Zpět na informační servis

Živá stavba vývojového centra LIKO-S soutěží o titul Stavba roku

7. září 2016
Text redakce

Budova nesoucí název LIKO-Noe díky sofistikovanému vodnímu hospodářství a přírodní tepelné stabilizaci tvoří protipól průmyslovým halám, které se v posledních dvaceti letech stávají nedílnou součástí krajiny. Uspěje LIKO-Noe v konkurenci desítek přihlášených staveb?

Budova slouží jako kancelář zavedené rodinné firmě v oboru stavebnictví. Objekt je postaven uprostřed průmyslové zóny ve Slavkově a motivem výstavby bylo jednak vytvořit oázu uprostřed nehostinné průmyslové oblasti a zároveň třeba i inspirovat. Inspirovat sousedící společnosti, že má smysl investovat do svého pracovního prostředí a vytvořit si příjemný prostor pro život.

V posledních dvou dekádách vyrostly dle odhadů v krajině České republiky výrobní a skladovací haly v celkové výměře 45 000 hektarů půdorysné plochy. Navíc k těmto prostorám připadá zhruba stejný obsah zpevněné plochy na manipulační a parkovací prostory. Vzniká tak rozsáhlá plocha střech, která během dešťů transportuje kanalizačními rourami dešťovou vodu v několika minutách přímo do řek. Vodu, která by při dopadu na absorpční půdu zůstala zadržená na místě.

Dílo architekta Zdeňka Fránka, hala LIKO-Noe, je unikátní právě svým dopadem na okolní životní prostředí a vodním hospodářstvím celé budovy. Dokonalé zateplení objektu difúzně otevřenou izolací umožňuje prostup vodních molekul a odvod nežádoucího CO2. Odpadní voda z celé budovy je zpracována přímo na místě biologickou kořenovou čistírnou. Zelené zatravnění fasády, včetně fasády s mokřadem, je vyživováno látkami z kořenové čistírny, což zároveň dočišťuje odpadní vodu.