arrows Realizace staveb arrows Zařízení staveniště arrowsKontinuální betonáž podzemní šachty
grafické podklady: archiv firmy KO-KA s.r.o.
text: Michal Sedláček, Jan Řehoř
číslo: 02/2011
Kontinuální betonáž podzemní šachty

· Situace. Šachta je umístěna v ploše fotbalového hřiště u křižovatky ulic Zelenkova a Generála Šišky ? Praha 12.
Příspěvek popisuje využití technologie kontinuální betonáže do posuvného bednění při obnově podzemní revizní kanalizační šachty. Revizní kanalizační šachta je umístěna v ploše fotbalového hřiště u křižovatky ulic Zelenkova a Generála Šišky – Praha 12, její vnitřní průměr je 0,8 m a hloubka 20,5 m. V okolí šachty byly v minulosti zaznamenány propady povrchu. Při opravě těchto propadů v květnu 2010 byl zároveň proveden stavebně technický průzkum šachty, který odhalil havarijní stav konstrukce. Následně byl zpracován návrh obnovy kanalizační šachty.
odeslat odeslat    tisk tisk
Ing. Michal Sedláček, Ph.D.
Ing. Michal Sedláček, Ph.D.Vystudoval FSv ČVUT, obor Konstrukce a dopravní stavby (2001). V současné době působí jako statik ve firmě KO-KA s.r.o., která se specializuje především na  podzemní stavby městské infrastruktury. Je soudním znalcem pro podzemní stavby a zakládání staveb. Autorizovaný inženýr pro geotechniku, statiku a dynamiku staveb.
E-mail: sedlacek@ko-ka.cz
Spoluautor:
Ing. Jan Řehoř

E-mail: rehor@ko-ka.cz

Příčina havarijního stavu
Pravděpodobnou příčinou havarijního stavu bylo přivedení drenáží z areálu sportoviště k stávající revizní šachtě, která byla provedena z betonových skruží bez zámků s obsypem z propustného materiálu. Tento materiál byl postupně vyplavován vodou do prostoru šachty spárami mezi skružemi, čímž došlo k jednostrannému působení zeminy na šachtu a následnému vybočení.

Definitivní konstrukce šachty
¤ Definitivní konstrukce šachty

Celý článek naleznete v archivu čísel (č. 02/2011).

Licence Creative Commons

www.casopisstavebnictvi.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora | Neužívejte dílo komerčně | Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.

RSS
Líbí se nám: Vše o stavbách a architektůře najdete na 4stav.cz. Použité stroje jako brusky, lisy a jiné naleznete na AKKstroje.cz. Studijní materiály nejen o stavebnictví, ale i strojírenství a zeměpis najdete na Škola, studium, wiki. Pomozte klikem, udělejte dobrou věc a přečtěte si v magazínu nejen o životním stylu.
© 2007