arrows Firemní blok arrowsElmarco: hlava měsíce listopadu
text a foto: redakce
číslo: 01/09
Elmarco: hlava měsíce listopadu
Společnost Autodesk udělila firmě Elmarco, českému výrobci průmyslových zařízení pro výrobu nanovláken, celosvětové ocenění Inventor of the Month za měsíc listopad.
odeslat odeslat    tisk tisk

Společnost Elmarco spoléhá při vývoji výrobních zařízení řady Nanospider, které umožňují průmyslově vyrábět nanovláknové textilie, na software Autodesk Inventor. Nanovláknové textilie jsou vhodné kupříkladu pro filtraci – obsahují mikroskopické průduchy, které jsou natolik malé, že dokážou odfiltrovat nejrůznější mikroskopické částice včetně bakterií nebo virů, čímž se stávají ideální pro využití ve filtračních zařízeních v oblasti zdravotnictví či výroby high-tech komponent.
„Společnost Elmarco je prvním a jediným výrobcem na světě, který nabízí zákazníkům zařízení určené k masové výrobě nanovláken, založené na principu metody elektrospinningu,“ řekl Robert Kross, senior viceprezident divize Autodesk Manufacturing Solu- tions. „Řešení Inventor pomohlo firmě Elmarco v oblasti výroby nanovláken maximálně rozvinout svůj inovační potenciál.“
Nanovlákna jsou mnohonásobně tenčí než lidský vlas, jejich průměr činí od 200 do 500 nanometrů. Zařízení řady Nanofiber vyrábí tato nanovlákna prostřednictvím patentované elektrospinningové metody, kdy je rotující válec částečně ponořen ve vaničce s roztokem polymeru a umístěn v poli vysokého napětí. Nad válcem se posunuje podkladový materiál, na který se nanáší vrstvy nanovláken vytažených vysokým napětím z vrstvy polymeru na rotujícím kovovém válci. Takto vzniklá textilie je ideální pro filtraci či akustickou izolaci.
Společnost Elmarco je lídrem v odvětví nanotechnologií se specializací na vývoj a produkci zařízení pro výrobu nanovláken. Společnost zahájila obchodní aktivity v nanotechnologickém segmentu v roce 2004 a dnes již dosahuje ročního obratu 23,3 milionu dolarů. Více informací o společnosti Elmarco lze najít na www.elmarco.com.

Elmarco: „hlava“ měsíce listopadu 
¤ Elmarco: „hlava“ měsíce listopadu

Licence Creative Commons

www.casopisstavebnictvi.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora | Neužívejte dílo komerčně | Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.

RSS
Líbí se nám: Vše o stavbách a architektůře najdete na 4stav.cz. Použité stroje jako brusky, lisy a jiné naleznete na AKKstroje.cz. Studijní materiály nejen o stavebnictví, ale i strojírenství a zeměpis najdete na Škola, studium, wiki. Pomozte klikem, udělejte dobrou věc a přečtěte si v magazínu nejen o životním stylu.
© 2007