arrows Firemní blok arrowsModulová koupelna HBS CZ, s.r.o., pro výškové budovy, hotely a penziony
text a foto: HBS CZ
číslo: 06-07/10
Modulová koupelna HBS CZ, s.r.o., pro výškové budovy, hotely a penziony

· Obytný dům Metropolis v dánské Kodani, návrh Jan Kaplický
Při budování sociálního zařízení ve výškových budovách je možno postupovat buď konvenčními metodami, nebo využít výhody, které přináší takzvaný „modulový systém“ výstavby firmy HBS CZ, s.r.o. – modulové koupelny.
odeslat odeslat    tisk tisk

Zvláště při výstavbě výškových budov, hotelů a penzionů se přímo nabízí využití modulových koupelen z důvodu opakovatelnosti půdorysu koupelen a technického systému rozvodu stoupaček. Ten byl úspěšně použit například při výstavbě obytného domu Metropolis v jižní části Kodaně na uměle vybudovaném poloostrově v Sydhavnu. Tento jedenáctipodlažní obytný dům s 81 byty projektoval Jan Kaplický a jeho architekti z Future Systems. Na projektu spolupracovali mimo jiné dánští, čeští a angličtí architekti. Aby cena takovéto atypické stavby byla únosná, bylo nutné najít a vymyslet modulová řešení. Na design koupelen byly kladeny velké nároky. Koupelny byly navrženy tak, že bylo možné použít technologii modulových koupelen, s akcentem na vysokou kvalitu použitých materiálů a provedení detailů. Všech 79 koupelen  lichoběžníkového tvaru logicky zapadá do dispozičního řešení celé stavby. Koupelny byly vyrobeny a zkompletovány v Praze, po osazení na stavbě byly připojeny na veškeré rozvody v instalační šachtě a byly připraveny k plnému užívání.

Hotel Kameha Grand Bonn, vizualizace 
¤ Hotel Kameha Grand Bonn, vizualizace

„Tímto způsobem se ušetřil čas i peníze a zároveň se udělalo minimum chyb, než kdyby řemeslnické práce probíhaly přímo na stavbě,“ napsala o stavbě renomovaná dánská architektka Andrea Grunnet-Jensen.

Dalším příkladem úspěšného využití modulového systému koupelen je Hotel Kameha Grand Bonn s 253 pokoji, 63 apartmány a konferenčními prostory pro 2500 lidí. Jedná se o architektonicky inovativní projekt. Nároky na koupelny byly vysoké a rozmanité. Díky technologii modulové koupelny, kdy je celá koupelna detailně projektována, do posledního zařizovacího předmětu zakreslena a vyrobena, vidí klient výrobek detailně zhotovený ještě dříve, než objekt stojí. Tato obrovská výhoda nabízí možnost eliminovat vizuální i prostorová překvapení. Zároveň usnadňuje komunikaci mezi klientem, architektem a projektantem. Koupelny byly navrženy, vyrobeny a osazeny tak, že organicky vrůstají do interiéru hotelového pokoje a dotvářejí tak jeho originální architektonický výraz evokující historické kořeny filozofií dálného východu. Protože je tento hotel určen především náročným  hostům, bylo použito při výběru veškerého vnitřního vybavení modulové koupelny luxusních ušlechtilých materiálů (kámen, nerezová ocel, sklo, apod.).

Realizace koupelny, hotel Kameha Grand Bonn
¤ Realizace koupelny, hotel Kameha Grand Bonn

Použití modulových koupelen HBS CZ s.r.o podstatně zkracuje dobu výstavby tím, že výroba začíná souběžně s prováděním prací na hrubé stavbě. Průměrně tak lze ušetřit 20 % celkové doby výstavby. Co se týče kvality, zaručuje průmyslová prefabrikace ten nejvyšší standard podle norem ISO 9001. Potřebné kvality bychom těžko dosáhli při konvenčním postupu výstavby přímo na stavbě. Na výsledném celku hotové modulové koupelny se podílí hned několik řemeslných prací. Tato všechna řemesla zastřešuje na výstupu jedna společnost, která je potom zároveň jediným garantem provedených prací. Každý výrobní uzel i kompletně hotová koupelna podléhají důkladné výstupní kontrole, riziko výskytu závad se tak minimalizuje. Při tomto způsobu výstavby je rovněž zajištěna garance včasného dodání modulových koupelen souběžně s tím, jak postupuje daná stavba.

Modulové koupelny jednoznačně splňují náročné požadavky zadavatele na kvalitu, výjimečnost designu, včasnost a garanci , což je plně v souladu nejen se zájmy klientů, ale i s vlastní filozofií společnosti HBS CZ, s.r.o.

Vzorový půdorys modulové koupelny pro hotel Kameha Grand Bonn
¤ Vzorový půdorys modulové koupelny pro hotel Kameha Grand Bonn

Licence Creative Commons

www.casopisstavebnictvi.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora | Neužívejte dílo komerčně | Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.

RSS
Líbí se nám: Vše o stavbách a architektůře najdete na 4stav.cz. Použité stroje jako brusky, lisy a jiné naleznete na AKKstroje.cz. Studijní materiály nejen o stavebnictví, ale i strojírenství a zeměpis najdete na Škola, studium, wiki. Pomozte klikem, udělejte dobrou věc a přečtěte si v magazínu nejen o životním stylu.
© 2007