Stavařina není jen pro chlapy
Dělení práce na čistě ženskou a chlapskou je sice čím dál vzdálenější realitě, přesto v některých profesích stále přetrvává. Zatímco třeba mezi zdravotnickým personálem dominují ženy, na stavbách je to přesně opačně. Podle údajů ministerstva průmyslu je v průměru mezi deseti zaměstnanci ve stavebnictví jen jedna žena. A pokud jde o OSVČ, klesá podíl žen ve stavebních činnostech dokonce na jednotky procent.
Jak poznamenává Karmen Barsegyan, contract managerka společnosti Colas CZ, charakterem práce to rozhodně není. „Hrubé fyzické síly není na stavbách potřeba tolik jako dřív. Rozdíl je ovšem v přístupu. Zatímco muži nijak nemusejí dokládat, že na stavařinu mají, ohledně žen panuje řada předsudků. Nejen těch o práci pro opravdové chlapy. Mezi klasické argumenty patří, že ženy nejsou technicky nadané, jsou náladové, hašteřivé a mezi chlapský kolektiv prostě nezapadnou,“ vysvětluje zkušená manažerka, která se ve stavebnictví pohybuje od svých osmnácti let.
Ženy se také ve stavařině často musejí vyrovnat s tím, že na ně kolegové budou mít zvýšené nároky. „Ženy na pozicích stavbyvedoucích si na rozdíl od mužských kolegů nejprve musejí zjednat respekt, ukázat, že stavařině rozumí, že na to zkrátka mají. A totéž platí i pro manažerky ve stavebnictví. V dominantně chlapském prostředí se musejí nejprve prosadit a prokázat, že svou práci zvládají,“ vysvětluje vystudovaná právnička.
Více žen ve stavebnictví by podle Karmen Barsegyan přineslo jen výhody. Třeba v tom, že při jednáních se ženy obvykle tolik nesoustředí na vlastní ego, jsou komunikativnější a vidí kompromisní řešení tam, kde jsou muži neústupní. Přímo na stavbě pak tíhnou k tomu myslet dopředu, plánovat více věcí najednou a předcházet tak komplikacím. Colas CZ patří mezi firmy, které si takové výhody uvědomují a ženy tu pracují nejen v administrativě, jak tomu ve stavebnictví často bývá, ale i jako manažerky na stavbách a v přípravě velkých projektů. Pomocí flexibilních úvazků se firma snaží usnadnit ženám návrat po mateřské dovolené zpět do práce. A totéž platí v případě ohodnocení: pro předního hráče na poli silničního stavitelství zůstává nejdůležitější odbornost a kvalitně odvedená práce, nikoliv genderová role zatížená předsudky.
Colas CZ patří mezi firmy, které se snaží jít cestou osvěty a zvyšovat povědomí o tom, že stavařina není jen pro chlapy. Velkou roli přikládá spolupráci se školami a předávání zkušeností žen, které ve stavařině působí. „Je to jako ve sportu, dobré příklady zkrátka táhnou,“ dodává Karmen Barsegyan. Ukázkou takového pozitivního přístupu může být i celodenní akce, kterou Colas CZ koncem letošního dubna uspořádal pro studentky čtyř středních škol stavebního zaměření. Na pětatřicet děvčat si vyslechlo příběhy dvou kolegyň, které působí v Colasu CZ jako stavbyvedoucí, čekala je také exkurze do lomu a obalovny v Čenkově. „Cílem takových akcí je děvčata podpořit, ukázat jim, že stavařina opravdu není jen pro chlapy a že u nás ve firmě bereme ženy jako přirozenou součást silného týmu,“ říká Jana Kandusová, HR specialistka Colasu CZ.
TEXT: Andrea Špačková, Blahoslav Hruška
FOTO: Colas CZ