arrows Realizace staveb arrowsJak lze chápat ekonomickou výhodnost u veřejné zakázky?
Prof. Ing. Břetislav Teplý, CSc., FEng.
číslo:
Jak lze chápat ekonomickou výhodnost u veřejné zakázky?
V poslední době čeří mediální hladinu četné případy závad na stavebních dílech, která byla do provozu uvedena jen před velmi krátkou dobou. Vzniká tak potřeba velkých neplánovaných nákladů na opravy a s tím spojené další potíže, včetně složitých a vleklých soudních sporů a také omezení či vyloučení provozu, tj. další značné ztráty. Nepochybně to souvisí mj. se způsobem vypisování, hodnocení, kontrolou veřejných stavebních zakázek a zárukou kvality.
odeslat odeslat    tisk tisk
Prof. Ing. Břetislav Teplý, CSc., FEng.
Absolvent Fakulty architektury a pozemního stavitelství v Brně. Od roku 1961 působí na VUT v Brně; 1990 až 1999 vedoucí katedry mechaniky; 2005 až 2011 vedoucí jednoho z výzkumných týmů střediska CIDEAS; v současnosti se podílí na řešení několika výzkumných projektů na VUT v Brně i ČVUT v Praze. Je členem RILEM, členem Inženýrské akademie ČR a podílí se na práci technické komise fib.
E-mail: teply.b@fce.vutbr.cz

Na tyto nedostatky bylo ostatně již řadu let poukazováno. Jen v poslední době bylo iniciováno několik výzev či prohlášení:

  • Společné prohlášení EFCA (Evropská federace konzultačních inženýrských služeb), ACE (reprezentuje profesi architektů EU) a CACE (Česká asociace konzultačních inženýrů), uveřejněné v časopise Beton TKS [1], kde se mj. praví, že výběrová řízení mají klást větší důraz na kvalitu a nerozhodovat na základě nejnižší ceny.
  • Memorandum [2] účastníků workshopu zástupců stavebních fakult a odborných svazů či asociací činných ve stavebnictví z ledna 2012, tzv. Humpolecká výzva, kde se mj. také požaduje, aby hlavním hodnoticím kritériem nebyla pouze cena.
  • Provolání Inženýrské akademie ČR bylo v březnu letošního roku zasláno 21 organizacím i některým osobnostem, počínaje předsedou vlády Petrem Nečasem. Kromě jiného se zde konstatuje, že současná snaha po úsporách a dosavadní praxe při hodnocení zakázek ve stavebnictví vede často ke kontraproduktivním efektům, tj. ke ztrátám.

Celý článek naleznete v archivu čísel (č. 06-07/2012)

Licence Creative Commons

www.casopisstavebnictvi.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora | Neužívejte dílo komerčně | Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.

RSS
Líbí se nám: Insurance working capital. Vše o stavbách a architektůře najdete na 4stav.cz. Použité stroje jako brusky, lisy a jiné naleznete na AKKstroje.cz. Studijní materiály nejen o stavebnictví, ale i strojírenství a zeměpis najdete na Škola, studium, wiki. Pomozte klikem, udělejte dobrou věc a přečtěte si v magazínu nejen o životním stylu.
© 2007