arrows Realizace staveb arrows Dřevostavby arrowsDřevěné příhradové konstrukce
foto: archiv firmy KASPER CZ s.r.o.
text: Ing. Zbyněk Šrůtek
číslo:
Dřevěné příhradové konstrukce

· Dřevěná příhradová konstrukce stavby obchodního centra PENNY MARKET v Letovicích
Rozvoj příhradových konstrukcí v novodobé historii se datuje do období druhé poloviny 19. století, kdy byli konstruktéři postaveni před nelehký úkol nalézat nová technická řešení nosných soustav, které by umožnily překlenout prostory se stále zesilujícím požadavkem na světlou vzdálenost mezi podporami, při současné úspoře množství a hmotnosti použitého konstrukčního materiálu.
odeslat odeslat    tisk tisk

Výpočetní postupy pro návrh vycházely z teorie příhradových konstrukcí, kterou odvodil německý matematik August Ferdinand Möbius (1837). Jejím základním výchozím předpokladem byl statický model soustavy, v němž byly její jednotlivé pruty, jejichž osy se protínaly v jednom bodě – styčníku. Do něj byly následně definovány veškeré zatěžovací účinky od sekundárních konstrukčních částí. Při dodržení těchto zásad je možné navrhnout ekonomicky úspornou lehkou konstrukci, kde jsou jednotlivé příhradové prvky namáhány výhradně tlakem nebo tahem, a tudíž je možné minimalizovat jejich dimenze. V případech, kdy jsou prvky příhradové konstrukce namáhány přídavným mimostyčným zatížením, dochází ke vzniku přídavného ohybu, který má za následek zvětšení rozměrů prvků.
Snaha o minimalizaci dimenzí jednotlivých prutů v příhradových konstrukcích a zároveň o jejich maximální statické využití odkryla nejslabší místo dřevěných příhradových soustav. Touto Achillovou patou příhradových konstrukcí jsou spoje, které musí zajistit bezpečný přenos sil mezi jednotlivými stykovanými pruty.
Historický vývoj a rozvoj dřevěných příhradových konstrukcí je tedy úzce svázán s vývojem technických a konstrukčních možností spojovaní dílčích dřevěných prvků. Hřebíkované, svorníkové a kolíkové spoje s různými typy doplňkových ocelových hmoždíkových prvků používané pro rozpony do 15 metrů jsou v současné době nahrazeny rozmanitým množstvím moderních spojovacích systémů umožňujících navrhovat dřevěné příhradové konstrukce na velká rozpětí či extrémní zatížení, a plně tak konkurovat konstrukcím založeným na jiné materiálové bázi.

Dřevěná příhradová konstrukce stavby tělocvičny a hasičské zbrojnice v Mladé Boleslavi
¤ Dřevěná příhradová konstrukce stavby tělocvičny a hasičské zbrojnice v Mladé Boleslavi

Celý článek naleznete v archivu čísel (č. 02/2011, speciál Dřevostavby).

Licence Creative Commons

www.casopisstavebnictvi.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora | Neužívejte dílo komerčně | Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.

RSS
Líbí se nám: Vše o stavbách a architektůře najdete na 4stav.cz. Použité stroje jako brusky, lisy a jiné naleznete na AKKstroje.cz. Studijní materiály nejen o stavebnictví, ale i strojírenství a zeměpis najdete na Škola, studium, wiki. Pomozte klikem, udělejte dobrou věc a přečtěte si v magazínu nejen o životním stylu.
© 2007