré a nejstarší občany, stejně jako snahy o jejich řešení jsou na předních místech sociální politiky ve vyspělých zemích Evropy a pomalu se touto situací zabývá i Česká republika.
odeslat odeslat    tisk tisk

S přibývajícím věkem dochází často ke zhoršování zdravotního stavu, člověk se stává méně pohyblivým. Jedním z předpokladů dobrého bydlení pro seniory jsou dobře a účelně zařízené byty, především koupelny, na které jsou kladeny čím dál vyšší nároky a které se stávají místem nejen pro očistu, ale i pro regeneraci, relaxaci. Proto je nezbytně nutné, aby koupelny byly pohodlné, bezpečné a bez bariér.

Úpravy koupelen pro seniory

Základním předpokladem klidného a bezpečného pobytu seniora je úprava povrchů a výběr vhodných zařizovacích předmětů. Technické úpravy a moderní technologie pomáhají zařídit vše tak, aby pohyb seniora a provádění běžných denních aktivit a hygieny byl pro něj příjemný a bezpečný. K základním požadavkům na koupelny a WC patří především funkčnost, ekonomičnost, pohodlnost a v neposlední řadě rovněž estetika. Zařízení a vybavení je třeba volit s ohledem na pohybové možnosti uživatelů seniorů (jednoduché, snadno ovladatelné), musí být pohodlná a bezpečná. Před zařizovacími předměty je třeba vytvořit dostatek manipulačního prostoru. Z estetického pohledu je důležité vytvořit harmonický soulad celé místnosti s vazbou i na okolí, vhodně kombinovat materiály a barvy, které ovlivní atmosféru, pro oživení integrovat vhodný nábytek, solitérní doplňky apod. Navrhování koupelen pro seniory podle technických norem, podle ergonomických pravidel, tak, aby byly pohodlné k užívání, snadno přístupné a měly dostatek prostoru i pro odkládání věcí, je náročné. Může přinášet pro architekty a projektanty celou řadu složitých schvalovacích procesů. Jak vytvořit koupelnu, která bude bezbariérová a nebude v ničem zaostávat za moderní designovou koupelnou pro ostatní uživatele? Vlastnosti zařizovacích předmětů by měly splňovat určité požadavky, zejména mít vhodný tvar a velikost, které ergonomicky vychází z rozměrů lidského těla a potřebného prostoru pro úkony při používání. Předměty musí být vyrobeny z pevných, nepropustných, odolných a trvanlivých materiálů s hladkým povrchem (musí vzdorovat chemickému a mechanickému opotřebení, umožňovat snadné čistění) a dále by měly umožňovat snadnou montáž, opravy a demontáž s ohledem na připojení vodovodu a kanalizace

Využití modulových koupelen

Zařízení pro přivolání pomoci je umístěno tak, aby uživatel mohl v případě potřeby zavolat ošetřovatelku. ¤ Zařízení pro přivolání pomoci je umístěno tak, aby uživatel mohl v případě potřeby zavolat ošetřovatelku. Je dosažitelné jak od umyvadla, tak z toalety i ze sprchového koutu.
Společnost HBS CZ s.r.o. již patnáct let vyrábí v Praze modulové koupelny – stavební prvek nové generace, výrobek oceněný titulem Stavební výrobek roku. Výhodou modulových koupelen oproti klasické výstavbě je výroba nezávislá na stavbě, v temperovaných halách, pod dohleden několika kontrol. Takovéto podmínky pro výrobu nelze na stavbě garantovat.
Mnohaleté zkušenosti a realizace ukazují, jak vhodné jsou modulové koupelny pro seniorské a pečovatelské domy a penziony. Stěny a podlaha koupelny jsou odlévány z lehčeného betonu. Podlaha je vyspádovaná do odtokových vpustí nebo žlábků. To umožňuje 100% garanci vodotěsnosti a garanci vysokého standardu kvalitní, bezpečné, hygienické a odolné podlahy. Ukotvení zařizovacích předmětů v tenké betonové zdi modulové koupelny odpovídá standardu únosnosti. Je možné zabudovat další zařizovací předměty dle přání konečného uživatele. V oboru koupelen a jejich zařízení pro starší občany lze dnes vybírat ze široké nabídky zařizovacích předmětů a armatur takové, které by snížené pohyblivosti seniorů vyhovovaly. Základními předměty každé koupelny jsou umyvadlo a sprcha. Tyto předměty bývají navrženy zkušenými designéry tak, aby i pro starší spoluobčany se sníženou pohyblivostí byla koupelna nejen místem pro osobní hygienu, ale i místem pro odpočinek a relaxaci. Materiály, z nichž jsou zhotovovány, mohou být různé, od klasické zdravotní keramiky, ocelových a nerezových plechů, plastů až k výjimečným materiálům, jako je dřevo, kámen či sklo apod. Umyvadla mají upravený tvar, jejich přední hrana může být vybraná (výška hrany je cca 800 mm), některé typy mají přední hranu zvýšenou, uživatele tedy nepostříká voda. Vhodná jsou umyvadla, která mají vedle sebe širší odkládací prostory, ať už jsou to odkládací desky, do nichž mohou být umyvadla integrována, nebo jsou to přímo umyvadla s širší boční částí. V seniorských programech nabízejí výrobci rovněž umyvadla s ergonomickými opěrkami pro paže či s integrovanými madly, vše v elegantním designu. V poslední době se často používají v koupelnách pro ukládání hygienických potřeb a ručníků skříňky s výsuvnými zásuvkami nebo mobilní úložné kontejnery.
Společnost HBS CZ s.r.o. má mnohaleté zkušenosti s výrobou modulových koupelen pro bydlení pro seniory v západní Evropě. Proto dospěli projektanti společnosti HBS CZ s.r.o. k myšlence využít zkušeností a pomoci, usnadnit a urychlit výstavbu bezbariérových koupelen také v České republice.

