arrows Vzdělávání, literatura arrowsHistorie českého odborného školství - I. díl: První průmyslová škola - Betlémská
redakce
doc. RNDr. Jindřich Bečvář, CSc.
číslo: 09/2012
Historie českého odborného školství - I. díl: První průmyslová škola - Betlémská

· Budova první průmyslové školy v Praze v ulici Betlémská
Úvodní díl seriálu mapujícího dějiny českého odborného školství připomíná historii průmyslové školy Betlémská v Praze na Starém Městě, nejstarší v České republice, která v tomto roce oslavila 175. výročí svého vzniku.
odeslat odeslat    tisk tisk

V českých zemích byly zakládány nejrůznější odborné školy již koncem 18. století. Byly koncipovány podle rakouských či zahraničních vzorů a většinou nemívaly dlouhého trvání – rychle vznikaly, spěšně se přetvářely a většinou brzy zanikaly. Při zrodu první české průmyslové školy v Praze hrála velkou roli Jednota pro povzbuzení průmyslu v Čechách, jež byla založena roku 1833. Její vznik inicioval Karel hrabě Chotek (1783–1868).

Jejím posláním bylo podnětně působit k rozšíření průmyslového podnikání a vyzbrojit domácí průmysl pro mezinárodní soutěž. Průmyslová jednota nejprve obrátila svou pozornost na podporu rozvoje středních a drobných živností a na zlepšení odborného vzdělání řemeslnického dorostu a jednu z jejích hlavních aktivit představovalo organizování vzdělávacích kurzů pro učně, tovaryše i mistry.

Celý článek naleznete v archivu čísel (č. 09/2012).

Licence Creative Commons

www.casopisstavebnictvi.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora | Neužívejte dílo komerčně | Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.

RSS
Líbí se nám: Insurance working capital. Vše o stavbách a architektůře najdete na 4stav.cz. Použité stroje jako brusky, lisy a jiné naleznete na AKKstroje.cz. Studijní materiály nejen o stavebnictví, ale i strojírenství a zeměpis najdete na Škola, studium, wiki. Pomozte klikem, udělejte dobrou věc a přečtěte si v magazínu nejen o životním stylu.
© 2007