arrows Střešní konstrukce arrowsJak zvolit nejvhodnější plechovou krytinu pro vaši střechu
Text: Redakce
číslo:
Jak zvolit nejvhodnější plechovou krytinu pro vaši střechu

Dnešní střechařství se bez plechových krytin neobejde. Vynikají lehkostí a pevností, jsou spolehlivé, trvanlivé a krásné. Podle čeho si vybrat nejvhodnější pokryv pro svou střechu? Rozhodovat se při výběru pouze na základě ceny je chybou. Za prozkoumání stojí i technické listy materiálu. Zde naleznete informace o kvalitě materiálu, podmínkách záruk, ale i informace o tloušťce plátu a rovněž i tloušťce a typu povrchové úpravy.

odeslat odeslat    tisk tisk

Klasiku představují falcované plechy

Základním typem plechových krytin jsou falcované. Falcované pláty mědi se používaly již ve středověku. Jejich název se odkazuje k falcování ? metodě spojování jednotlivých plátů.


Podklad pod tuto krytinu nejčastěji představuje plnoplošné bednění. K podkladu se připevňuje tzv. příponkami. Využití krytin je limitováno sklonem střechy. Obecně je minimální možný sklon 7 °. Je-li ve falci použito těsnění, lze je použít již na střeše se sklonem 3 °.Trapézové plechy ? levné a odolné řešení tam, kde nejde o vzhled
Další variantou jsou trapézové plechy. Jejich zásadní výhodou je cena a odolnost, problém představuje vzhled. Proto se využívají zejména na průmyslových budovách. Využívány mohou být na střechách se sklonem od 8 °, v některých případech výrobci udávají minimální sklon 12°. Minimální sklon se také odvíjí od toho, zda se bude střecha skládat z jednoho plátu, nebo bude-li mezi hřebenem a okapem využito dvou a více za sebou položených šablon. Potom se minimální sklon zvyšuje.

Alukryl, imitace a další
Nosnou konstrukcí pro alukrytové šablony je opět plošné bednění. Mají šířku od 430 mm do 470 mm a délku 1 m, ojediněle 2m. Vyrábí se z přírodního hliníku, mohou mít i barevnou povrchovou úpravu. K podkladu se fixují hřebíky (ideálně hliníkovými) s těsnicí podložkou.

Stále víc se dnes využívají krytiny imitující. Patří sem především napodobeniny tašek nebo eternitových šablon. Ty mají zcela zásadní výhodu. Plechové napodobeniny dokázaly bez problému nahradit přežitý a nebezpečný eternit, aniž by konstrukci zatížily víc, než původní azbest.

Velkoformátové šablony imitující střešní tašky se u nás více objevily až po roce 1990. Rychlá montáž přinesla tomuto materiálu velkou popularitu. Pokládka krytiny na střeše často nezabere více než den. Tyto šablony se vyrábí z rovinných plechů s povrchovou úpravou lisováním za studena. Šablony se zásadně instalují na laťování. Fixují se k latím pomocí samořezných šroubů s těsněním. Minimální sklon je cca 14°.

Laik prakticky není schopen rozeznat rozdíl mezi střešní taškou a maloformátovou plechovou šablonou. Jsou vhodné i pro členité střechy, protože u nich vzniká v detailech mnohem méně odpadu. Nevýhodou oproti velkoformátovým šablonám je jejich pomalejší montáž a většinou vyšší cena.

Licence Creative Commons

www.casopisstavebnictvi.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora | Neužívejte dílo komerčně | Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.

RSS
Líbí se nám: Insurance working capital. Vše o stavbách a architektůře najdete na 4stav.cz. Použité stroje jako brusky, lisy a jiné naleznete na AKKstroje.cz. Studijní materiály nejen o stavebnictví, ale i strojírenství a zeměpis najdete na Škola, studium, wiki. Pomozte klikem, udělejte dobrou věc a přečtěte si v magazínu nejen o životním stylu.
© 2007