Umyvadlo má ergonometrický tvar, odkládací plochu a je zabudováno tak, že je vhodné i pro klienta na vozíku.
¤ Umyvadlo má ergonometrický tvar, odkládací plochu a je zabudováno tak, že je vhodné i pro klienta na vozíku. Koupelna je využitelná pro uživatele, kteří chodí, pro vozíčkáře i pro nemohoucí, kteří potřebují plnou asistenci.

Zařízení sprchového koutu je vybráno a situováno tak, jak je člověk míval po celý život
¤ Zařízení sprchového koutu je vybráno a situováno tak, jak je člověk míval po celý život i v případě kdy potřebuje asistenci - do koupelny se dá vjet i se speciálním lůžkem. Podlaha je vyspádovaná a má protiskluzový povrch, který se velmi snadno udržuje.

Bezbariérové koupelny

Na základě spolupráce se dvěma odbornicemi, docentkou Zdenkou Lhotákovou a inženýrkou Renatou Zdařilovou, se podařilo vyvinout typizovanou modulovou koupelnu Omnia, která splňuje všechna kritéria, legislativně stanovená pro obytné prostory užívané osobami se sníženou schopností pohybu a orientace.
Modulová koupelna Omnia má typizované povrchy, zařizovací předměty a je barevně laděna tak, že ji mohou používat osoby se sníženou schopností pohybu a orientace. Tyto prvky jsou vybírány na základě mnohaletých spolupráce s výrobci. Modulové koupelny jsou bezbariérové a jsou zařízeny předepsanými zařizovacími předměty podle platných technických norem, včetně bezbariérového přístupu a protiskluzové podlahy, barevného naváděcího systému a dalších detailů, které byly získány na základě mnohaletých zkušeností a které usnadňují život těm, kteří potřebují zvýšenou péči. A to jak fyzickou, tak psychickou. Proto se také modulová koupelna zařizuje tak, aby pohyb v ní byl pro uživatele také příjemnou relaxací.
Koupelna vzniká nezávisle na stavbě. Výroba probíhá v několika pečlivě technologicky naplánovaných a sledovaných krocích. Hotové modulové koupelny jsou podle časového harmonogramu dodávány na stavbu. Plně vybavené, určené k okamžitému užívání. Tím se zkrátí doba výstavby až o 20 %. Kvalita modulové koupelny je garantována deseti průběžnými kontrolami a závěrečnou výstupní kontrolou těsně před expedicí.
Modulová koupelna Omnia řeší mnoho starostí, námahy a času projektantům, stavbařům, provozovatelům a je maximálně přívětivá ke svým uživatelům. Zároveň je funkční, velmi estetická a barevně vyhovuje i osobám se zhoršeným zrakem. Modulová koupelna Omnia je místem pro hygienu, relaxaci a příjemný pocit čistoty bez bariér.
Ve společnosti HBS CZ s.r.o. v Praze jsou organizovány individuální i skupinové exkurze, které si lze předem domluvit. Modulové koupelny jsou ověřeným řešením, které můžete vidět ještě dříve, než začnete stavět.

Licence Creative Commons

www.casopisstavebnictvi.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora | Neužívejte dílo komerčně | Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.

RSS
Líbí se nám: Vše o stavbách a architektůře najdete na 4stav.cz. Použité stroje jako brusky, lisy a jiné naleznete na AKKstroje.cz. Studijní materiály nejen o stavebnictví, ale i strojírenství a zeměpis najdete na Škola, studium, wiki. Pomozte klikem, udělejte dobrou věc a přečtěte si v magazínu nejen o životním stylu.
© 2007