arrows Soutěže arrows Stavební výrobek-technologie roku arrowsModré akustické systémy Rigips s bronzem a Rigiprofily se stříbrem v soutěži České stavební akademie
text a foto: Rigips, s.r.o.
číslo: 04/10
Modré akustické systémy Rigips s bronzem a Rigiprofily se stříbrem v soutěži České stavební akademie
Modré akustické systémy Rigips získaly Bronzovou cenu a nové Rigiprofily, pevnější profily pro montáž sádrokartonových konstrukcí, obdržely Stříbrnou cenu v soutěži Stavební výrobek-technologie roku 2009 České stavební akademie.
odeslat odeslat    tisk tisk

Bronzová cena České stavební akademie

Modré akustické sádrokartonové systémy jsou jedinečným řešením pro snížení hluku v interiéru.

Exkluzivní výrobek společnosti Rigips, modrá akustická sádrokartonová deska, se používá pro montáž vnitřních i mezibytových příček, podhledů a předstěn v interiérech. Akustické sádrokartonové konstrukce s modrou akustickou deskou tak umožňují zlepšit akustický komfort všech místností, ať už se jedná o nový, nebo rekonstruovaný objekt.
Je to profesionální a ekonomické řešení protihlukové ochrany budov. Rigips tak pomáhá splnit velmi důležité kritérium v oblasti komerční i bytové výstavby – tím je klid na práci i odpočinek.

Modrá akustická deska
Modrá akustická sádrokartonová deska je vyrobena podle speciální receptury. Má vhodně zvolenou hustotu jádra, kterou tvoří upravená sádrová krystalická struktura se specifickými tlumicími vlastnostmi. Díky svému unikátnímu složení dosahuje deska vysokých akustických kvalit. Již v základní verzi je dodávána v protipožární úpravě, tudíž je vhodná i pro konstrukce s požadavkem na požární odolnost.

Stavba modré akustické sádrokartonové příčky
¤ Stavba modré akustické sádrokartonové příčky

Laboratorní zkoušky systémů
Hodnoty vzduchové neprůzvučnosti dosažené při laboratorních zkouškách systémů v autorizovaných zkušebnách prokázaly zvýšenou účinnost modré akustické desky pro izolaci proti hluku. Tyto vysoké výchozí hodnoty neprůzvučnosti navíc zajišťují optimální spolehlivost konstrukčních systémů i po jejich zabudování do stavby. A stavitelům tudíž přináší jistotu dosažení deklarovaných hodnot akustické izolace. To vše platí samozřejmě za předpokladu použití správných systémových komponent Rigips.
Poprvé je tedy například na trhu k dispozici jednovrstvě opláštěná sádrokartonová příčka, která splní přísné normové požadavky na zvukovou izolaci uvnitř bytu.

Stavební konstrukce pro vzduchovou neprůzvučnost
Pro dosažení požadovaných zvukovoizolačních vlastností vnitřních příček je výhodnější místo zvyšování plošné hmotnosti použít lehké dvojité konstrukce. Každá taková konstrukce se skládá z nosného systému (dřevěné nebo kovové profily) a z oboustranného opláštění deskami (jednoduché nebo dvojité opláštění systémovými deskami s plošnou hmotností jedné desky nižší než 40 kg/m2), které jsou odděleny vzduchovou mezerou vyplněnou pružnou minerální izolací.
Výhodou konstrukcí suché stavby (konstrukce z desek sádrokartonových či sádrovláknitých) je využití principu kmitajících membrán s pohltivou vrstvou vloženou do mezery mezi nimi. Takové konstrukce splní stejnou neprůzvučnost jako konstrukce masivní, avšak při násobně menší hmotnosti. Například pro vzduchovou neprůzvučnost Rw = 49 dB, což znamená, že sousedící místnosti uvnitř bytu jsou velmi dobře zvukově odizolované, je třeba:

  • stěna ze železobetonu tl. 100 mm o hmotnosti cca 230 kg/m2,
  • stěna z plných cihel tl. 150 mm o hmotnosti cca 250 kg/m2,
  • stěna s deskami modrá akustická tl. 100 mm o hmotnosti 28 kg/m2.

Stříbrná cena České stavební akademie 

RigiProfily, nové a pevnější profily pro montáž sádrokartonových konstrukcí, obdržely Stříbrnou cenu České stavební akademie v soutěži o Stavební výrobek - technologii roku 2009.

Nové profily jsou výsledkem spolupráce s firmou Hadley – držitelem světového patentu na úpravu plechu, díky kterému získávají nové profily daleko lepší vlastnosti ovlivňující výslednou tuhost konstrukcí.

Nové RigiProfily umožňují docílit až o 30% pevnější stěny. Větší stabilita konstrukcí snižuje riziko vzniku prasklin na povrchu.

Více informací na www.rigips.cz nebo na www.modreticho.cz.

RigiProfil
¤ RigiProfil, pevnější profil pro montáž sádrokartonových konstrukcí

Licence Creative Commons

www.casopisstavebnictvi.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora | Neužívejte dílo komerčně | Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.

RSS
Líbí se nám: Vše o stavbách a architektůře najdete na 4stav.cz. Použité stroje jako brusky, lisy a jiné naleznete na AKKstroje.cz. Studijní materiály nejen o stavebnictví, ale i strojírenství a zeměpis najdete na Škola, studium, wiki. Pomozte klikem, udělejte dobrou věc a přečtěte si v magazínu nejen o životním stylu.
© 2007