arrows Firemní blok arrowsKamenná vlna nehoří!
text: redakce
číslo: 01/08
Kamenná vlna nehoří!
odeslat odeslat    tisk tisk

Unikátní ukázka reakce izolačních materiálů na oheň se uskutečnila na slovenské Technické univerzitě ve Zvoleni v rámci Fire semináře Požární bezpečnost v budovách. Ten uspořádala v říjnu 2007 univerzita spolu se slovenskými hasiči, odbornými organizacemi a ve spolupráci se společností Rockwool Slovensko.
Použitými materiály byly kamenná vlna, PIR (polyisokyanurátová izolace) a EPS (expandovaný polystyren). Na konstrukcích se porovnávala schopnost izolačních materiálů proti šíření ohně u obvodových stěn (komínový efekt), plochých střech a také izolace vnitřních prostor.
Velký rozdíl ve schopnosti hořet ukázala simulace rohového testu v uzavřených buňkách; zatímco buňka s kamennou vlnou nevykazovala takřka žádnou reakci ve styku s ohněm, buňka s izolací sendvičovými panely PIR (sestavené stěnové panely) za chvíli vzplála celá, včetně stropu, a hasiči tak na ní mohli demonstrovat nebezpečnost své práce. Na této buňce byl demonstrován tzv. zpětný výbuch (backdraft), kde po určité periodě hoření interiéru buňky s omezením přístupu vzduchu a po následném otevření dveří buňky a začátku hašení došlo k náhlému vyšlehnutí plamenů. Po celou dobu hoření bylo možno pozorovat intenzivní vývin hustého kouře. Po uhašení plamenů, s čímž hasiči zápolili několik minut, byla buňka takřka zcela zničená. Stěnové panely navíc ztratily vlivem ohně své statické vlastnosti. Kovové opláštění panelů rovněž podlehlo žáru. Výjimkou byly jen dveře obložené kamennou vlnou, které byly nedotčené.

Související článek:
Reakce společnosti Rigips na článek Kamenná vlna nehoří! (Stavebnictví 01/2008)

Licence Creative Commons

www.casopisstavebnictvi.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora | Neužívejte dílo komerčně | Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.

RSS
Líbí se nám: Vše o stavbách a architektůře najdete na 4stav.cz. Použité stroje jako brusky, lisy a jiné naleznete na AKKstroje.cz. Studijní materiály nejen o stavebnictví, ale i strojírenství a zeměpis najdete na Škola, studium, wiki. Pomozte klikem, udělejte dobrou věc a přečtěte si v magazínu nejen o životním stylu.
© 2007