arrows Vzdělávání, literatura arrows Recenze arrowsDomy - 77 rodinných domů z let 1989 až 2006
text: Marie Báčová
číslo: 03/07
Domy - 77 rodinných domů z let 1989 až 2006
odeslat odeslat    tisk tisk

Závěrem roku 2006 uvedlo nakladatelství Prostor, obecně prospěšná společnost, na knižní trh knihu s názvem „Domy“ a podtitulem „77 rodinných domů z let 1989 až 2006“. Vydavatel určuje knihu především laické veřejnosti a potenciálním stavebníkům. Smysl jejího vydání vidí v doplnění stávající nabídky katalogových rodinných domů přehledem současné individuální autorské architektury. Stavby 77 rodinných domů, zařazené do publikace, byly postaveny v cenovém rozpětí od 1,4 do 20 mil. korun. U každé stavby je uváděn stručný popis (místo stavby, autoři, užitná plocha, typ konstrukce, stavební materiály, způsob vytápění, počet členů rodiny, profese majitelů), komentář, barevné fotografie, názorné a srozumitelné řezy a půdorysy. Dvě úvodní statě – Sen o soukromí pod vlastní střechou a na vlastním pozemku a Proměny názorů na bytový provoz a na organizaci prostoru – zasvěceně nahlížejí na rodinné bydlení z pohledu architekta (Ivana Čapková) a z pohledu sociologa (Jiří Ryba). Budoucí stavebník tu najde upozornění na všechny důležité okolnosti, které by měl zvážit: finanční náročnost, nutnou péči o hotový dům, potřeby a požadavky členů rodiny, skloubení požadavků na prostor, provoz, funkce a činnosti, volbu způsobu vytápění.
Uváděné profese stavebníků ukazují na jejich příslušnost ke střední třídě – právníci, lékaři, manažeři, podnikatelé. Ve 12 případech se jedná o domy, které si architekti navrhli a postavili pro sebe. Připojené komentáře nejsou technickým popisem stavby, ale spíše příběhem jejího vzniku. Zabývají se okolnostmi jejího vzniku, názory a požadavky stavebníků, jejich dialogem s architektem a spokojeností s užíváním domů. Kniha vypovídá také o vztahu domů k okolí a krajině, o vývoji názorů na energetickou náročnost rodinných domů.
Kniha je užitečná pro všechny, kdo hledají inspiraci pro svou stavbu rodinného domu. Projektantům poslouží pro diskusi s klienty. Především je nikoliv doplněním, ale spíše protikladem komerčních katalogů typových rodinných domů. Rodinné domy se staly po roce 1990 převažující formou bytové výstavby – více než polovina nových bytů je získávána stavbou rodinných domů.
V porovnání s tím je na knižním trhu stále málo kvalitních publikací a příruček, které by pomáhaly stavebníkům – převážně laikům – při orientaci a rozhodování, při výběru projektanta, volbě typu konstrukce, ekonomicky efektivním řešení provozní náročnosti domu.
Kniha je barevná, má formát 26 x21 cm, 368 stran, cena 770 Kč. Lze ji objednat u vydavatele na internetové adrese www.prostor-ad.cz/domy/obdomy.htm se zasláním na dobírku nebo objednat v Informačním centru ČKAIT (se zasláním po úhradě zálohové faktury), případně zakoupit v prodejně odborné stavební literatury v budově ČKAIT, Sokolská 15, Praha 2.

Licence Creative Commons

www.casopisstavebnictvi.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora | Neužívejte dílo komerčně | Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.

RSS
Líbí se nám: Vše o stavbách a architektůře najdete na 4stav.cz. Použité stroje jako brusky, lisy a jiné naleznete na AKKstroje.cz. Studijní materiály nejen o stavebnictví, ale i strojírenství a zeměpis najdete na Škola, studium, wiki. Pomozte klikem, udělejte dobrou věc a přečtěte si v magazínu nejen o životním stylu.
© 2007