Zpět na materiály, výrobky, technologie

Studie budov a konstrukcí ve větrných tunelech

29. června 2010
redakce

Příručka inženýrské praxe má sloužit stavebním inženýrům, projektantům městských celků a všem, kteří přicházejí do pracovních kontaktů s modelovými zkouškami budov a konstrukcí anebo s vyhodnocením a s využitím dat získaných těmito zkouškami.

Autor:



Mnoho norem pro stavební praxi připouští tyto studie jako alternativní podklady k projektování z hlediska odolnosti na silové působení větru.

Část 1 doplňuje tento manuál, poprvé vydaný v roce 1987, posledními fakty vývoje větrného inženýrství a kapitolami o atmosférickém rozptylu dopravních exhalací a polutantů v okolí budov a zastavěných území. Část 2 představuje komentáře s detailními informacemi k jednotlivým metodám zkoušek ve větrných tunelech a k využití dat k předpovědi chování budov a konstrukcí ve skutečném měřítku. Důležitou podmínkou je splnění požadavků podobnosti k zajištění reprezentativnosti modelových studií pro plné měřítko. Příručka, která obsahuje výkladový slovník a obsáhlý seznam literatury, byla zpracována speciální komisí Aerodynamického výboru Divize Letectví s přímou účastí vedoucích osobností a předních laboratoří větrného inženýrství USA.

Kolektiv autorů, překlad: Ing. Milan Jirsák, CSc.
Form. B5, str. 152,
vydalo IC ČKAIT, Praha 2009

Studie budov a konstrukcí ve větrných tunelech