arrows Realizace staveb arrowsJurkovičova rozhledna: mistrovské dílo řady profesí
Tomáš Malý, archiv města Rožnov pod Radhoštěm
Petr Zázvorka, dle podkladů investora
číslo: 04/2012
Jurkovičova rozhledna: mistrovské dílo řady profesí

· Kamenná podezdívka rozhledny s provozní místností
Město Rožnov pod Radhoštěm obohatila ojedinělá rekonstrukce návrhu architekta Dušana S. Jurkoviče, předznamenávající národní architektonický styl jeho pozdějších realizací.
odeslat odeslat    tisk tisk

Ty se nacházejí na nedalekých Pustevnách či jako lázeňská architektura v Luhačovicích. Východiskem pro předlohu stavby osmnáctimetrové dřevěné rozhledny na Karlově kopci nad městem se stal Jurkovičův neuskutečněný návrh, který v roce 2011 realizoval projektant Ing. Antonín Závada. Záměr vystavět Jurkovičovu rozhlednu v katastru Rožnova pod Radhoštěm souvisel s vytvářením optimálních podmínek pro rozvoj cestovního ruchu, který by měl primárně čerpat inspirace z lokálních a regionálních tradic. Stavba, využívající finanční podpory Evropské unie (ERDF – Evropský fond pro regionální rozvoj) a nadace Děti, kultura, sport, vycházela ze skutečnosti, že architekt slovenského původu Dušan S. Jurkovič působil v osmdesátých a devadesátých letech 19. století na území Valašska, což mu umožnilo důkladně se seznámit s místní stavební tradicí a využít jejích specifických rysů nejen pro realizaci Valašské osady v tzv. Výstavní vesnici Národopisné výstavy českoslovanské v Praze v roce 1895, ale i pro vlastní projekty a následné stavební realizace.

Jurkovičova rozhledna na Karlově kopci bezprostředně sousedí s areálem Valašské dědiny, jednou z expozic Valašského muzea v přírodě
Jurkovičova rozhledna na Karlově kopci bezprostředně sousedí s areálem Valašské dědiny, jednou z expozic Valašského muzea v přírodě
Licence Creative Commons

www.casopisstavebnictvi.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora | Neužívejte dílo komerčně | Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.

RSS
Líbí se nám: Insurance working capital. Vše o stavbách a architektůře najdete na 4stav.cz. Použité stroje jako brusky, lisy a jiné naleznete na AKKstroje.cz. Studijní materiály nejen o stavebnictví, ale i strojírenství a zeměpis najdete na Škola, studium, wiki. Pomozte klikem, udělejte dobrou věc a přečtěte si v magazínu nejen o životním stylu.
© 2007