arrows Rozhovory, diskuze arrowsFórum českého stavebnictví 2015: opatrný optimizmus a nárůst?
text Petr Zázvorka
číslo: 04/15
Fórum českého stavebnictví 2015: opatrný optimizmus a nárůst?

· Vystoupení Ing. Václava Matyáše ze SPS v ČR
„V loňském roce došlo k výraznému nárůstu veřejných zakázek, které byly obecně soutěženy v naší ekonomice, a já věřím, že v letošním roce bude tento trend pokračovat.“ Věta, kterou zahájil předseda vlády ČR Bohuslav Sobotka letošní největší setkání stavbařů, pořádané na začátku března v hotelu Clarion Congress Hotel Prague, předznamenala mírně optimistickou atmosféru konference.
odeslat odeslat    tisk tisk
Dosud nebylo zcela obvyklé, aby probíhala komunikace mezi vládou a zástupci stavebních firem v úrovni tripartity způsobem, jakého bylo dosaženo v současné době. Mezi první z novelizovaných zákonů loňského roku patřil ten, který zvýšil výkupní ceny pozemků, aby bylo možné znovu zahájit přípravu důležitých infrastrukturních staveb, které se prakticky zastavily po neuvážených zásazích minulých vlád. „Druhou důležitou legislativní změnou se stalo snížení poplatku za vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu v průmyslových zónách. Od této změny očekávám příliv nových privátních investic, které se budou týkat celé řady nově koncipovaných výrobních areálů v České republice. To, co přirozeně ovlivní stavebnictví v příštích letech, jsou nové investiční pobídky, které vláda poskytla pro několik klíčových investorů,“ konstatoval premiér.

Rozhodující pro hospodářský růst tuzemské ekonomiky, a tedy i stavebnictví, by měla být schopnost lépe čerpat evropské fondy. Podařilo se dosáhnout porozumění s Evropskou komisí, což umožní dále v oblasti dopravy evropské prostředky využívat.

To by mělo zrychlit i přípravu významných dopravních staveb, jako je dokončení dálničního spojení se sousedními státy a napojení se na sítě vysokorychlostních železnic, které v západní Evropě vznikají. Ke zlepšení dopravní infrastruktury by měla přispět rovněž investice tří až čtyř miliard Kč pro letošní rok na opravy silnic druhé a třetí kategorie, které spravují kraje. V situaci, kdy stavebnictví je kompetenčně roztříštěno mezi několik ministerstev, by měla ke zlepšení koordinace přispět Rada vlády pro stavebnictví ČR v úrovni ministrů, jež by se měla stát platformou pro řešení koncepcí na nejvyšší úrovni.

Na optimistickou notu premiéra navázal ministr dopravy ČR Dan Ťok. Slíbil urychlit přípravu projektů dopravních staveb, kdy například úředníci jeho ministerstva budou paralelně pracovat na několika projektech najednou. V průběhu letošního roku by tak měl stát zahájit stavbu 126 km nových silnic a dálnic, v příštím roce by se jich mělo začít realizovat dokonce 223 km. „Nebudeme čekat, až se dokončí dokumentace, ale budeme uzavírat smlouvy o smlouvě budoucí, nebo budeme připravovat projektovou dokumentaci dříve. Část materiálů se sice připraví zbytečně, protože se následně bude muset přepracovávat, i tak má ale tato změna pro urychlení stavby smysl,“ uvedl Dan Ťok.

Změna zákona je podle ministra zdlouhavá, uvažované integrované povolovací řízení, kdy by se územní, stavební řízení a proces EIA sloučily do jednoho řízení, může začít platit nejdříve za rok a půl, ale spíše až za dva roky. To, že v České republice příprava stavby někdy trvá více než deset let, je podle ministra z velké části zaviněno pomalým fungováním úřadů. „Většinu času se při přípravě promrhá čekáním na dodání materiálů, které měl již dávno jeden úřad druhému zaslat. To je nutné změnit, na jednom z nejbližších zasedání o tom chci informovat kabinet vlády,“ uvedl ministr. Dodal, že nejvýznamnějšími stavbami, které plánuje ministerstvo v letošním roce zahájit, je úsek dálnice D1 mezi Přerovem a Lipníkem a také čtyři úseky dálnice D3 mezi Veselím nad Lužnicí a obcí Úsilné. (Je však nutné konstatovat, že uvedené úseky jihočeské D3 uvádělo Ředitelství silnic a dálnic ČR již předloni jako prioritu pro rok 2014.)

V optimistickém duchu motta konference Jak se připravit na lepší časy se do jisté míry vyjadřovali i ostatní účastníci diskuze při společném dopoledním programu. V pěti paralelních diskuzních sekcích pak odborné skupiny řešily na nejvyšší úrovni například téma školství a výchovy budoucích zaměstnanců ve stavebnictví, otázku procesu vytváření a správy dat o stavbách během jejich životního cyklu (BIM), problematiku právních předpisů a koncepce územního rozvoje, významu standardů ve stavebnictví nebo problémů projektové přípravy staveb.

Z konference si účastníci zřejmě odnášeli pocit, vyjádřený prezidentem Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Ing. Václavem Matyášem: „Výsledek loňského roku lze charakterizovat jako přibližování se k hladině.“ Stavebnictví se tedy zřejmě odrazilo od dna. Jak daleko je k nadechnutí se čerstvého vzduchu, uvidíme v příštích letech.
Licence Creative Commons

www.casopisstavebnictvi.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora | Neužívejte dílo komerčně | Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.

RSS
© 2007