Účast v Dřevěné stavbě roku doporučuji všem kolegům, říká projektant
Přihlaste svou dřevěnou stavbu do ankety Dřevěná stavba roku 2020. Své návrhy i realizace dřevěných hřišť, konstrukcí, moderních dřevostaveb, roubenek, srubů a interiérů můžete hlásit do 14. února 2020. „Získáte tak možnost se porovnat s konkurencí,“ oceňuje projektant Filip Harvánek ze společnosti VONEŠ-STAVBY s.r.o.
Do ankety Dřevěná stavba roku jste se přihlásili minulý rok poprvé. Z jakého důvodu?
V minulém roce jsem poprvé dostal možnost navrhnout takový rodinný dům, který by byl vhodný do ankety přihlásit. Zároveň se jednalo o jeden z prvních projektů, ze kterého jsem měl pocit konkurenceschopnosti, což se ve výsledném hodnocení (2. místo v hlasování veřejnosti - pozn. red.) potvrdilo.
Co Vás nejvíce překvapilo, potěšilo, zaujalo?
Anketa mě nejvíce překvapila kvalitou konkurence, svou úrovní a dobrou organizací. Nejvíce mě potěšilo odborné hodnocení poroty a celkový počet hlasujících, z čehož bylo patrné, že se jedná o anketu, jež v lidech vzbuzuje zájem. Doufám, že i nadšení pro kvalitní a moderní dřevěné stavby. Velice mě zaujalo setkání některých zúčastněných na veletrhu For Arch v Praze, výměna názorů a setkání s projektanty, kteří mají ohledně dřevěných konstrukcí podobný názor a spoustu zajímavých zkušeností a nápadů.
Jakou dřevěnou stavbu chcete přihlásit letos? V čem je zajímavá?
V letošním roce jsem do ankety připravil tři projekty do kategorie Moderní dřevostavby – návrhy, což je sekce, kterou se dlouhodobě zabývám. Projekty jsou zajímavé celkovým řešením materiálu a charakterem dispozic, které jsou opět navrženy podle Feng šuej a Vástu šástra.
Jakým stavbám se Vaše firma věnuje? V čem vynikáte?
Dlouhodobě se zabýváme projekcí a realizací rodinných domů s použitím co největšího množství přírodních materiálů. A to nejen dřeva a materiálů na bázi dřeva, ale i kamene v kombinaci s velkými prosklenými plochami, z důvodu zajištění přirozeného proslunění, v co nejvyšší míře. Od roku 2020 chceme začít pracovat i s materiály ze zbytkových částí zemědělských plodin, jako je sláma, ale i z řepky a kukuřice, které jsou v současné době málo využívány a tvoří zemědělský odpad.
Výstavba dřevostaveb u nás dlouhodobě roste. Kde vidíte trh s dřevostavbami v budoucnu? Na jaké výzvy se připravujete?
V současné době doufám, že s postupem času se množství realizovaných dřevostaveb vyrovná množství realizací staveb zděných. Připravujeme se na využití jiných přírodních materiálů, protože doufáme, že budoucí klientela bude ve vyšší míře požadovat stavby s co nejnižším environmentálním zatížením, což by mělo být cílem všech firem. Tuto myšlenku se již delší dobu snažíme dostat do podvědomí našich klientů a postupem času bychom tuto myšlenku chtěli šířit v nejvyšší možné míře. Je to podle nás ta jediné cesta do budoucna.
Doporučili byste účast v anketě i Vašim kolegům z oboru? Na co je dobré si dát při registraci pozor?
Účast v anketě bych určitě doporučil všem projektantům, co se dřevostavbami zabývají. Ať už z důvodu zpětné vazby, kterou poskytnou kvalifikovaní lidé v podobě poroty, tak i široká veřejnost, která může být budoucí klientelou. Důležitým faktorem při registraci projektů je určitě kvalitní, ale zároveň stručná a srozumitelná prezentace, tak aby popis i vizualizace, popřípadě fotografie, zaujal a bylo patrné, čím je přihlášený projekt jiný a hlavně zajímavý.
Naše anketa letos slaví 10 let své existence. Co byste jí popřáli do dalšího desetiletí?
Anketě bychom do dalšího desetiletí chtěli popřát především spoustu zajímavých a netradičních projektů, co nejvyšší počet hlasujících a také mediálních partnerů, aby se anketa dostala do povědomí všech, kteří o dřevostavby jeví zájem nebo o nich uvažují.